Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

5 případů, ve kterých pomohl elektronický obojek pro psy

Abyste se svým pejskem mohli vyjít do lesa na procházku a pustit ho na volno, musíte mít jistotu, že vám nenávratně neuteče za zvěří. Vaší psychické pohodě (a psímu žaludku) zase prospěje, pokud pejsek nebude požírat exkrementy. Možná, že právě teď selhávají vaše cvičitelské schopnosti a už svoji snahu vzdáváte. Nic ale není ztraceno. Podívejte se na inspirativní příběhy, ve kterých hlavní roli sehrál elektronický obojek.

 

 

Elektronický obojek pro psy je výcvikovou pomůckou. Není samospasitelný a nesupluje vás jako cvičitele. Než elektronický obojek psovi nasadíte, seznamte se s ním, ukažte ho také svému čtyřnohému parťákovi a hlavně mu vysvětlete, co po něm chcete. Nedorozumění totiž vzniká především kvůli nejasné komunikaci cvičitele. Například proto, že pokaždé dává pejskovi jiný povel. Proto si promyslete, kdy jaké slůvko budete používat.

Dobře, ale v jakých konkrétních situacích je výcvikový obojek užitečný? Praxe je nezastupitelná, proto jsme pro vás vybrali pět inspirativních příběhů.

 

Andrej: Labrador, který utíkal za zvěří

Útěky za zvěří jsou pro většinu chovatelů noční můrou. Psi nereagují, jsou jako smyslů zbavení. Zavětří a zmizí ve křoví. Vy jen sledujete, jak se váš pes vzdaluje a na zavolání nereaguje. Jste bezmocní. V téhle rizikové situaci jsou nezastupitelným pomocníkem výcvikové obojky. Labrador Andrej je krásný pes, který ale svého pána potrápil při nejedné vycházce. Stačilo, aby se ve křoví mihla srna a vyrazil za ní. Na úpěnlivé volání svého pána nereagoval. Dostal elektronický obojek, který v podobných situacích funguje jako prodloužená ruka páníčka – ten v ruce svírá ovladač, a pokud pes na povel nezareaguje, vyšle signály – vibraci, zvuk nebo elektrostatický impuls. Právě v těchto rizikových situacích je vhodné ihned zmáčknout tlačítko na elektrostatický impuls a vyslat jasný povel psu: stůj nebo ke mně.

  • Tip: Pro podobné příběhy je dobrou volbou elektronický obojek v kombinaci s elektronickým ohradníkem Reedog FX-500 ohradník a výcvikový obojek. Nový model kombinuje výcvikový obojek s ohradníkem v jednom. Zajistí, že psa lze cvičit při procházce i zamezit jeho útěku ze zahrady. Je vodotěsný a dosah obojku je 1 kilometr, takže je jako stvořený právě pro výcvik v lese.

 

Max: Boxer, který skákal na lidi

Odnaučit psa skákat na lidi, může být velmi náročné. Chybou je trestat psa za to, když k vám projevu náklonnost, což dělá právě skákáním. Podívejte se proto, jak správně odnaučit psa skákat, ale ještě před tím se s vámi podělíme o příběh. Boxer Max skákal na každou návštěvu i na náhodné lidi na ulici. Pro unaveného majitele to bylo do velké míry traumatizující. Proto sáhl po výcvikovém obojku. Samozřejmě, výcvik se neobešel bez důslednosti majitele, který se snažil svému psu porozumět a hlavně mu začal dávat jasné pokyny „nesmíš“, společně s výchovnými impulsy (vibrace, zvuk, elektrostatická korekce). Max si brzy uvědomil souslednost signálů, takže majitel využíval pouze upozornění vibrací, případně zvukem. Pes brzy pochopil, že skákání je nežádoucí. Dnes poslouchá ve chvíli, kdy má nasazený elektronický obojek. Společně se svým majitelem pracuje na tom, aby byl poslušný i bez obojku.

  • Tip: V podobných případech dobře poslouží výcvikový obojek Petrainer PET998DR. Jde o základní výcvikový obojek s výborným poměrem cena a výkon. Dosah má 300 metrů. Výhodou je malá a ergonomicky tvarovaná vysílačka. Má tři možnosti upozornění – zvuk, vibraci a impuls, který je nastavitelný v 99 úrovních.

 

Denis: Kříženec, který utáhl paničku na vodítku

energetickým křížencem Denisem si jeho panička užívala své při každé procházce. Škubal a tahal vodítkem a nedal si říct. Dostal proto elektronický obojek proti tahání. Postupně se naučil chodit u nohy, aniž by vodítkem škubal, škrtil se na něm nebo tahal. Vyžadovalo to samozřejmě důslednost majitelky a pravidelný cvik. Bez výcvikového obojku by ale práce se psem byla velmi náročná. Elektronický obojek totiž ve chvíli, kdy pes překročí únosnou hranici, vyslal signál, který ho napomenul.

  • Tip: Tahat a škubat odnaučíte psa mnohem snadněji s elektronickým obojkem. Pro tyto účely byl vyvinutý obojek Petrainer PET899. Zařízení psu navléknete na krk a mezi vodítko a obojek. Pokud pes překročí určitou hranici, jednotka vyšle signál do obojku a ten buď zavibruje, nebo vyšle impulz, dle zvoleného módu. Obojek má dva režimy síly, které vyhovují různým psům. Využívá vibraci a elektrostatický impuls.

 

Hans: Jezevčík, který doma štěkal

Jen co se za paničkou zabouchly dveře, Hans spustil štěkot a povyk. Někdy trval jen krátce, jindy celé dopoledne. Sousedé samozřejmě nezůstali shovívaví. Pro vzájemný vztah bylo nutné zjistit, proč pejsek doma štěká. Následně bylo třeba naučit psa samostatnosti, což je zdlouhavé a náročné (přečtěte si několik rad, jak odnaučit psa štěkat). Mezitím byl pejskovi nasazený protištěkací obojek, který se aktivoval vždy ve chvíli, kdy se pes rozštěkal. Napomenul ho, nejprve pomocí zvukového tónu, pokud pes nepřestal, tak i slabým impulsem. K tomu, aby se pes necítil opuštěný, dopomohla i smart kamera. Nyní je ve fázi, kdy vydrží neštěkat i bez obojku.

  • Tip: Proti štěkání a vytí je určený například obojek Petrainer PET852, je to lehký a účinný protištěkací obojek určený už pro psy od 5 kg. Baterie obojku má dlouhou výdrž a citlivost čidla na štěkot lze nastavit v pěti úrovních.

 

Dusty: Německý ovčák vyladil povely a cvičí agility

Elektronické obojky pro psy nejsou jen výcvikovou pomůckou, se kterou zvládnete psa odnaučit zlozvykům, ale mají i pozitivní konotace: společně s nimi doladíte povely k dokonalosti, a budete moct přistoupit k náročnějšímu výcviku, jako je agility. Německý ovčák Dusty dobře zvládal základní povely, ale někdy se šprajcl a odmítal základní poslušnost. Jeho majitel, zkušený pejskař, s ním základní výcvik doladil díky výcvikovému obojku a dnes společně zdolávají překážky, jako jsou tunely nebo žebříky.

  • Tip: Pro náročný výcvik si vyberte profesionální obojky, například elektronický obojek Aetertek AT-919C s dosahem až 1 000 metrů a plně ponořitelným přijímačem do 1 metru. Jedná se o vynikající zařízení s ergonomicky tvarovanou vysílačkou, pohotovým ovládáním, podsvíceným displejem nabíjecím přijímačem i vysílačkou a možností ovládat až 2 psy najednou.