Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Oblékání psa: výstřelek nebo ochrana jeho zdraví?

Majitelé psů často řeší otázku, zda je oblékání psa vůbec nutné. Pokud nevíte jistě, zda zrovna váš pes obleček potřebuje, čtěte tento článek. Dozvíte se, která plemena musíme v zimě zahřát, a kdy je naopak oblékání psa na škodu. Informovanost je prevencí zdravotního rizika pro vaše psí parťáky.

 

 

Vyberte obleček podle srsti psa

 

Čím to je, že jeden chlupáč dovádí v závějích a druhý pes se třese při prvním ochlazení? Může za to délka srsti? Ne. Může za to však její kvalita. Rozhodující přitom je, zda váš hafan má v srsti podsadu, nebo jen klasickou srst bez podsady - pesík.

 

Podsaditá srst - pravý poklad pro psa

Podsada - tvoří jemnou a huňatou spodní srst. Chloupky podsady vyrůstají spolu s pesíkem (obyčejná srst) v množství 6 - 12 chloupků na každý pesík. Podsada výborně izoluje i v největších mrazech, neprofoukne a ke kůži psa nepropustí vodu. Svou důležitou roli hraje i v horkém létě, proto psy s podsadou v létě výrazně nestříháme. Podsada nikdy oblékat nepotřebuje, ani v mrazech.

 

 

Plemeno - tažní psi i severská plemena, malamut, novofudlandský pes, bernardýn, bernský salašnický pes, sibiřský husky, slovenský čuač, německý ovčák, rottweiler a další

Podsaditá srst a kůže psa - srst pravidelně kartáčujeme, má vynikající tepelnou izolaci, je odolná proti vodě, kůži psa chrání před chladem, větrem, vlhkostí a nečistotami, proto ani kůže nebývá náchylná k podráždění

Oblékání psů s podsadou - psa neoblékáme ani do větších mrazů, došlo by k narušení přirozených termoregulačních vlastností srsti.

 

Jestli nemá podsadu, oblečte psa do chladu!

Srst bez podsady - neizoluje teplo, propustí chlad i vodu až na kůži psa, a proto psa do špatných podmínek vybavíme vhodným oblečkem. Mezi vaše psí miláčky bez podsady patří hladkosrstá plemena, "naháči" a plemena, která nelínají, ať už je jejich srst hrubá, dlouhá nebo chundelatá.

 

1/ Jak oblékat hladkosrsté psy

Plemeno - dobrman, hladkosrsstý jezevčík, pointer, krátkosrstý výmarský ohař, greyhound, mops, whippet, anglický buldok, rhodéský ridgeback, boxer, čivava, basenji a další

Kůže a srst hladkosrstých psů - lesklá, přiléhavá, jakoby učesaná srst s nízkou izolací. Nechrání před mrazem ani silným deštěm. Kůže je citlivá a náchylná k podráždění. Kromě podchlazení může dojít i k zapaření kůže psa, které způsobí dlouho provlhlá srst. Následek může být její špatná kvalita či kožní onemocnění.

Oblékání hladkosrstých psů - do mrazu využijeme zateplený obleček, ne však dříve než teploty spadnou pod 0° C. Do deště oblékáme pláštěnku. Dlouhý pobyt za chladného počasí pojistí alespoň tenčí bundička. Vhodný je materiál softshell, který hřeje a zároveň nepromoká. Pro vysoká štíhlá plemena je praktický overal, kvůli krytí končetin psa.

 

 

2/ Vždy mějte připravený obleček pro "naháče"

Plemeno - čínský chocholatý pes, mexický naháč, peruánský naháč, americký bezsrstý teriér

Kůže a srst nahých plemen - naháči představují nejchoulostivější plemena, protože bez srsti psovi chybí přirozená bariéra proti vlhku, chladu, ale také slunci. Proto o kůži naháčů pečujeme celoročně, je třeba ji pravidelně mazat. Prochladnutí je pro bezsrsté psy obrovským rizikem a jsou k němu velmi náchylní.

Oblékání nahých plemen -  psy bez srsti oblékáme v zimě do extra zateplených oblečků a procházku zkrátíme na nutnou dobu. I v mírnějším dešti kryjeme kůži psa pláštěnkou a v přechodovém období stačí k ochraně svetr nebo třeba větrovka.

 

 

3/ Srst, která nelíná do mrazu nezahřeje

Plemeno - yorkšír, maltézáček, kokršpaněl, pudl, afghánský chrt, havanský psík, bišonek, portugalský vodní pes, zástupce mají  dlouhá, krátká i hladkosrstá plemena psů

Oblékání nelínajících psů - Určitě nezapomeňte na teplou bundu v mrazech a pláštěnku do silných dešťů. I huňatá srst, která nemá podsadu, pejska v mrazech nechrání.

 

 

Rada na závěr: Nezapomínejte na psy s oslabenou imunitou 

Kromě druhu srsti má důležitou roli také imunita psa. Je třeba počítat s tím, že pokud je váš pejsek právě v rekonvalescenci, trpí chronickým onemocněním nebo je z jiných důvodů choulostivý na chlad, vyžaduje zvýšenou péči. Určitě si pro pejska alespoň lehčí obleček připravte. 

A jak ještě můžete psovi v zimním období pomoci?

 


Související produkty

Zimní bunda Hurtta Summit Parka Zimní bunda Hurtta Summit Parka
Varianty (1)
černá 20

Zimní bunda Hurtta Summit Parka

Skladem, v úterý 21. 5. u vás
1 489 Kč

Porovnat