Majitelé psů často řeší otázku, zda je oblékání psa vůbec nutné. Pokud nevíte jistě, zda zrovna váš pes obleček potřebuje, čtěte tento článek. Dozvíte se, která plemena musíme v zimě zahřát, a kdy je naopak oblékání psa na škodu. Informovanost je prevencí zdravotního rizika pro vaše psí parťáky.
Čím to je, že jeden chlupáč dovádí v závějích a druhý pes se třese při prvním ochlazení? Může za to délka srsti? Ne. Může za to však její kvalita. Rozhodující přitom je, zda váš hafan má v srsti podsadu, nebo jen klasickou srst bez podsady - pesík.
Podsada - tvoří jemnou a huňatou spodní srst. Chloupky podsady vyrůstají spolu s pesíkem (obyčejná srst) v množství 6 - 12 chloupků na každý pesík. Podsada výborně izoluje i v největších mrazech, neprofoukne a ke kůži psa nepropustí vodu. Svou důležitou roli hraje i v horkém létě, proto psy s podsadou v létě výrazně nestříháme. Podsada nikdy oblékat nepotřebuje, ani v mrazech.
Plemeno - tažní psi i severská plemena, malamut, novofudlandský pes, bernardýn, bernský salašnický pes, sibiřský husky, slovenský čuač, německý ovčák, rottweiler a další
Podsaditá srst a kůže psa - srst pravidelně kartáčujeme, má vynikající tepelnou izolaci, je odolná proti vodě, kůži psa chrání před chladem, větrem, vlhkostí a nečistotami, proto ani kůže nebývá náchylná k podráždění
Oblékání psů s podsadou - psa neoblékáme ani do větších mrazů, došlo by k narušení přirozených termoregulačních vlastností srsti.
Srst bez podsady - neizoluje teplo, propustí chlad i vodu až na kůži psa, a proto psa do špatných podmínek vybavíme vhodným oblečkem. Mezi vaše psí miláčky bez podsady patří hladkosrstá plemena, "naháči" a plemena, která nelínají, ať už je jejich srst hrubá, dlouhá nebo chundelatá.
Plemeno - dobrman, hladkosrsstý jezevčík, pointer, krátkosrstý výmarský ohař, greyhound, mops, whippet, anglický buldok, rhodéský ridgeback, boxer, čivava, basenji a další
Kůže a srst hladkosrstých psů - lesklá, přiléhavá, jakoby učesaná srst s nízkou izolací. Nechrání před mrazem ani silným deštěm. Kůže je citlivá a náchylná k podráždění. Kromě podchlazení může dojít i k zapaření kůže psa, které způsobí dlouho provlhlá srst. Následek může být její špatná kvalita či kožní onemocnění.
Oblékání hladkosrstých psů - do mrazu využijeme zateplený obleček, ne však dříve než teploty spadnou pod 0° C. Do deště oblékáme pláštěnku. Dlouhý pobyt za chladného počasí pojistí alespoň tenčí bundička. Vhodný je materiál softshell, který hřeje a zároveň nepromoká. Pro vysoká štíhlá plemena je praktický overal, kvůli krytí končetin psa.
Plemeno - čínský chocholatý pes, mexický naháč, peruánský naháč, americký bezsrstý teriér
Kůže a srst nahých plemen - naháči představují nejchoulostivější plemena, protože bez srsti psovi chybí přirozená bariéra proti vlhku, chladu, ale také slunci. Proto o kůži naháčů pečujeme celoročně, je třeba ji pravidelně mazat. Prochladnutí je pro bezsrsté psy obrovským rizikem a jsou k němu velmi náchylní.
Oblékání nahých plemen - psy bez srsti oblékáme v zimě do extra zateplených oblečků a procházku zkrátíme na nutnou dobu. I v mírnějším dešti kryjeme kůži psa pláštěnkou a v přechodovém období stačí k ochraně svetr nebo třeba větrovka.
Plemeno - yorkšír, maltézáček, kokršpaněl, pudl, afghánský chrt, havanský psík, bišonek, portugalský vodní pes, zástupce mají dlouhá, krátká i hladkosrstá plemena psů
Oblékání nelínajících psů - Určitě nezapomeňte na teplou bundu v mrazech a pláštěnku do silných dešťů. I huňatá srst, která nemá podsadu, pejska v mrazech nechrání.
Kromě druhu srsti má důležitou roli také imunita psa. Je třeba počítat s tím, že pokud je váš pejsek právě v rekonvalescenci, trpí chronickým onemocněním nebo je z jiných důvodů choulostivý na chlad, vyžaduje zvýšenou péči. Určitě si pro pejska alespoň lehčí obleček připravte.