Jak pečovat o psa v zimě a chránit jeho zdraví?
Zima je obdobím, kdy potřebujeme zvýšit péči o naši kondici a zdraví. To platí i pro naše čtyřnohé kamarády. Tělesná termoregulace psů, stejně jako schopnost samostatně shánět potravu, už dnes docela neodpovídá životu soběstačných divokých vlků. Pes je závislý především na naší péči. Jak toto náročné období s pejskem zvládnout a na co bychom neměli zapomenout?
Pro psy venku zateplená bouda nebo kotec
Má váš psí parťák po celý rok "ubytování" venku? Pak mu nezapomeňte připravit kotec. Ten by měl, stejně jako psí bouda, stát nejlépe v závětří. Pomůže i šikmá střecha, která alespoň zbrzdí průtah větru. Štěňata a seniory ale nechte raději pod střechou doma.
Kotec s podestýlkou a pelíšek pro pohodlí
Do kotce pro psa patří podestýlka, která zbytečně nesaje vlhkost a neplesniví (sláma, dřevitá vlna). Podestýlku je třeba pravidelně měnit. Pomůže kvalitní odolný pelíšek, kam se pes může schovat před průvanem, nebo alespoň hřejivá deka či matrace. Nejodolnější pelíšky na ven jsou z plastu, cordury nebo umělé eko kůže.
Pro krátkosrsté a hladkosrsté psy je nutné kotec vyhřívat. Boudu i kotec můžete zateplit starými textiliemi, peřinami, kartonem apod. Zakupte na zimu vhodný obleček pro psa z materiálů, které neprofouknou a nepromoknou.
V chladných dnech podávejte pejskovi vlahou nebo mírně teplou vodu, aby mu v misce nezamrzla a denně kontrolujte.
Venčete psa bezpečně i v zimě
Jak venčit pejska v zimě? Vyberte mu vhodný obleček nebo aspoň postroj pro psy, který psa ochrání před prochladnutím. Nejlepší službu udělají oblečky s reflexními prvky, protože pes bude vidět na dálku i v mlze, chumelenici nebo tmě. Svíticí a reflexní prvky umožní také řidičům na dostatečnou vzdálenost psa zahlédnout. Dobrou viditelnost obstarají také svíticí obojky, přívěsky apod, které jsou nejlepší do města.
Zajímá vás jaké svíticí prvky je vhodné zvolit a na jakou vzdálenost musí být viditelné?
A kdy je nejvhodnější doba pro vaše zimní vycházky? Vyrazte s pejskem ven nejlépe dopoledne či odpoledne, kdy jsou mrazy snesitelnější. Před mrazem a solí na cestách chraňte tlapky psa prostříháním srsti mezi prsty a potírejte je krémem proti mrazu. Využít můžete i speciální botky pro psa.
Dohlížejte na fyzickou aktivitu psa
Jestliže je váš pejsek velmi aktivní, zabraňte tomu, aby se celý zpocený a udýchaný rozvalil v chladném sněhu. Prudké ochlazení by mohlo vyvolat zánět močového měchýře, celkové podchlazení, zápal plic aj. onemocnění. Raději proto jděte na kratší, intenzivní procházku, aby se chlupáč vydováděl, ale vydržel s odpočinkem až domů. Pokud se vám nepodaří skotačícího chlupáče včas usměrnit, zklidněte ho postupným snížením tempa. Procházejte se se psem v čím dál pomalejší, aby se správně adaptoval na klidový režim a nezchladil se příliš prudce.
Jak psa v zimě krmit?
Podobně jako člověk, i každý hafan v zimních měsících může mít větší chuť k jídlu. Na vině je vyšší spotřeba energie spojená s chladným počasím. Porce ale pejskům nezvyšujte, hrozilo by jim tloustnutí. Místo toho upravte složení stravy! Psovi k zasyceni stačí přijímat ze stravy více živočišných bílkovin a tuků. Organismus psa je pro takovou potravu přizpůsoben a živočišnou bílkovinu lehce stráví a beze zbytku zužitkuje. Tuky mu poskytnou dostatečnou energii pro všechny aktivity. Kromě granulí s vysokým obsahem masa podávejte třeba speciální pamlsky a přidejte psovi do jídla kvalitní olej nebo vývar. Doplňte mu vitamíny a kloubní výživu pro podporu pohybového aparátu.
Pomozte choulostivým pejskům pořádně se zahřát!
Pro vaše nejmenší, hladkosrsté, krátkosrsté nebo choulostivé bezsrsté psí mazlíčky jsou tu pelíšky s termoregulací. My jsme vyzkoušeli Smart pelíšek Petkit Cozy. Inteligentní pelíšek se přizpůsobí teplotě okolí a udržuje uvnitř optimální teplotu vyhovující zdraví zvířete. Pejsek se tak po procházce může pohodlně zahřát. Pelíšek umožňuje nastavit automatický chod a tento režim zároveň vždy upravit odkudkoliv v aplikaci. Prostor uvnitř pelíšku je odhlučněný a nejenže v zimě hřeje, ale v létě naopak ochladí!