Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak vybrat nejlepší granule pro psa? Poznejte kvalitu ve 3 krocích

Pokud se nevyznáte v obsahu granulí, je výběr krmiva pro psa náročný úkol. Nepanikařte, poradíme vám, abyste vy i váš pejsek byli spokojení a mazlíček zdravě prospíval.  Jak tedy snadno porozumět obsahu granulí a správně vybrat?

Správné krmivo zkvalitní a prodlouží život vašeho čtyřnohého miláčka. Do výběru se vyplatí investovat nejen čas.

 

 

1. krok: Věk, plemeno i aktivita určí stravu, jakou váš pes potřebuje

Ani ty nejkvalitnější granule s nejvyváženější recepturou nebudou pro vašeho psa vhodné, pokud neodpovídají jeho vývojové fázi, aktivitě a tělesným i zdravotním dispozicím. Psi ve vysoké zátěží potřebují více živočišných proteinů, psí senioři méně tuků atd. Psi s potravinovou alergií, po kastraci nebo březí feny vyžadují odlišnou stravu. Ujasněte si proto požadavky na výživu vašeho psa. Tímto krokem vyloučíte celou řadu krmiv a výběr se zjednoduší.

Acana Sport and Agility vyhoví psům s vysokou spotřebou energie - poskytnou dostatek energie pracovním či sportujícím psům. 

 

 

2. Krok: Čtěte etikety a poznejte správné složení granulí

Ingredience jsou na obalu uváděny sestupně podle množství v krmivu. První uvedená složka má i největší zastoupení v receptuře. V granulích pro psy hledejte na prvním místě maso, přesně určeného druhu a stavu - v čerstvé, sušené nebo moučka. Správné množství masa je 30 - 60 % a minimálně pak 18 %. 

 

 

Jak je to s obilovinami ve výživě psa?

Pokud najdete na prvním místě v obsahu obiloviny nebo rostlinné bílkoviny, zpozorněte. Obiloviny s obsahem lepku dráždí trávicí trakt a pro výživu psa nemají žádný užitek. Obiloviny s obsahem lepku - zejména pšenice či kukuřice nikdy nesmí převažovat nad obsahem masa. Kvalitní druhy bezlepkových obilovin jsou vhodným zdrojem sacharidů a čistí střeva - jsou to např. celé brambory (nikoliv sušené výlisky či slupky), batáty, rýže, luštěniny, proso, oves, amarant aj. Stále však nesmí převažovat nad živočišnými bílkovinami, které pes nutně potřebuje (s výjimkou speciální diety) V nejlepších recepturách najdete místo obilovin ovoce a zeleninu. Takové granule mají označení Grain Free - bez obilovin.

 

 

Maso a zase maso. Jaké jsou vhodné zdroje? 

Pozor na produkty živočišného původu! Přestože byste pod označením hledali porci masa, opak je pravdou. Jde o marketingové označení pro jateční zbytky (peří, zobáky), ve kterých sotva najdete nějaké maso.  U živočišných bílkovin proto záleží na kvalitě jejich zdrojů. Ideální je maso v jakosti pro lidskou spotřebu, z volných chovů, regionální suroviny apod. Pamatujte si, že recepturou z pořádného masa, se výrobce v obsahu náležitě pochlubí.

Vynikající jsou také vnitřnosti a čerstvé maso, které by však mělo být doplněno i moučkou nebo sušeným masem. Čerstvé maso obsahuje cca 70 % vody, takže skutečný obsah masa má mnohem nižší hodnotu než je uvedeno v procentech.

Povinností výrobce je také druh masa jasně specifikovat, včetně jeho stavu. V pořádku jsou ingredience značené např. sušené jehněčí maso, kuřecí moučka nebo čerstvé maso z lososa.

 

Nejen živočišné suroviny, ale hlavně správně pojmenované svědčí o vyšší kvalitě krmiva. Maso musí stát na 1. místě ve složení.

 

 

 

3. Krok: Kontroverzní složky do granulí nepatří - poškozují zdraví psa

Umělé konzervanty - sorban draselný (E202), BHA (E320), BHT (E321), propylgallát (E310), ethoxyquin (E324),  tripolyfosfát sodný STPP (E451), propylenglykol (E1520), difosforečnany.

Jediné vhodné konzervanty jsou přírodní - tokoferoly (vit. E), výtažky z rozmarýnu nebo rozmarýnový olej.

Ochucovadla a barviva - že mají granule nejednotnou barvu je určitě v pořádku, stejnoměrně vylisovat množství ingrediencí zkrátka nelze. Pokud jsou ale barevně odlišené nebo naopak absolutně v jednotném odstínu, může za to chemie.

Anorganické minerály -uhličitany, sírany, chloridy, oxidy, hydroxidy aj.nevyhovují zažívání psa. Nadbytečné množství v potravě vede ke vzniku močových, ledvinových či žlučových kamenů, ucpávání cév a usazení škodlivin prakticky kdekoliv v těle psa. Vhodným zdrojem minerálů je zelenina a byliny, zejména mořská řasa a lépe stravitelné minerály v chelátové formě.

 

Hýří granule vašeho mazlíčka všemi barvami? Buďte si jistí chemickým dobarvením či dochucováním!

 

 

Vše, co chcete v granulích mít...Jak zhodnotit kvalitu během chvilky?

  • Na 1. místě ve složení stojí maso s uvedeným druhem (jehněčí, kuřecí,...) a stavem (čerstvé, moučka,...) 
  • Žádné zavádějící pojmy jako živočišné deriváty, vedlejší produkty nebo tuky bez určení druhu aj.
  • Minimálně 18 % živočišných bílkovin z jasně určeného masa.
  • Až za obsahem masa jsou kvalitní obiloviny nebo jsou granule Grain Free (zcela bez obilovin). 
  • Tuky v krmivu jsou uváděny včetně druhu a převažují živočišné tuky.
  • Jen přírodní konzervanty: tokofelory (vit. E), rozmarýn nebo rozmarýnový olej, trvanlivost cca 1 rok.
  • Žádná barviva, ochucovadla, soli ani chemické konzervanty. Nevhodná je i sója, pšenice a kukuřice.
  • Ovoce, zelenina či byliny pro dobrou imunitu a podporu zdraví, doplňují vitamíny, minerály a vzácné antioxidanty.

 

 

Zajímá vás, jak byliny v krmivu prospívají zdraví psa? Čtěte více zde.

 

 

 

Co byste měli o krmivu vědět?

Kromě surovin poznejte i jejich původ. Ten se obvykle na obalech nerozvádí, pro bližší info se vyplatí informace zjisti na webu výrobce. Zárukou jsou suroviny v kvalitě pro spotřebu člověkem, maso z volných chovů či rostlinné složky z ekologického zemědělství apod.

Nevěřte poutačům a reklamním proklamacím na obalu, některá označení  nejsou vázaná zákonem a sliby na obalu vám kvalitu nezaručí. Obsah krmiva tak zůstává jediným spolehlivým důkazem kvality.

Reklamní poutače nejsou vázány zákonem. Výrobce vám tak může slibovat vyvážené složení plné masa, které však v obsahu nenajdete.

 

 

Analytické složky neboli Deklarované jakostní znaky - užitečný souhrn 

Analytické složky se uvádí za obsahem ingrediencí a představují souhrn všech zásadních stavebních látek. Složky by měli ideálně být rozděleny na živočišné a rostlinné, ale výrobci je často uvádí souhrnně. Proto nezapomeňte, že se nestačí spokojit jen se správným obsahem bílkovin, ale je nutné z obsahu zjistit, jestli převažují jejich živočišné či rostlinné zdroje.

Hrubý protein - značí v krmivu celkový obsah bílkovin rostlinného i živočišného původu. Podle pořadí v obsahu složení poznáte, který druh bílkoviny vede. Mělo by se vždy jednat o bílkoviny z masa, a to sušeného nebo moučky.

Hrubé tuky - opět zahrnují živočišné i rostlinné zároveň a v granulích by se měl vyskytovat jasně daný živočišný tuk.

Hrubá vláknina - souhrn nerozpustné rostlinné vlákniny, která zajišťuje čištění střev a urychluje zažívání. Její přítomnost značí kvalitní rostlinné ingredience jako čerstvá zelenina, ovoce nebo kvalitní obiloviny.

Vlhkost - vlhkost v krmivu označuje množství přebytečné vody, která zbývá po zpracování ingrediencí. Jejím zdrojem je právě čerstvé maso aj. suroviny. Optimální obsah je kolem 10 %, s vyšším obsahem roste riziko plísní, případně je krmivo silně chemicky konzervováno. Čím méně vlhkosti, tím více místa pro výživné suroviny.

Popeloviny vypovídají o množství nestravitelných složek a jejich obsah by měl být co nejnižší.

Doplňkové látky uvádějí obsažené vitamíny a minerály, přičemž vždy přihlédněte k jejich zdroji - ideálně čerstvá zelenina, ovoce a minerály v chelátové formě.

 

Na obrázku je příklad složení vysoké kvality, které kromě vynikajících vyvážených živin, uvádí i přesně deklarované složení.