Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Byliny ve výživě psa a proč je opravdu kvalitní granule obsahují?

Vyhovují nejmodernějším trendům správné výživy psa. Jejich bohatým obsahem se vyznačují ty nejkvalitnější granule pro psy...Proč jsou vhodné a jaké zdravotní účinky mají byliny ve výživě vašeho psa?

 

 

Proč jsou byliny v krmivech pro psa tak výhodné?

 

Krmiva s obsahem bylin se nejčastěji hlásí k programu holistické výživy psa. Ta se vyznačuje zaměřením na udržování celkové kondice pomocí kompletní vyvážené stravy, která musí obsahovat přírodní podporu pro každou oblast zdraví organismu. A právě tady přichází ke slovu také byliny, které svými blahodárnými účinky příznivě ovlivňují činnost snad veškerých orgánů v těle.

Holistický program stravování proto předchází onemocnění a představuje zdravotní preventivní opatření, aby ke vzniku zdravotních potíží vůbec nemuselo dojít.

 

 

 

Účinky bylin ve zkratce: Jak ovlivňují zdraví psa? 

 

Optimální množství kvalitních bylin  blahodárně působí na množství důležitých oblastí zdraví:

 • Imunita - příznivý účinek bylin na odolnost organismu proti chorobám je neoddiskutovatelný. Platí to u lidí, stejně jako u psů. Pravidelný příjem bylin z potravy proto zlepšuje obranyschopnost psího organismu. Ostatně psi sami rádi vyhledávají rostliny včetně stonků, listů i s kořínky také v přírodě.
 • Antioxidační účinky - některé byliny mají diuretické účinky, podporují produkci moči, která vyplavuje z těla škodliviny, napomáhají činnosti jater a růstu jaterních buněk
 • Trávení a zažívání - konzumace bylin ve stravě čistí střeva, podporuje činnost užitečných bakterií střevní mikroflóry a napomáhá správné peristaltice
 • Minerály, vitamíny -  s bylinami přijímá pes do těla také nezbytné vitamíny a minerály
 • Čištění krve - bylinky pročišťují krev, a to zejména od kyseliny močové, která může mít na svědomí i takové potíže jako bolesti kloubů apod
 • Metabolismus - i správné spalování tuků můžete  u psa podpořit podáváním bylin ve stravě.
 • Protizánětlivé účinky - nemálo rostlin proslavily jejich antibiotické a protizánětlivé účinky. Mohou dopomoci k uzdravení tkání, rychlejšímu hojení ran a dokonce působí preventivně proti tvorbě nádorů.
 • Chuť k jídlu - snížená chuť k jídlu může u psa vést k podvýživě. První pomoc? Špetka bylin v každém jídle.
 • Činnosti orgánů - pozitivní účinky bylinek mají opravdu široké spektrum, které by vydalo na mnoho stran. Tak jenom poznamenejme, že bylinky mají řešení snad pro každou oblast činnosti organismu -  ať už jde o smyslové, vnější nebo vnitřní orgány. Od srdíčka přes ostrý zrak až po zdravou kůži a srst můžete psovi bylinami jedině prospět. 

Léčivé byliny: v jaké formě a množství je můžeme psovi podávat?

 

Víme už, že jsou byliny zdravé, obsahují spoustu vitamínů, minerály a jsou neocenitelné pro své antioxidační účinky.  Jsou tím pravým řešením na podporu imunity. Buďte však opatrní na to, v jaké podobě jsou byliny do krmiva přidávány:

 

 • Průmyslově vyráběná krmiva - u bylin platí to samé, jako u ostatních složek krmiva pro psy - pokud nejsou uvedeny konkrétní, jasně deklarované složky, není složení věrohodné a vy nemáte představu co a v jaké dávce váš mazlíček dostává. Velmi výhodné jsou proto přímo za studena lisované nebo holistické granule pro psa, které na tato pravidla dbají a byliny obsahují dokonce v biokvalitě, šetrně pěstované, bez chemie.
 • Domácí strava - byliny můžete také nasekat a podávat psovi ve stravě čerstvé, v sušené formě nebo využít bylinné oleje a kapky. Jenom si pamatujte, že koncentrace účinné látky je v olejích mnohem vyšší, proto je dávkujte do krmiva opravdu jen po kapkách. Tyto postupy využijete především při barfování, ale můžete bylinami posypat i klasickou suchou stravu, granule nebo konzervy. Kromě zdraví zpestří bylinky chuť a vůni jídla. Při potížích lze bez problému podávat pejskům i odvar - tedy bylinkové čaje
 • Dávkování - stejně jako výběr bylin lze zcela ponechat na výrobci i jejich množství, pokud ovšem krmíte opravdu kvalitními granulemi. V obsahu najdete čerstvé i sušené byliny, pěstované biologicky vhodným způsobem. Máte-li pochybnosti si nechte rozptýlit certifikací o kvalitě krmiva vaší oblíbené značky. Některé certifikace zaručují šetrný a přísně kontrolovaný způsob pěstování zdrojových surovin a jejich přesně vyvážené složení v krmivu, což se týká i bylin. Bližší informace o certifikování granulí pro psy najdete v našem článku o certifikované kvalitě krmiv.
 • Doplňky výživy - pokud má pejsek nějaké specifické potíže, můžete jeho zdraví podpořit také vhodnými bylinnými preparáty pro psy. Najdete jich na trhu celou řadu a dělí se podle účinků. Dávkování se zde liší od potíží a konkrétní byliny, proto informaci najdete na obalu. 

 

Druhy a účinky bylin

 

S jakými bylinkami se ve výživě psa nejčastěji setkáte a jak účinkují?

 

Rozmarýn - obsahuje vitamín B6 (metabolismus), železo, vápník; v krmivu funguje jako přírodní konzervant (zabraňuje žluknutí tuků) a také antioxidant.

Oregano - Dobromysl - příznivě působí při střevních potížích a pozitivně působí na zažívání psa.

 

 

Šípek - je cenný pro vysoký obsah vitamínů A a C, má diuretické účinky a pomáhá tak při onemocněních močového traktu nebo jako jeho prevence.

 

Ostropestřec Mariánský - obsahuje účinnou složku Syllimarin, který výrazně přispívá jaterní činnosti, regeneruje jaterní tkáň a má silně detoxikační účinky; je maximálně vhodný při jaterních onemocněních nebo otravách, včetně těch potravinových; podává se ve formě čaje, jako lisovaný olej ze semen nebo sušený, včetně drcených semen.

 

 

 

 

Heřmánek - má protialergické a významné protizánětlivé i dezinfekční účinky; uklidňuje nadýmání a tlumí bolesti břicha; příznivý účinek má také na močový trakt a celý nervový systém; podporuje celkovou imunitu a jeho účinek je rovněž uklidňující; lze jej přikládat i na otevřené rány; podává se ve formě čaje, obkladů, oplachů i sušený v krmivu.

 

 

Česnek - je znám svými antibiotickými účinky (obsahuje fytoncidy), působí proti plísním a odstraňuje parazity ve střevech; snižuje cholesterol v krvi a podporuje pohyblivost kloubů; získal bohužel nálepku kontroverzní přísady, protože v opravdu hodně hodně vysokých dávkách působí toxicky - pro psa je optimální 1 stroužek na 10 kg váhy.

 

 

Chlorella - obsahuje celou škálu vitamínu B - B komplex, tato sladkovodní řasa obsahuje vysoké množství kvalitních proteinů a neobyčejně pestrou škálou vitamínů; pozitivně ovlivňuje funkce buněk, a také hospodaření organismu s vápníkem; má výrazně antioxidační účinky, zvyšuje plodnosti a vybarví srst díky obsahu betakarotenu; předchází také nádorovým onemocněním a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu.

 

Fenykl - působí jako prevence velmi nebezpečné torze žaludku psa, která je pro ně častým rizikem. Jedná se o převrácení žaludku s rychlým nástupem, které je nejen nesmírně bolestivé, ale psa může během hodin usmrtit.

 

 

Máta - skvělý pomocník při zažívacích potížích, bolestech žaludku, nadýmání a nevolnosti, u zvířat působí podpůrně jako doplněk stravy při chemoterapiích a pozitivně účinkuje při radiačních onemocněních.

 

 

Lněné semínko - obsahuje celou škálu B vitamínů a vitamín E a řadu minerálů a jeho nejvýznamnější vlastností je bohatý obsah Omega 3 mastných kyselin, které organismus psa potřebuje přijímat ze stravy; jejich účinek ve správném poměru s Omega 6 má potom na svědomí celou řadu pozitivních účinků na zdraví psa - prospívá kůži a kvalitě srsti, ovlivňuje příznivě metabolismus, smysly a nervovou soustavu a reguluje cholesterol v krvi. Nejlépe účinkuje za studena lisovaný olej, ale lze konzumovat i semena.

 

 

Vojtěška - podporuje chuť k jídlu, zároveň pročišťuje krev a ledviny, dále podporuje vstřebávání vápníku a asimilaci bílkovin v těle.

Koriandr - aromatická bylina s antibiotickým účinkem je významným antioxidantem, funguje preventivně proti vzniku rakoviny; pomáhá organismu vstřebávat vápník a reguluje množství cukru v krvi.

 

 

 

Měsíček lékařský - podporuje správnou činnost žlučníku a jater, má silně protizánětlivé účinky, uzdravuje kůži, léčí ekzémy, rány, popáleniny, pomáhá proti kašli; měsíček je možné podávat jako čaj, obklad, mast nebo i sušený v krmivu.

 

Kurkuma - její účinky jsou detoxikační, má schopnost pročišťovat krev, je silně dezinfekční a působí proti průjmu i onemocněních žaludku; díky silně protizánětlivým účinkům je využívána také při léčbě artritidy.

 

Bazalka - aromatická výrazně chutná bylina se silně antioxidačními účinky působí proti virům a mikrobům, proto příznivě účinkuje při kašli a onemocnění horních dýchacích cest; dále příznivě ovlivňuje metabolismus a účinkuje při zánětu střev; ideální je v čerstvém stavu, ale lze podávat také sušenou.