Vyhovují nejmodernějším trendům správné výživy psa. Jejich bohatým obsahem se vyznačují ty nejkvalitnější granule pro psy...Proč jsou vhodné a jaké zdravotní účinky mají byliny ve výživě vašeho psa?
Krmiva s obsahem bylin se nejčastěji hlásí k programu holistické výživy psa. Ta se vyznačuje zaměřením na udržování celkové kondice pomocí kompletní vyvážené stravy, která musí obsahovat přírodní podporu pro každou oblast zdraví organismu. A právě tady přichází ke slovu také byliny, které svými blahodárnými účinky příznivě ovlivňují činnost snad veškerých orgánů v těle.
Holistický program stravování proto předchází onemocnění a představuje zdravotní preventivní opatření, aby ke vzniku zdravotních potíží vůbec nemuselo dojít.
Optimální množství kvalitních bylin blahodárně působí na množství důležitých oblastí zdraví:
Víme už, že jsou byliny zdravé, obsahují spoustu vitamínů, minerály a jsou neocenitelné pro své antioxidační účinky. Jsou tím pravým řešením na podporu imunity. Buďte však opatrní na to, v jaké podobě jsou byliny do krmiva přidávány:
S jakými bylinkami se ve výživě psa nejčastěji setkáte a jak účinkují?
Rozmarýn - obsahuje vitamín B6 (metabolismus), železo, vápník; v krmivu funguje jako přírodní konzervant (zabraňuje žluknutí tuků) a také antioxidant.
Oregano - Dobromysl - příznivě působí při střevních potížích a pozitivně působí na zažívání psa.
Šípek - je cenný pro vysoký obsah vitamínů A a C, má diuretické účinky a pomáhá tak při onemocněních močového traktu nebo jako jeho prevence.
Ostropestřec Mariánský - obsahuje účinnou složku Syllimarin, který výrazně přispívá jaterní činnosti, regeneruje jaterní tkáň a má silně detoxikační účinky; je maximálně vhodný při jaterních onemocněních nebo otravách, včetně těch potravinových; podává se ve formě čaje, jako lisovaný olej ze semen nebo sušený, včetně drcených semen.
Heřmánek - má protialergické a významné protizánětlivé i dezinfekční účinky; uklidňuje nadýmání a tlumí bolesti břicha; příznivý účinek má také na močový trakt a celý nervový systém; podporuje celkovou imunitu a jeho účinek je rovněž uklidňující; lze jej přikládat i na otevřené rány; podává se ve formě čaje, obkladů, oplachů i sušený v krmivu.
Česnek - je znám svými antibiotickými účinky (obsahuje fytoncidy), působí proti plísním a odstraňuje parazity ve střevech; snižuje cholesterol v krvi a podporuje pohyblivost kloubů; získal bohužel nálepku kontroverzní přísady, protože v opravdu hodně hodně vysokých dávkách působí toxicky - pro psa je optimální 1 stroužek na 10 kg váhy.
Chlorella - obsahuje celou škálu vitamínu B - B komplex, tato sladkovodní řasa obsahuje vysoké množství kvalitních proteinů a neobyčejně pestrou škálou vitamínů; pozitivně ovlivňuje funkce buněk, a také hospodaření organismu s vápníkem; má výrazně antioxidační účinky, zvyšuje plodnosti a vybarví srst díky obsahu betakarotenu; předchází také nádorovým onemocněním a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu.
Fenykl - působí jako prevence velmi nebezpečné torze žaludku psa, která je pro ně častým rizikem. Jedná se o převrácení žaludku s rychlým nástupem, které je nejen nesmírně bolestivé, ale psa může během hodin usmrtit.
Máta - skvělý pomocník při zažívacích potížích, bolestech žaludku, nadýmání a nevolnosti, u zvířat působí podpůrně jako doplněk stravy při chemoterapiích a pozitivně účinkuje při radiačních onemocněních.
Lněné semínko - obsahuje celou škálu B vitamínů a vitamín E a řadu minerálů a jeho nejvýznamnější vlastností je bohatý obsah Omega 3 mastných kyselin, které organismus psa potřebuje přijímat ze stravy; jejich účinek ve správném poměru s Omega 6 má potom na svědomí celou řadu pozitivních účinků na zdraví psa - prospívá kůži a kvalitě srsti, ovlivňuje příznivě metabolismus, smysly a nervovou soustavu a reguluje cholesterol v krvi. Nejlépe účinkuje za studena lisovaný olej, ale lze konzumovat i semena.
Vojtěška - podporuje chuť k jídlu, zároveň pročišťuje krev a ledviny, dále podporuje vstřebávání vápníku a asimilaci bílkovin v těle.
Koriandr - aromatická bylina s antibiotickým účinkem je významným antioxidantem, funguje preventivně proti vzniku rakoviny; pomáhá organismu vstřebávat vápník a reguluje množství cukru v krvi.
Měsíček lékařský - podporuje správnou činnost žlučníku a jater, má silně protizánětlivé účinky, uzdravuje kůži, léčí ekzémy, rány, popáleniny, pomáhá proti kašli; měsíček je možné podávat jako čaj, obklad, mast nebo i sušený v krmivu.
Kurkuma - její účinky jsou detoxikační, má schopnost pročišťovat krev, je silně dezinfekční a působí proti průjmu i onemocněních žaludku; díky silně protizánětlivým účinkům je využívána také při léčbě artritidy.
Bazalka - aromatická výrazně chutná bylina se silně antioxidačními účinky působí proti virům a mikrobům, proto příznivě účinkuje při kašli a onemocnění horních dýchacích cest; dále příznivě ovlivňuje metabolismus a účinkuje při zánětu střev; ideální je v čerstvém stavu, ale lze podávat také sušenou.