Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Nejlepší granule pro psy: Poznejte je podle certifikátu kvality

 

Jaké granule jsou pro vašeho psa nejlepší?  Poradíme vám, jak najít důkaz, že svého mazlíčka krmíte nejen láskou, ale i tou nejvhodnější stravou. Je totiž celkem náročné vybrat reálně bezpečné a nutričně vhodné krmivo pro psa, které poskytne víc, než reklamní titulek na obalu granulí. Přitom je vhodné krmení jedním z nejdůležitějších činitelů ovlivňujících zdraví psaProto chtějte pro vašeho psa o kvalitě krmiva důkaz. 

 

 

Vše, co potřebujete o granulích vašeho psa znát...

...se vejde do obsahu na granulích. Reklama může tvrdit cokoliv, ale jakou máte záruku, že krmivo skutečně odpovídá proklamované kvalitě? Toxiny, plísně a škodlivé mikroorganismy se do krmiva dostávají již ze zdrojových surovin - při skladování, přepravě a pěstování. Tím se i  krmivo správných nutričních hodnot může stát kritickým pro zdraví vašeho psa.

 

Jak poznáte jakost granulí pro psa?

Někdy to může připomínat pátrací akci ale výsledek vždy znamená neocenitelný úspěch. Zdravá strava znamená zdraví a dlouhý život vašeho čtyřnohého parťáka. Orientujte se podle 3 základních faktorů: 1) nutriční hodnoty, 2) certifikáty pro kvalitu a 3) celkové zdraví psa.

 

1. Správné nutriční hodnoty

Maso na prvním místě, využitelné sacharidy a přísady jen z přírody: tak se píše zdraví vašeho psa!

  • Maso

V obsahu na granulích hledejte pouze jasnou deklaraci (jehněčí, kuřecí , rybí,....maso nebo moučka) a koncentraci -  obsah masa nemá klesat pod 10 % v sušině (tzn. měřeno bez vody) a rozděluje maso v syrovém a sušeném stavu

  • Obiloviny

V případě obilovin v granulích pro psy platí raději méně než více (hrozí obezita či alergie). Pamatujte, že  nesmí převyšovat nad obsahem masa; pro psa představují hůře stravitelné sacharidy, ideální jsou brambory, rýže (tmavá), oves, pšenici odmítněte.

  • Tuky

Pes potřebuje přijímat kvalitní živočišné tuky (ideálně 20 %) -  v obsahu granulí jen s jasnou deklarací (kuřecí, krůtí,...) a esenciální kyseliny Omega 3 a 6 ve správném poměru (v rozpětí 3 :1 - 5 : 1)

  • Bílkoviny

pohlídejte si, aby převažovalo množství živočišných bílkovin nad rostlinnými složkami, mají potřebné aminokyseliny pro správný růst a vývoj buněk. Pokud je výrobce nahrazuje rostlinnými surovinami (např sójou) jde o nekvalitní produkt.

  • Vláknina

Obsah vlákniny pro čištění střev nesmí klesnout pod 3 % v krmivu a jejím nejkvalitnějším zdrojem je čerstvá zelenina.

 

 

Co hledat na obalu krmiva?

Přesná pojmenování jednotlivých surovin. Je to povinnost výrobce, ale, jak sami zjistíte, zákon lze v tomto směru obejít. Obsah vám podá jednoznačný argument o nutriční hodnotě granulí a zodpovědnosti výrobce.

Jaké maso granule obsahují? krůtí, hovězí, jehněčí...obecné názvy jako "živočišné produkty" jsou naprosto nedostatečné a nezaručí kvalitu surovin; stejně podstatné je uvést stav masa - sušené, moučka nebo syrové. Syrové maso totiž reálně klesá v obsahu na 30 % uvedené hodnoty - kvůli vysokému obsahu vody.

Pojmenované zdroje sacharidů a škrobů, z nichž nejkvalitnější jsou brambory, rýže (tmavá), oves a nejhůře je na tom pšenice, kukuřice nebo ječmen (zvláště v nadměrném množství). Ideální obsah sacharidů tvoří 30 % a do 50 % je množství ještě v pořádku.

Stejná podmínka se týká živočišných tuků - vhodný je pouze přesně specifikovaný druh obsažených proteinů (je třeba sledovat hlavně při alergiích psa).

Přírodní konzervanty (tokofelory, vitamin C nebo extrakt rozmarýnu) musí v krmivu nahrazovat ty umělé. Pokud tedy chcete psa nakrmit zdravě. Důkaz kvality představují dále byliny, ovoce, zelenina, stopové prvky, prebiotika a minerály, zvláště v podobě chelátů, které jsou snadno stravitelné.

 

 

Zlepšit krmení vašeho psa vám pomohou např. i různé smart produkty pro krmení s nastavením porcí.

 

2. Certifikace kvality krmiva 

Certifikace podléhají legislativě daného území a jejich zavedení je reakcí na opakovaného odhalení výskytu škodlivých mikroorganismů, plísní a chemikálií v krmivech. Ty se do granulí pro psy dostanou zanedbáním rizikových faktorů během výroby jako špatným zacházením, nedostatečnou hygienou, nízkou kvalitou zdrojových surovin i nedostatečnou odborností zaměstnanců.  Opravdu kvalitní produkty proto investují do certifikací nezávislé kontroly více než do reklamy. 

 

Hlavní rizikové složky v granulích pro psy 

Jejich limity předepisují normy státních nebo nadnárodních organizací a na základě testů kvality zaručují, že v daném produktu nedochází k jejich výskytu.

 

Hlavní rizika:

Mykotoxiny neboli plísně pochází z plesnivých plodin, zejména obilovin a jsou toxické (tudíž uvolňují do krmiva jedy).

Ke vzniku mykotoxinů (Aflatoxiny, Ochratoxiny, Trichoteceny Deoxynivalenol, T-2 toxin, Zearalenon) dochází vlivem plísní napadajících nejčastěji obiloviny a při pěstování, nedodržení podmínek bezpečného transportu a skladování plodin. 

Přítomnost mykotoxinů prověřuje mykologické vyšetření

Jejich působení negují přísady na bázi přírodního uhlí, antioxidanty (byliny a ovoce,) vitamíny (byliny, ovoce, zelenina, tokofelory), kvasinky.

 

Mezi těžké kovy patří Olovo, Rtuť, Kadmium, Arsen a pro organismus představují vážné ohrožení zdraví. Poškozují neurobiologický vývoj, podporují vznik rakoviny, cévní choroby, kožní alergie i ekzémy.

Schopnost navázat těžké kovy a odvádět je z těla organismus mají tzv cheláty - snadno vstřebatelné minerály. Proto hledejte v krmivu cheláty, např chlorellu (řasa), dále minerály Zn, Fe, Cu, Ca, Mg, Br.

Přítomnost těžkých kovů zjistí chemická analýza a jejich zdrojem jsou převážně nekvalitní obiloviny.

 

Umělá aditiva jsou konzervanty, barviva a chemikálie tlumící oxidaci a žluknutí tuků. Do nekvalitních granulí se přidávají k prodloužení expirace. Jde o značně kontroverzní složky, jednoznačně nevhodné pro výživu psa.

Označení umělých konzervantů: BHA (E320), BHT (E 321), E310 (Propylgallát), sorban draselný (E202)

Tyto látky psům mohou způsobit alergie, kožní nemoci, riziko rakoviny, zažívací problémy a uvolnění toxinů do organismu. Zdravotně vhodné granule budou proto obsahovat jedině přírodní konzervanty  (extrakty z rozmarýnu, tokofelory - vitamín E získaný z rostlinných olejů).

 

 

 

 

Certifikáty pro kvalitu krmiv

Standardy pro správné zacházení a složení krmiv udává  částečně legislativa daného území. Samotné prohlášení o jejich dodržení výrobcem však není dostatečnou zárukou, protože kontrola probíhá samosprávou. Jedinou spolehlivou zárukou je nezávislý audit, který si značka objedná u institucí uschopněných pro jejich výkon legislativou. Nezávislý audit je akceptován jako dostatečně průkazný i potravinářskou inspekcí a státním zdravotním dozorem.  Podle území a zaměření mohou výrobci žádat o různé typy certifikátů:

 

  • GMP+ -  prokazuje tzv. “správnou výrobní praxi” v celém procesu výroby a distribuce krmiv. Tříletá platnost je podmíněna každoroční kontrolou - nezávislý audit.

 

  • HACCP (Hazard Analysis Critical Control Point) označuje kontrolu pro stanovení, odhalení a prevenci hlavních rizik za účelem jejich odstranění. Systém je založen na včasném zamezení vzniku rizik a jeho metodou je testování vzorků na přítomnost škodlivin, kontrola odbornosti, hygieny, výrobních procesů apod. V necertifikované podobě je HACCP nařízeno státem, zatímco záruka certifikací HACCP probíhá formou nezávislých auditů, ručí za průkaznou kvalitu a důvěryhodnost výrobce.

 

  • EFISC (European Feed Ingredients Safety Certification) kontrola použitých surovin (rostl. olejů, škrobů a biopaliv) způsobu skladování a přepravy na území Evropy.

 

  • AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) je členská asociace regionální, státních a nadnárodnich agentur pověřených zákonem ke kontrole prodeje a distribuce krmiv i léčiv pro zvířata.
  •  IUMS (Union of Microbiological Societies) nadnárodní společenství,  ICMSF napojené na Mezinárodní Unii Union of Biological Societies (IUBS) Mezinárodní organizaci k ochraně zdraví World Health Organization (WHO) Spojených Národů a soustředí se na odhalení výskytu nebezpečných mykotoxinů, plísní.

 

  • CFIA (Canadian Food Inspection Agency) Kanadská potravinářská inspekce pro kontrolu bezpečnosti krmiv, zdrojových surovin a zásad pro zdravé krmení zvířat

 

  • USDA/APHIS (United States Department of Agriculture) kontroluje správné nakládání a transport zdrojových surovin na území Spojených Států

 

  • Human Grade je označení, které by měla podmiňovat kontrola pěstování a kvality zdrojových surovin s výsledným označením jako biologicky vhodné suroviny. Jejich proklamace není řízena zákonem, a proto příliš nespoléhejte na pouhé označení bio kvality samotným výrobcem. Certifikovanou kvalitu má např. výrobce Sušienkovo.

 

  • ICMSF (International Commission on Microbiological Specifications for Foods) je Mezinárodní komise pro kontrolu výskytu škodlivých mikroorganismů v krmivech

 

  • Veřejně přístupné testy kvality provádí sdružení dobrovolníků a kontrolují nutriční hodnoty krmivy pro psy, shodu s informacemi výrobce a  výsledky uveřejňují na stránkách. Jejich hodnocení má vysokou prestiž a najdete je na stránkách Dog Food Analysis nebo Whole Dog Journal

 

 

3. Kondice psa

Prověřte kvalitu nejjednodušším způsobem: na vlastní oči! Obecně platí, že viditelné změny poznáte  od 1 měsíce po  krmení novými granulemi. Jak poznáte, že pejsek prospívá?

  • Aktivní kondice a celkově dobrá nálada
  • Lesklá a pevná přiléhavá srst bez lupů či nadměrného vypadávání chlupů
  • Zdravá kůže beze změn, zarudnutí nebo škrábání
  • Uši, nos i oči bez nadměrných výtoků a bez zápachu z tlamy
  • Chuť k jídlu a váha beze změny
  • Zdravé exkrementy v přiměřeném množství

 

Granule s certifikací? Najděte je zde!

Pro vaši rychlejší orientaci uvádíme seznam několika krmiv, která jsou certifikována za jakost. Krmiva v tomto seznamu jsou příkladem kvalitních granulí potvrzených prověřených nezávislým auditem. Bližší  informace, případně i  samotné protokoly najdete na stránkách výrobců krmiv.

Pokud chcete kvalitními granulemi krmit vašeho pejska, určitě nehledejte v řadách nejlevnějších granulí (tzv. ekonomická krmiva). Raději prověřujte holistické, hypoalergenní případně superpremiové granule. 

 

 

 

Acana, Orijen - vlastní řadu certifikací HACCP, CFIA, USDA/APHIS, AAFCO, nařízení EU 2069/2009 a 142/2011, BPA free packing

Artemis - kontrola kvality organizací AAFCO

Calibra - norma ISO 9001:2008 a HCCAPC

Carneeval - k náhlednutí protokoly o výsledcích testů na přítomnost chemických konzervantů a Aflatoxinů 

Carnilove - kontrola standardů HACCP, norma ISO 9001

Eukanuba - kontrola standardů HACCP, norma ISO 22000, certifikát AIM

Farmina ND - zveřejňuje výsledné protokoly nezávislých auditů, potvrzení Cruelty Free - produkty nejsou testovány na zvířatech

Nutram Pet Products - K9 - vlastní řadu certifikací, splňuje předpisy HACCP, CFIA, USDA/APHIS, AAFCO, nařízení EU 2069/2009 a 142/2011

Taste of the wild- certifikát kvality udělený ICMSF 

Susienkovo - certifikace zdrojových surovin z ekologického zemědělství - bio kvalita certifikkovaná cz-bio-001