Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Potřebujete elektronický obojek, abyste vycvičili psa?

Výcvik psa je náročný. Tím víc, čím méně zkušeností máte. Vyžaduje disciplínu, čas, pečlivost. Jestli váš pejsek právě prochází výcvikem, pravděpodobně zvažujete, zda je nutný elektronický obojek. Používají ho zkušení kynologové i majitelé prvních psů. Jak elektronický obojek pracuje? A potřebujete ho vůbec?

Elektronické obojky (to je jejich přesný název, občas se můžete setkat s označením elektrické obojky) jsou výcvikovou pomůckou. Hned na začátku je třeba říct, že neslouží jako nástroj k trestání. Pokud je pán grobián, jak o něm zpívá Jan Werich v písničce Hodné štěně, najde si k trestání pejska třeba klacek. Bití psa a vzbuzování strachu je při výchově hrubou chybou. Zvíře může být ustrašení, podrážděné. Cílem každého majitele pejska by mělo být, aby vychoval poslušného, ale pohodového parťáka. Tak, aby se jeden na druhé mohli spolehnout. V tom může elektronický obojek účinně pomoct. Pokud se správně používá a vyberete si kvalitní výrobek od osvědčených a prověřených výrobců.

Výcvikový obojek pomáhá s výchovou psů

Vychovat a vycvičit psa vyžaduje hodně energie, času a trpělivosti. Nic z toho vám výcvikový obojek neušetří, ale výchovu psa jednoznačně ulehčí. Takové jsou zkušenosti majitelů prvních psů i zkušených kynologů. Jsou známé případy, kdy i těžko vychovatelný pejsek dělal s elektronickým obojkem značné pokroky.

Jak tedy výcvikové obojky konkrétně při výchově psů pomáhají?

Jejich princip je veskrze jednoduchý. Život ale ukazuje, že jednoduché věci bývají nejefektivnější. Takže, vezměme si příklad. Váš pejsek například utíká v lese při procházce a nereaguje na zavolání. To je pro něho nebezpečné. Jak ho naučit, aby zareagoval, když je tak daleko od vás a nemůžete ho pokárat? Tady nastupuje právě elektronický obojek! Vy totiž v ruce držíte jeho ovladač (vysílač), zatímco na obojek, který má připnutý pejsek, je přijímač.

Pejsek tedy utekl a nereaguje na zavolání. Vy zmáčknete knoflík na ovladači. Vyšlete impuls, upozornění. Většina obojků má signály odstupňované – jako první vyšlete zvuk, potom vibraci a nakonec elektrostatický signál. Souslednost signálů si psi brzy zapamatují, takže zpravidla je posléze stačí upozornit třeba jen zvukem nebo vibrací. Výhodou je, že v situaci, kdy pejsek utíká (nedej bože se řítí za zvěří třeba na koleje), ho můžete napomenout i na dálku.

To má samozřejmě docela jiný efekt, než když za pejskem utíkáte a chcete ho trestat třeba po hodině. Pes totiž není člověk. A pokud ho káráte až po delší době, není schopen si přiřadit, že je to za útěk. Může se tak stát tato situace: utečený pejsek se za hodinu dvě vrátí a vy ho místo toho, abyste ho pochválili za návrat, zbijete. Je jasné, že si přiřadí: vrátil jsem se, dostal jsem. A příště?

Zareagovat při výchově psa ihned je klíčem k úspěchu při výcviku. A právě s tím mohou elektronické výcvikové obojky velmi pomoci. Umožňují totiž okamžitou reakci.

Potřebujete elektronický obojek?

Zda elektronický obojek při výcviku psa potřebujete? To musíte zvážit sami. Pokud ho pejskovi nasadíte, nemyslete si, že je to vaše selhání. Nikoli. Výcvikové obojky jsou vítanou pomůckou tisíců profesionálních kynologů. Zefektivňují výcvik a práci se psy a především: umožňují vycvičit i těžko zvladatelné jedince. To je velmi vítané, protože takoví pejskové nejsou odsouzení k životě někde v kotci útulku, protože je kvůli nezvladatelnosti nikdo nechce. Zkvalitňují tak jejich život.

Samozřejmě, každý pejsek je jedinečný. Každý má jinou povahu a jinak se s ním pracuje. Na to je třeba při výcviku myslet. Ať už s elektronickým obojkem nebo bez něho.

Otázkou, která vyvstane na mysli každému zodpovědnému majiteli je, zda je výcvikový obojek šetrnou pomůckou při výchově psa. Není týráním? Je dobře, že se na to ptáte. Elektronické obojky slouží k výcviku, nikoli k týrání psů. Většina z nich je vybavena několika typy signálů (zvuk, vibrace, elektrostatika), přičemž elektrostatické výboje lze upravit na různou intenzitu, tedy tak, aby pejsek zareagoval, ale nebyl pro něho signál bolestiví (kňučel).

 

Jaké výcvikové obojky jsou prověřené?

Efektivita výcviku s elektronickým obojkem záleží na jeho kvalitě, dosahu, funkcích, které nabízí. K osvědčeným výrobcům patří například značka Aetertek, Reedog nebo SportDog. Každá značka vyrábí výcvikové obojky pro různé velikosti psů (od malých až po velká plemena) a o různém dosahu (od zhruba 300 až do 1 500 metrů). Obojky se dělí podle druhu signálů (elektrické, ultrazvukové, vibrační, sprejové nebo zvukové).

Přečtěte si: Jak vybrat elektronický obojek?


Elektronické obojky můžete vybírat podle plemene (velikosti psa), dosahu obojku, podle značky nebo funkcí, které nabízí. Připravili jsme pro vás několik příkladů prověřených výcvikových obojků, jež patří k nejprodávanějším na českém trhu.

Elektronický obojek Aetertek

Značka Aetertek patří k jedničkám na trhu s elektronickými obojky. Vývoji a konstrukci věnuje dostatečnou péči, což se odráží v jejich kvalitě. Příkladem je elektronický obojek Aetertek AT-215C, který byl speciálně navržený pro výcvik dvou psů najednou (ovladač má tlačítka rozdělená pro každého psa zvlášť). Jedná se o vylepšený model předchůdce AT215 – proměnou prošel například přijímač, který má delší výdrž baterie. Dosah obojku je 550 metrů, což stačí pro běžný výcvik, například v lese, na poli nebo na cvičáku. Vysílačka pracuje na běžnou 9V baterii.

 

 

Elektronický obojek Reedog

Značka elektronických obojků Reedog patří ke špičkám, které si oblíbili zkušení kynologové. Například model Reedog MX-1200 Sportdosahem 1 200 metrů lze doporučit k profesionálnímu výcviku. Obojek přináší propracovaný výcvikový systém, který zahrnuje různé funkce (zvukový, vibrační i elektrostatický impuls). Obojek lze snadno rozšířit na výcvik až tří psů, je plně vodotěsný a má dlouhou výdrž baterie. Výcvik vám usnadní celá řada moderních technologií, například rychlonabíjení (QuickCharge) nebo momentální a kontinuální statická korekce – dlouhý a krátký impuls Nick&Continual).

Elektronický obojek Petrainer

Pokud hledáte základní výcvikový obojek, osvědčil se například Petrainer PET998DB, který přináší skvělý poměr výkonu a ceny. Vhodný je především pro méně náročné majitele psů, kteří s výcvikem teprve začínají. Ačkoli jde o základní a cenově dostupný výcvikový obojek, přináší celou řadu funkcí a výhod. Dosah obojku je 300 metrů, takže ho uplatníte hlavně při výcviku běžných povelů, jako je ke mně, k noze, zůstaň, sedni a podobně. I tento obojek umožňuje nastavit sílu impulzů a vibrací od úrovně 0 až do 100, vhodný je tedy pro pejsky od 5 až do 90 kg.

Více typů na elektronické obojky psů najdete tady. Zajímat by vás mohly také informace o protištěkacích obojcích.

Přinášíme nejširší nabídku elektronických výcvikových obojků pro základní i profesionální výcvik psů. Vyberte si z více než 15 značek nejlepších elektronických obojků za bezkonkurenční cenu. Z osobní zkušenosti doporučujeme značku Aetertek a Reedog, a to s ohledem na snadné ovládání a záruku v délce 3 let.