Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Základní povel pro psa: Klíč k poslušnosti a harmonickému soužití

Získání nového psa do rodiny je vzrušující událost, ale s sebou přináší i určité zodpovědnosti. Jednou z nejdůležitějších oblastí, které je třeba s novým psem trénovat, jsou základní povel. Správné a konzistentní tréninkové metody zajišťují, že pes bude poslušný a bezpečný, a že spolu budete moci žít v harmonii. Zde je pár základních povel, které je důležité, abyste se naučili a věděli:

Sedni

Tento základní povel je jedním z prvních, které by měl váš pes ovládnout. Když pes sedne, kontroluje své impulzy a ukazuje respekt. Tento povel je užitečný v mnoha situacích, jako je například při postrojení na vodítko nebo před krmením. Při učení povelu “sedni” hraje většinou zásadní roli pamlsek. Přivolejte psa k sobě, sdělte povel a zatlačte prsty na jeho zadek. Ukažte mu, co po něm chcete. Pamlsek mu následně samozřejmě dejte a pochvalte ho. Později ho přestaňte navádět rukou a pouze zavelte "sedni". V této fázi vždy pejska náležitě pochvalte a odměňte pamlskem.

Lehni

Povel "lehni" je užitečný pro uklidnění vašeho psa, například při návštěvě veterináře.  Tento základní povel trénujte až poté, co se pejsek naučí povel "sedni". Psovi nejprve řekněte, aby si sedl, vyslovte povel "lehni" a následně mu přiložte k čumáku pamlsek. Rukou s pamlskem pohybujete směrem dolů, čímž ho přimějete si lehnout. Když pejsek zůstane ležet i bez vaší pomoci, následuje pochvala.

Ke mně

Volání je jedním z nejdůležitějších povelů, které váš pes musí ovládnout. Bezpečné volání může zabránit útěku psa a chránit ho před nebezpečím. Trénujte ho v klidném prostředí, kde vás nebude nic rušit. Oslovte ho jménem a přidejte povel. Při tréninku tohoto povelu vám může pomoci pamlsek ukrytý v dlani, který potom pejsek dostane za odměnu či jeho oblíbená hračka.

Zůstaň

Povel "zůstaň" učí psa zůstat na místě, dokud mu neřeknete, že může odejít. Tento povel je užitečný, když potřebujete, aby váš pes zůstal na místě, například při otevření dveří.  Psa nejprve usaďte povelem „sedni“ a přidejte pokyn „zůstaň“. Odejděte několik kroků. Pokud pes čeká, přivolejte ho k sobě a pořádně ho pochvalte a odměňte. Postupně vzdálenost i čas přivolání prodlužujte. V pokročilejší fázi výcviku odejděte třeba za roh a poté se vraťte.

Nesmíš

Občas se stane, že se chlupáč pustí do nějaké činnosti, která nám není zrovna po chuti. V takovém případě můžete využít povel „nesmíš“, kdy chcete, aby okamžitě přestal v nějaké činnosti. Podobně můžete využít i povel „fuj“. Někdy je vhodné povel doplnit pokynem „pusť“.

Na místo 

Vhod vám přijde rovněž povel „na místo“. Tento povel psa naučíte tak, že jej pošlete na předem určené místo (například pelech) s pomocí pamlsku. Jakmile na místo pes vstoupí, odměňte jej. Při učení tohoto povelu uplatníte i gesto, kdy vztyčíte prst a ukážete na místo, kam má pes jít.

Je důležité si uvědomit, že trénink psa vyžaduje trpělivost, konzistenci a pozitivní posilování. Pokud váš pes nedokáže povel pochopit nebo ho vykonat, buďte trpěliví a zkuste znovu. Nikdy nepoužívejte fyzické tresty nebo hrubost při tréninku, protože to může vést k nežádoucímu chování a poškození důvěry mezi vámi a vaším psem.

Správně naučené a zvládnuté základní povel budou posilovat vztah mezi vámi a vaším psem a umožní vám společně vytvořit harmonické a radostné soužití.