Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Začínáte s výcvikem psa? Těmto chybám se vyvarujte

Když nahlédnete do většiny diskuzí o pejscích, minimálně několik pejskařů si postěžuje, že jejich pes není vychovaný. Některý tahá na vodítku, jiný štěká na cyklisty nebo nereaguje na přivolání. Je pravdou, že někteří psi se vychovávají lépe a jiní vyžadují více trpělivosti, ale protože většina psů je učenlivá a chce svého pána potěšit, chyby jsou zpravidla u lidí. Podívejte se na ty nejčastější, abyste se jich mohli vyvarovat.

Se svým psem nekomunikujete

Nedorozumění udělá neplechu mezi lidmi, kteří používají stejný jazyk, natož mezi psem a člověkem (i když si mnohdy se svým psím parťákem budete rozumět lépe než s kolegy v práci). Občas se ale stává, že majitelé se svým psem nekomunikují vůbec! Místo, aby mu dali povel, trhají beze slova vodítkem, pejsek je zmatený, cupitá za svým pánem, neví, co po něm chce a kam půjdou. A to je jen jeden příklad za všechny. Proto na svého psa mluvte. Dávejte mu srozumitelné a jasné povely.

Nejste konzistentní, pes je zmatený

Pokud v domácnosti nežijete se svým psem sami, pravděpodobně do výchovy budou zasahovat i další členové rodiny. Vy třeba psa cepujete, nedáváte mu jídlo od stolu, aby nežebral a nedožadoval se každého sousta, ale vaše děti ho rozmazlují. Nebo ho nechcete pouštět na gauč, ale vaše žena ho tam zve pokaždé, když se dívá na televizi. Co se asi takovému psu honí v hlavě? Pravděpodobně tam má zmatek, neví, co se od něho vyžaduje. Proto buďte při výchově vždy konzistentní. Domluvte se na tom, co psu dovolíte a co nikoli.

Psu nedáváte jasné povely

S tím souvisí i další velká neřest některých chovatelů psů, totiž že psu nedávají jasné povely, ale střídají je téměř jako ponožky. Někdy na psa volají „ke mně“ a jindy „k noze“ přitom jde o dva jiné povely. Záleží také na intonaci hlasu – tedy na tom, jak to pejskovi říkáte.

Psa přetěžujete a výcvik ho nebaví

Na psy funguje pozitivní motivaci a zábava. Zkušení kynologové říkají, že psa naučíte téměř cokoli, ale musí ho to bavit, musí brát výcvik jako hru. A to je náročné, zvlášť když jste jako chovatel ambiciózní. Zkuste vyzařovat pozitivní energii, berte výcvik hravě. Pes to bude cítit. Lepší je zvolit kratší a intenzivnějších výcviky než ty dlouhé. Unavený pes nebude vnímat a výcvik tak nebude efektivní. Pamatujte také na odměnu – pamlsek, míček nebo pochvalu.

Nejste vytrvalí a výcvik rychle vzdáváte

Výcvik psa k poslušnosti vyžaduje vaši trpělivost. Ano, jsou psi, kteří se učí rychle a rádi, a potom psi, jimž to trvá. Ale to je stejné jako u lidí. Základem dobrého výcviku psa je vytrvalost a pravidelnost. Trénujte každý den chvilku a buďte důslední. I psi, kteří cvičí agility a jsou opravdu mistři, musí cviky opakovat. Protože opravdu platí, že opakování je matka moudrosti. Ovšem pozor, vytrvalost a důslednost nerovná se bití psa! Při výcviku psa nikdy nebijte! Bude si ho spojovat s negativním zážitkem, místo s pozitivními emocemi, nebude ho bavit, začne se vás bát. To by nikdy nemělo být vaším záměrem.

Seznam zlozvyků, které jsou nežádoucí

  • Pes nepřiběhne na zavolání. Zavoláte „ke mně“ a pes nereaguje. Přitom jde o základ poslušnosti. Jak kynologové připomínají, když nemáte zavolání, nemáte nic. Psa trénujte napřed doma, klidně v bytě, kde nemá nové a rušivé podněty jako například v parku nebo v lese. Vezměte si na pomoc pamlsek nebo třeba stopovací vodítko, jímž po vydání povelu jemně trhnete směrem k sobě. Psu tak lépe vysvětlíte, co po něm chcete. A pozor – nechybujte v tom, že když pes po značném úsilí přijde, pokáráte ho. Ne. Pes si spojí přiběhnutí s trestem. A to nechcete.
  • Pes utíká. Za zvěří, za cyklisty nebo se prostě nechá vést pudy. Příčin utíkání psů je mnoho. Důvodem může být i to, že pejsek nemá dostatek pohybu, aby se mohl proběhnout. Abyste mohli psa vypustit na volno, je nutné, aby velmi dobře reagoval na povel „ke mně“. Pomoci vám může i klikr nebo elektronický výcvikový obojek, které snadno ovládáte na dálku a psu můžete vyslat signál, pokud neuposlechne.
  • Pes pojídá výkaly. To trápí většinu pejskařů. Existuje několik vysvětlení, proč to psi dělají, ale žádné zatím není vědecky podložené. Nicméně pojídání výkalů je nežádoucí, protože může způsobit i některá onemocnění. Pokud jsou výkaly na vaší zahradě, například od koček, zkuste je posypat ostrým kořením, což by psa mohlo příště odradit. Také důsledně psa napomínejte pokaždé, když ho u této činnosti nachytáte. Ale pozor, zpětné trestání není účinné. Je nutné psa potrestat jen tehdy, když je chycen při činu.
  • Žebrání u stolu. Tady jde především o to, že psa zkazili jeho majitelé tím, že tomu roztomilému štěňátku občas přilepšili. Ale teď je z něho uslintaný a dotěrný pes. Vymezte psu jeho prostor, dostává své jídlo a má svoji misku. Dbejte na to, aby i ostatní členové rodiny dodržovali pravidla a psu tajně nic nepodstrkovali.
  • Štěkání na cizí lidi a psy nebo štěkání v bytě. V prvním případě, když pes štěká na cizí lidi, psy nebo předměty, může být důvodem špatná socializace. Proto zkuste psa seznamovat s jeho okolím, berte ho do parku nebo s sebou do města. Když pes štěká v bytě, je nejčastěji důvodem osamělost nebo bojácnost. Zkuste psa učit samostatnosti tím, že ho nejdříve necháte doma jen krátkou dobu, pochválíte ho, když se vrátíte a on neštěká. Intervaly prodlužujte. Pomocníkem může být také protištěkací obojek.