Výcvik s elektronickým obojkem: Návod, jak ho používat a cvičit psa
Koupili jste si elektronický výcvikový obojek? Začínáte cvičit a trénovat svého psa? Rozhodli jste se vycvičit ho k dokonalosti a odstranit nežádoucí zlozvyky, například utíkání za zvěří v lese? Připravili jsme pro vás návod, jak elektronický obojek správně používat a zefektivnit metodu výcviku psa, která povede ke skutečným výsledkům.
S čím pomůže elektronický obojek?
Elektronický výcvikový obojek můžeme přirovnat k prodloužené ruce cvičitele. Výhodou je, že vám umožňuje zareagovat i na dálku, například ve chvíli, kdy se pes rozběhne v lese za srnou a nereaguje na vaše zavolání. Prostřednictvím ovladače, který držíte v ruce, můžete vyslat psu signál – upozornit ho a pokárat ho za nevhodné chování (vibrací, zvukem nebo elektrostatickým signálem). Samozřejmě, je třeba si uvědomit, že elektronický obojek není samospasitelný – je zejména výcvikovou pomůckou, která vám, jako cvičiteli, může významně pomoci s trénováním vašeho psa.
- Elektronický obojek usnadňuje výcvik psa. Je efektivní výcvikovou pomůckou.
- Pomáhá odstranit zlozvyky psů (požírání exkrementů, utíkání, skákání na lidi apod.).
- Umožňuje pokárat psa i na dálku (například, když se rozběhne za zvěří).
- Zprostředkovává komunikaci se psem bez zbytečné psychické zátěže nebo bez použití bolestivých metod.
- Psa pomáhá vycvičit rychleji a efektivněji.
Konkrétně výcvikové obojky pomáhají například vycvičit psa, aby přiběhl na zavolání, slouží k doladění základních povelů (sedni, lehni…) nebo k vypilování náročnějších kynologických cviků (proto si je oblíbili i profesionální kynologové). Některé obojky jsou vybavené nejen korekcí, ale i pochvalou pro psy, takže nahrazují tzv. clicker (klikr). A každý zkušený kynolog ví, že pochvala za správně provedený povel je velmi důležitá!
Jak vybrat elektronický obojek?
Základem úspěchu při používání elektronického obojku při výcviku psa je výběr správného elektronického obojku. Zohlednit byste měli především váhu svého psa, funkce obojku (impuls, zvuk, vibrace, světlo…), typ (výcvikový nebo protištěkací) a značku. Více se dočtete v článku: Jak vybrat elektronický obojek.
Začátky s elektronickým obojkem
Když si vyberete výcvikový obojek, po jeho vybalení si nejprve přečtěte návod, případně se podívejte na video, které najdete například na youtube. Každý obojek má trochu jiné funkce a umožňuje jiné využití.
Ještě před tím, než psu nasadíte obojek, je nutné si uvědomit, že zvíře je citlivější než člověk. Proto je důležité obojek vybrat podle váhy pejska a impulsy nastavit tak, aby na ně pes reagoval, ale nebyly pro něho příliš bolestivé (kňučení).
Psa na obojek postupně zvykejte. Psi jsou velmi vnímaví a učenliví, brzy pochopí souvislosti mezi signály (upozornění by vždy mělo mít stejnou souslednost, například zvuk, vibrace, elektrostatický signál). Ideálním výsledkem bude, když pes po nasazení obojku pochopí, že jde pracovat a bude poslouchat sám, aniž byste museli korekce používat.
Volba impulsu na elektronickém obojku
Je klíčová. Řekněme, že už si pes na obojek zvykl. Pravidelně jste mu ho několik dní nasazovali. Můžete začít s výcvikem. Vhodné je aktivovat nejprve nejnižší stupeň signálu. První výcvik provádějte v domácím prostředí. Dejte psu pokyn, pokud nereaguje, dejte pokyn znovu a zmáčkněte příslušné tlačítko na ovladači – vyšlete signál. Psa pozorujte, pokud nereaguje, zvyšte sílu signálu.
Jak by měl pes na signál reagovat? Že je impuls účinný, signalizuje například to, že se pes otřepe, podrbe se na místě, kde má obojek, zastříhá ušima nebo jinak změní chování. Takto silný impuls je dostačující pro běžné pokárání psa. Pokud by byl impuls příliš silný, pes by kňučel nebo se lekl a trhl sebou, snižte jeho intenzitu!
Komunikace se psem pomocí výcvikového obojku
Řekli jsme si, že výcvikový obojek je vaše prodloužená ruka při výcviku. Obojek můžete používat například tak, že dáte psu povel, pokud ho nesplní, zmáčknete tlačítko vibrace. Pokud pes povel opět nesplní, zadáte ho znovu a zmáčknete elektrostatický signál. Důležité je, abyste tuto souslednost při výcviku vždy zachovávali a abyste povely dávali vždy stejně. Zvukový signál si můžete nechat například pro pochvalu pejska nebo může nahradit povel „ke mně“. Před samotným výcvikem byste si proto měli ujasnit, jak budete obojek používat.
Výcvik povelů s elektronickým obojkem
Pes i vy jste se seznámili s výcvikovým obojkem. Zvolili jste správnou intenzitu impulsu, stanovili jste si povely a víte, jaké signály budete používat. Začněte například se základním výcvikem – přivoláním psa.
Jste na cvičáku nebo v parku, psa necháte odběhnout a chvíli ho jen tak pozorujte. Potom zavolejte povel „ke mně“ a krátce stiskněte zvukový signál. Pokud pes ihned přiběhne, pochvalte ho, pohlaďte nebo odměňte pamlskem. Pokud pes nereaguje, zavolejte psa znovu a zmáčkněte vibraci. Případně opakujte znovu s elektrostatickým signálem. Je ale třeba, abyste psa takto potrestali nejpozději do 3 vteřin od vydání pokynu, protože jinak si neuvědomí, za co byl trestán. Podobně můžete obojek používat i v případě dalších základních pokynů – sedni nebo lehni.
Útěk za zvěří
Mít psa na volno v lese je pohodlné pro vás oba. Pokud ale pes utíká za zvěří, je to nebezpečné. I v této situaci můžete použít elektronický obojek. Postupujte podobně jako v případě přivolání psa. Pamatujte ale na to, že pes je „pod vlivem“ svých pudů, v těle mu pumpuje adrenalin, proto neslyší vaše povely. Pomoci vám může elektronický impuls, který psa na chvíli vykolejí – v tuto chvíli dejte psu povel. Většinou poslechne a vrátí se zpět k vám.
Chyby při výcviku s elektronickým obojkem
Už jsme řekli, že elektronický obojek není samospasitelný. Je nutné, abyste se ho naučili používat, sehráli se se svým psem a také ho pravidelně cvičili. Čas a praxi ani výcvikový obojek nenahradí. Důležité je, aby pes povely chápal! Míjí se účinkem, pokud cvičitel mačká ovladač a chrlí na psa pokyny, které mu před tím dostatečně nevysvětlil, pes se sice snaží vyhovět, ale vůbec nechápe, jak a čím.
Elektronické obojky při výcviku selhávají nejčastěji kvůli lidskému faktoru – například nejsou aktivní nebo jsou nevhodně používané (je důležité dávat povel současně se signálem a pes musí povely chápat). Někdy mohou mít elektrody obojku špatný kontakt s kůží psa nebo cvičitel zvolil nesprávnou míru impulsu (příliš slabý nebo silný). Problémy se mohou objevit i proto, že pes není na obojek zvyklý nebo je příliš mladý (většinou se obojky doporučují používat až pro odrostlejší a vyspělejší psy).
Každý cvičitel by si měl pamatovat, že při výcviku by měl být pes zdravý a odpočatý. Měly by mu být dostatečně vysvětleny pokyny a při každém dobře provedeném cviku by měla následovat odměna, například pohlazení nebo pamlsek.