Výcvik psa k dokonalé poslušenosti
Přivezli jste si domů nádherné a roztomilé štěně, ze kterého se radujete a jste plni očekávání, jaký pes z něho vyroste? Záleží i na vás a na čase, který věnujete výcviku. Kdo z nás, majitelů psů, by si nepřál mít dokonale vycvičeného psa? To malé štěňátko se ale nevycvičí samo. Přečtěte si proto, jak postupovat při základním výcviku psa k dokonalé poslušnosti.
Výcvik psa má svá pravidla. Za dokonale vycvičeným psem, který reaguje třeba jen na gesto svého páníčka, jsou hodiny práce. Důležité jsou i předpoklady, s nimiž štěňátko přijde na svět. Někteří pejskové se učí rychle a snadno, s jinými budete mít víc práce. Každopádně existují základní pravidla, která byste měli při výcviku psa dodržovat.
Pravidla úspěšného výcviku psa
- Začněte s výcvikem už v útlém štěněcím věku. Štěňátko napřed učte čistotě. Zvykejte ho na nový domov. Zhruba do 4 měsíců věku ho nepřetěžujte. Dávejte mu ale najevo, že vy jste vůdce smečky a autorita.
- Až s výcvikem začnete, buďte srozumitelní. Používejte pro ten samý povel vždy jeden výraz.
- Nedávejte psu povely, který ho následně nepřimějete splnit.
- Úspěšný výcvik, který vede k dokonalé poslušnosti, je důsledný a pravidelný. Najděte si na svého psa čas. Cvičte ho po kouskách, pravidelně každý den.
- Výcvik nesmí být únavný – pro vás ani pro psa. Když jdete psa cvičit, měl by být vyvenčený a odpočatý. Mezi jednotlivými sériemi cviků, které by neměly trvat příliš dlouhou, dejte pejskovi čas na hru.
- Při výcviku psa motivujte pozitivně. Odměnou, pohlazením, pamlskem a hrou. Pokud vás i psa bude výcvik bavit, dosáhnete úspěchů rychleji.
- Buďte důslední, ale laskaví. Pes by si neměl s výcvikem spojovat negativní věci, například bytí.
- Učení hrou funguje velmi dobře nejen u dětí, ale také u psů. Výcvik je efektivní a rychlý.
- Cvičte psa tak, aby povel uposlechl hned napoprvé. Opakování povelů ho přivádí k nesprávné domněnce, že první udání povelu nic neznamená.
- Povely jasně artikulujte. Buďte zřetelní. Povely nemíchejte a nedávejte dva neslučitelné povely.
- Povely různě střídejte. Pokud hned po „sedni“ dáte psu povel „lehni“, zapamatuje si souslednost a bude si lehat automaticky.
- Dejte si záležet také na intonaci hlasu. Na psa nekřičte, mluvte klidným, ale důrazným hlasem.
- Zapomeňte při výcviku na tvrdé tresty, nevynucujte si autoritu bitím psa. Zvlášť po přivolání psa nijak netrestejte, spojí si to jen s negativními konotacemi a nebude k vám chtít přicházet.
- Když psa přivoláte, vyslovíte jeho jméno, měl by si to pejsek spojovat s příjemnými okolnostmi, pohlazením, pamlskem. Měl by k vám běžet s nadšením a radostí.
- Pejska po každém splněném povelu odměňujte – pamlskem, hrou – a tuto odměnu dobře načasujte.
- Pamatujte si, že dodatečné vynucování poslušnosti není účinné. A že „bič“ ještě nikoho nepřivedl k poslušnosti, pouze k bázlivosti. A mít ustrašeného psa určitě nechcete.
- Chvalte. Pokaždé, když pes udělá správně povel nebo se o to alespoň snaží. Na psa se usmějte a vesele ho pochvalte. Pes vnímá intonaci hlasu. Pokud naopak zlobí a neposlouchá, zamračte se a řekněte prosté „ne“.
- Nebojte se říct si při výcviku psa o radu. Obraťte se například na zkušené kynology ve svém okolí nebo navštivte poradnu či konzultanty, kteří se výcviku psů věnují.
- Zvažte pořízení výcvikových pomůcek, jako je například elektronický obojek pro psa, které pomáhají nejen psa cvičit, ale také ho odnaučit některým nežádoucím zlozvykům, jako je třeba skákání nebo štěkání na lidi či utíkání za zvěří.
Správný výcvik psa má své předpoklady
Každý úspěšný výcvik psa má několik předpokladů. Některé z nich už jsme zmínili. Klíčová je především motivace. Psa proto odměňujte a chvalte. Vedle pamlsků a pochval můžete využívat i klikr. Důslednost je pro úspěšný a správný výcvik psa nepostradatelná. Leží na bedrech nás, chovatelů, obrňte se proto trpělivostí a myslete na to, že to děláte pro svého psa a pro sebe a budujete si vzájemný skvělý vztah. Nezapomínejte na správnou intonaci hlasu a opakování povelů. Pravidelnost je posledním a neméně důležitým pravidlem úspěšného výcviku psa.
Jaké základní povely psa učit?
- Začněte přivoláním psa. Je možné, že pes bude zaujatý okolím, to se může stávat hlavně u štěňat, která mají potřebu pořád něco zkoumat. Zkuste psa zaujmout, klidně skákejte, mávejte, pískejte. Když pes přiběhne, poslechne váš povel, chvalte ho, radostně a pozitivně. Psa můžete odměnit pohlazením, pamlskem nebo hračkou.
- Povel „sedni“ je jedním z prvních, které by se měl pes naučit. Je to poměrně snadné, proto s ním začněte. Psa si postavte před sebe nebo ho zavolejte. Zatlačte mu na zadní část těla a vydejte povel „sedni“. Jakmile se pes posadí, odměňte ho, pochvalte ho. Opakujte povel několikrát. Potom psa nechte, aby si zase chvíli hrál.
- Povel „lehni“ cvičte, pokud pes už zvládá sezení, vychází totiž z něho. Psa usaďte, vydejte povel a tlačte mu do prostoru mezi lopatkami nebo mu tlapky natáhněte. Znovu cvik opakujte a psa chvalte.
- Povely „ke mně“ nebo „k noze“ patří mezi základní, ale každý znamená něco jiného. Na přivolání „ke mně“ se pes posadí před vás. Psa přivolejte vyslovením jeho jména, a když bude před vámi, zatlačte mu dlaní na zadní část těla, dokud se neposadí. Při povelu „k noze“ naučíte psa obdobně, jen ho posadíte ke své levé noze.
- Povel „zůstaň“ naučíte psa tak, že psa posadíte a necháte ho asi minutu sedět, napřed stojíte před ním. Psa potom pochvalte. Postupně prodlužujte dobu, kdy pes sedí, i vzdálenost. Nečekejte, že pes bude ihned v klidu sedět nebo ležet. Potřebuje čas, proto tento cvik pravidelně opakujte.
Výcvik psa k poslušnosti je náročný, ale stojí za to. Existuje celá řada cviků, které můžete postupně přidávat. Každý výcvik zakončete něčím pozitivním. Zopakujte třeba cvik, který pejskovi jde a už ho umí, budete tak odcházet spokojení vy i váš psí kamarád.