Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Výcvik hluchých psů s elektronickým obojkem. Jde to? A jak?

Když pejsek neslyší, není to zase tak velká tragédie, jak by se mohlo na první pohled zdát. I s hluchým psem zažijete spoustu legrace a bude vaším věrným kamarádem. Ano, na některé věci si musíte zvyknout, třeba na to, že na něho nezavoláte. Ale pomocí gest ho můžete naučit, aby šel při noze a zvládal povely, jako lehni nebo sedni. Někteří hluší psi dokonce zvládají i složitý výcvik! Vše je hlavně o porozumění a trpělivosti. Výcvik hluchých psů také usnadňují elektronické obojky.

O hluchých psech se často říká, že mohou být nervózní, agresivní. Někteří veterináři dokonce doporučují štěňátka se vrozenou hluchotou utratit! Pes může ztratit sluch i během života, například po zánětu nebo jiné nemoci. A pochopitelně při stárnutí. Není to zase tak hrozné. Spíš nás děsí předsudky.

Hluchota u psů

  • Vrozená hluchota – dědičné onemocnění, většinou spojené s bílou srstí.
  • Kongenitální hluchota – zpravidla následek zánětu ucha.
  • Sensorineurální hluchota – vzniká abnormalitami kochleárního systému, sedmého hlavového nervu a poruchami nervových drah a center v mozku

Bohužel, hluchota u psů je ve většině případů neléčitelná, i hluchý pes ale může vést plnohodnotný život a být vycvičený. Výcvik hluchých psů probíhá podobně jako slyšících, je třeba trpělivost a souznění – jen se místo povelů hlasem používají signály rukou.

Rexík neviděl a potom i ohluchl

Když jsme před sedmi lety našli na louce u silnice sedět pejska, který byl vyčerpaný a rezignovaný, vzali jsme ho do auta a už u nás zůstal. Neviděl. Veterinář mu odhadoval deset let. Po třech letech přestal postupně slyšet. Žil s námi ještě další tři roky, kdy neviděl ani neslyšel, přesto byl spokojený, veselý. Pokaždé se těšil na procházku, při které aktivně očuchával, zajímal se o podněty. Těšil se také na plnou misku. A na kontakt – měl větší potřebu přitisknout se, cítit nás.

Popravdě, děsila jsem se toho, jak se bude orientovat, ale zvládl to perfektně, skvěle si zapamatoval prostor, a to jsme ho brávali z bytu na chalupu a potom ještě k rodičům. Sám dokázal chodit po zahradě. Když ještě slyšel, pouštěli jsme ho na volno, a pokud se blížil k překážce, zavolali jsme: Pozor. A on se zastavil. Když přišel o sluch, chodili jsme spolu už jen na vodítku, protože byl vnímavý, naučil se například zastavit na mírně zatáhnutí, třeba před přechodem. A na mírné pobídnutí jsme zase šli. Důležité je se psem komunikovat. Ať slyší nebo neslyší. Někdy vidím, jak lidé ani se slyšícími psy nekomunikují! Prostě škubnou s vodítkem a táhnou psa za sebou, aniž by řekli: jdeme nebo stůj.

Jednu velkou výhodu hluchota měla. Když jsme vysávali, mohli jsme vysavačem Rexíka obkroužit, aniž by se probudil ze své dřímoty. Dřív se (pravděpodobně po zkušenostech od předchozích majitelů) děsil každé rány. Poslední roky měl jako starý pejsek potřebu hodně spát, a tak mohl nerušeně odpočívat, ať někdo zvonil nebo ať jsme uklízeli. To že neslyšel, ale neznamenalo, že by si nezaštěkal! Což je mimochodem častá otázka lidí: a umí štěkat, když neslyší? Samozřejmě, že ano.

Jak komunikovat s hluchým psem?

Komunikovat můžete nejen s hluchým psem, ale i s hluchým a slepým psem, jde jen o to, jakou cestu si k sobě najdete. Výhodou je, že hluší psi většinou vidí, takže povely je můžete naučit pomocí posunků, pokud chcete přirovnání – je to jako znaková řeč, kterou komunikují hluší lidé. 

Například Rosie Gibbsová, která dříve učila hluché děti, a naučila se komunikační jazyk makaton, jenž později využila i při tréninku svého pejska. Ten se ocitl v útulku, protože předchozí majitelé ho nezvládli, byl zpočátku agresivní a těžko zvladatelný. Nicméně učenliví, takže znaky rychle pochopil a během prvních dvou týdnů se naučil téměř patnáct signálů. Dnes jich umí padesát a je šampion, který vyhrává různé psí závody a soutěže.

Nemusíte doma vychovávat zrovna šampiona, ale můžete mít skvělého kamaráda, na kterého je spolehnutí! Protože i hluché psy můžete dobře vychovat, naučit je různým kouskům. Nejtěžší bývá překonání předsudků. Potom je důležité – stejně jako při běžném tréninku psa – domluvit si povely, které by měly být stále stejné. Když například budete zdravého psa učit sednout, zvolíte si jeden povel – sedni. U hluchého psa využijete gesto ruky. Je třeba dodat, že při profesionálním výcviku cvičitelé ani na zdravé psy neřvou, spíš je upozorňují mírnými gesty, často je ani nezaznamenáte.

Jediné, s čím musíte počítat je, že pejsek nepřiběhne na přivolání a hlasem neupoutáte jeho pozornost. Tady ale pomáhají technologie – vítanou pomůckou, kterou zmiňují lidé se zkušeností s výcvikem hluchého psa, jsou vibrační obojky. Výcvik hluchých nebo neslyšících psů velmi usnadňují, protože pomocí ovladače, který držíte v ruce, vyšlete signál – vibraci, upoutáte pejskovu pozornost a gestem ruky ho poté přivoláte zpět.

Elektronické obojky pro hluché psy

Elektronické obojky pro hluché psy používají vibrace, případně mohou mít i elektrostatický impuls. Usnadňují výcvik psa, vibrace pomáhají upoutat jejich pozornost a nahrazují tak v podstatě hlas – přivolání psa.

Výcvikové elektronické obojky pro hluché psy pomůžou v případě, kdy se štěňátko jako hluché narodilo, stejně jako když pejsek ohluchne v průběhu svého života a s výcvikem je tak třeba začít nanovo, protože se místo povelů hlasem učí povelům gesty.

Protože hluchý pes je stejný jako každý jiný, při výcviku používejte pamlsky jako odměnu. Například povel sedni – nacvičujte s gestem ruky, kdy ruku s pamlskem dáte nad hlavu a sunete ji dozadu, až si pes sedne, dáte mu odměnu. Potom gesto cvičte i bez pamlsku.

A tady je jedna zkušenost: „Mám psa, který ohluchnul v šesti letech, teď je mu deset. Na gesta se naučit dá, musí se začít znovu jako se štěnětem. Zjistila jsem ale, že je pro mě docela těžké dělat stále stejná gesta, mám spíš tendence mluvit, na gesta se musím dost soustředit, aby byla pořád stejná. Ale i tak se nám podařilo naučit přivolání a vůbec základní povely,“ svěřila se majitelka hluchého psa v jedné z diskuzí.

Video: Podívejte se, jak cvičit hluchého psa

 

Příklady vibračních obojků pro hluché psy

Naštěstí se nabídka vibračních obojků, s nimiž lze cvičit hluché psy, stále rozšiřuje. K prodávaným modelům na českém trhu patří například obojek Petrainer PET916N, který je základní elektronický výcvikový obojek s dosahem až 300 metrů a vodotěsným přijímačem. Jedná se o nejdostupnější obojek na trhu v poměru ceny a výkonu, vhodný pro majitele psů, kteří s výcvikem začínají.

Delší dosah, až 550 metrů, má elektronický výcvikový obojek Aetertek AT-216D. Jedná se o nový model, který se od svého předchůdce liší především typem korekce. K dispozici máte zvuk, vibrace a elektrostatický impulz, který si můžete nastavit v 7 úrovních. Je zřejmé, že zvuk nevyužijete, ale většina obojků využívá všechny tři typy korekce s tím, že při výcviku hluchého psa vynecháte zvuk.

Dosah až 1 000 metrů má nový model výcvikového obojku Reedog FX-500 2v1. Je to zařízení, které jako jediné a první na světě kombinuje výcvikový obojek a ohradník v jednom. Tato kombinace vám zajistí, že pes neuteče ze zahrady a zároveň můžete psa cvičit při vycházce. Obojek disponuje funkcemi vibrace, zvuk a impulz.

Prohlédnout si můžete i další vibrační obojky, které lze použít pro výcvik hluchých psů.