Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak na úspěšné přivolání psa a v čem pomůže výcvikový obojek?

Přivolání je nejen základní povel pro poslušnost, ale vypovídá také o vzájemném vztahu psovoda se psem. Stojí v základu všech ostatních dovedností, které psa musíte naučit. To nejsou jen slova, ale důvod, proč se výcvikem zabývat a věnovat mu dostatek času. Přivolání psa je základem poslušnosti a jeho podmínkou je okamžitá reakce psa na vaše zavolání.

 

 

  • Začněte hned

Je první vaší otázkou, kdy s přivoláním psa začít? Odpověď je jednoduchá: Učte psa hned, jakmile štěně vejde k vám domů.

 

  • Trénujte v situacích, kdy víte, že pes opravdu přijde. Neučte psa váhat.

Zvolte si jeden povel, který použijete pro každé přivolání psa a zachovejte i stejnou radostnou intonaci. Pejska z počátku přivolejte tehdy, když k vám míří nebo víte, že určitě přijde. Cílem je, aby si spojil povel s konkrétní činností. Jakmile se vydá vaším směrem, připojte povel a až bude pes u vás chvalte, chvalte, chvalte...a odměňte!

 

  • Jak často cvičit?

Jak často trénovat s pejskem přivolání? Kdykoliv a neustále. Jako minimum se doporučuje provádět cvičení  alespoň 5 x za den.

 

  • Přivolání na jméno: ano či ne?

Z diskuzí vyplývá, že jméno psa pro přivolání můžete používat, pokud zároveň připojíte “ke mně”. Některým psům totiž jméno pomáhá zaměřit pozornost.

 

  • Když pes přijde, pochvalte ho hned!

Vždy, když pes dotáhne povel (přijde až úplně k vám) intenzivně chvalte a dejte mu pamlsek nebo oblíbenou hračku - cokoliv, co váš pes opravdu miluje. Potřebujete vzbudit jeho zájem a ochotu poslechnout. Časem můžete pamlsky občas vynechat, vaše pohlazení bude pro psa dostatečnou odměnou.Zareagujte vždy do půl vteřiny po příchodu psa. Jinak si pochvalu nespojí se svým chováním.

Nikdy nenechte psa o splnění povelu rozhodovat. Reakce musí přijít okamžitě, jinak se pes naučí, že může váhat, rozmyslet si to nebo dokončit činnost, které se právě věnuje. Proto si jeho příchod vynuťte. Přivolání s prodlevou je nedostatečně upevněná poslušnost a v kritických situacích nebude spolehlivé.

 

  • Co dělat, když pes nepřiběhne?

Pokud psa voláte, ale on nereaguje, zkuste utíkat směrem od psa. Pochopí to jako zábavu a po chvíli vás začne dohánět. Jestliže přijde, opět důrazně pochvalte. Rozhodně ale nikdy nechoďte vy za psem. Chápal by to jako hru, ve které vy doháníte pejska. A velmi pravděpodobně takový závod nevyhrajete.

Další možností je hra na schovávanou. Jakmile si pejsek všimne, že jste se mu ztratili, bude vás hledat a jeho úspěch mu udělá radost. Opět tak učíte psa zábavnou formou. A nezapomeňte mu vždy podat za příchod pamlsek.

 

  • Odměňujte, ale nelákejte!

Pejska odměňte, ale nelákejte ho, aby přišel jen kvůli pamlsku. Potřebujete, aby přišel v každé situaci, ne jen pro piškot. Proto odměňte psa zásadně až ve chvíli, kdy je skutečně u vás. Naopak přivolání nespojujte s nějakou nepříjemností jako připnutí na vodítko, konec zábavy apod.

 

  • V nejlepším přestat

Podpořte zájem pejska tím, že pochvalu v nejlepším ukončíte. Přestaňte chválit a dejte mu “volno”, aby se nezačal nudit. Jestli se mu nechce odejít, upoutali jste jeho zájem! Výcvik pro něj bude hrou a pes vám proto bude chtít vyhovět i příště.

 

  • Přivolání psa: povel, který je třeba stále zdokonalovat

Protože jde o důležitý povel je nutné ho procvičovat neustále, i když ho pejsek již umí. Můžete zvyšovat postupně náročnost výcviku na větší vzdálenosti nebo v situaci, kdy psa něco rozptyluje (např hračka, pamlsek). Upevňujte povel neustále.

 

Jak nacvičit přivolání s elektronickým výcvikovým obojkem?

 

Pokud cvičíte pejska od štěněte, lze pomůcky pro výcvik vynechat a učit psa trpělivě, hravou formou. Někdy ale situace není tak ideální, máte např. již staršího pejska z útulku a je potom efektivnější pejskovi povel upevnit pomocí dalších signálů. Můžete použít výcvikové pomůcky jako clicker (nevýhodou je krátká vzdálenost) nebo třeba výcvikový obojek (umožní výcvik i na větší vzdálenost). kde si vyberete typ signálu i jeho sílu. S obojkemmůžete cvičit i na větší vzdálenost. Jak začít?

 

V první fázi použijte vodítko, odstupte od psa na vzdálenost natažené ho vodítka a s povelem “ke mně” lehce zatáhněte za vodítko. Jakmile pejsek přijde k vám, chvalte! Postupně zvyšte vzdálenost a trénujte stejným způsobem.

 

V následujícím kroce přidáte k povelu a vodítku ještě elektronický obojek a tyto úkony provádějte současně. U obojků nezapomeňte nastavit sílu signálu předem a vždy používejte stejný signál pro tento povel. Na výběr máte více typů: vibrační, sprejové, ultrazvukové a s impulzy.

Nastavujte intenzitu vždy postupně od nejnižší úrovně, dokud nenajdete tu správnou pro vašeho psa. Tato korekce slouží k upozornění psa, tak, aby ji pejsek zaznamenal, ale nebyla nepříjemná. Pejska za příchod ještě pochvalte a odměňte.

 

Třetím krokem je trénink bez vodítka. Psa uvolněte a postupujte stejně: povel vydejte zároveň se signálem a po příchodu pejska pochvalte.

 

 

Elektronický výcvikový obojek: Pomůže vám s přivoláním psa?

Výcvikový obojek je vhodnou metodou pro trénink přivolání. Efektivní je zejména jako podnět, když se vám trénink nedaří. Jaké potíže můžete s obojkem odstranit?

Problém 1: pejsek z útulku nebo starší pes

Pokaždé nemáte to štěstí, že můžete psa cvičit už od štěněte. Možná jste se rozhodli dát domov pejskovi z útulku nebo jste si vzali trochu staršího pejska a osvojení povelu tak jde mnohem hůře. Obojek psovi poskytuje jednoznačný signál, který je okamžitý a pes si jej spojí s vaším povelem. Podnět je tak intenzivnější a pes se rychleji učí.

 

Problém 2: Pes útěkář a pudové reakce

Možná jste s pejskem dotáhli výcvik úspěšně k dokonalé poslušnosti. Téměř. Zvláště u loveckých nebo pasteveckých psů se mohou silně projevit jejich vrozené pudy. Výsledkem je pes, který utíká za zvěří, vrhá se za okolními psy nebo běhá za auty. Abyste ze strachu nemuseli psa uvazovat na vodítku, využijte elektronický obojek. S obojkem jednoduše upozorníte psa i na větší vzdálenost a vy tak stihnete reagovat. Další výhodou je možnost použití funkce tzv. Booster pro okamžité navýšení signálu na vámi nastavenou sílu. Tak máte jistotu, že pes upozornění zaznamená, přestože ho přemáhají pudy a běžné podněty proto nevnímá.

 

Problém 3: Nepovedený začátek

Ne vždy se pokus vydaří. Někdy zasáhnou okolnosti, nebo jste prostě špatně odhadli situaci, kde jste si nevěděli rady. Pes mohl získat neochotu nebo špatnou zkušenost, kterou se vám nedaří odbourat. Jaké je řešení? Začněte znova. Elektronický výcvikový obojek vám umožní používat  jiný typ signálu pro přivolání, než jste využívali dosud. Pes bude vnímat nácvik jako novou záležitost a nespojí si jí s předchozí negativní zkušenosti.