Emilka našla nové lože v pelíšku od Reedogu
Zatímco mnozí z nás RADKU STUPKOVOU znají z různých rolí v televizních filmech a seriálech, milovníci divadla ji potkávali léta po boku Josefa Dvořáka, s jehož divadelní společností projela celou republiku. Dnes se věnuje převážně dabingu, režii a lektorské činnosti na hereckých kurzech ve svém ateliéru. A není na to sama, jak ráda říká. Všude ji doprovází Emilka. A o ní bude řeč.
Prozradili jsme jméno vašeho mazlíčka, můžete nás s ním seznámit blíže?
Jde o West highland white teriéra, zkráceně westíka, nebo chcete-li westičku. Emilka je druhá v pořadí, co se týče rasy. Letos ji bude pět let, narodila se 1. září. Cestovala jsem za ní přes půl republiky, pochází totiž ze Šumperka. Mimochodem, ta předchozí byla taky z Moravy - z Přerova.
Čím si zasloužila tak pěkné jméno? Emilka...
Jsem zvyklá pojmenovávat psy podle abecedy. Takže to byla Andulka, Bernie, Cecilka a Dorotka... Výjimkou byl německý ovčák Oskar... Teď mi asi ostatní pejskaři vyčiní, Emilka je bez průkazu původu. Když mi totiž umřela Dorotka, věděla jsem, že nemůžu být sama a na holčičku s průkazem se mi nechtělo dlouho čekat. Využila jsem proto kamarádův kontakt na paní, která měla westičku hned k odběru. A nelituji toho. Jsem ráda za ni, je moje druhé já, moje zlatíčko.
Takže oslavujete jmeniny podle kalendáře...
To víte, že ano. Dokonce i narozeniny, tak jak tomu ostatně bylo i u bývalých pejsků. Většinou nachystám nějaký speciální dort, Emilka si tak může dopřát něco jiného než obvykle. Jeho výroba je jednoduchá, korpus ze šunčičky a sýru ozdobím kuřecí tlačenkou a klobáskou. Šunku kupuji kvalitní, musí obsahovat alespoň devadesát procent masa. Co se týče oslav, ty se odehrávají na chatě, kde pozveme i další pejsky, každý dostane zákusek. Vlastně si na něm pochutnají i jejich páníčci, protože, jak už jsem naznačila, dort je vyrobený z kvalitních potravin. Na řadu přijdou ještě dárky v podobě hraček...
Jaké má Emilka nejraději?
Samozřejmě plyšové, gumové, ale spíše všechno co píská. Kupodivu hračky neničí, takže vydrží dlouho. Máme jich hodně, vyloženě na rozdávání.
A když se paničce do výroby dortu nechce, může navštívit psí cukrárnu. Nemám pravdu?
Máte, ale já ho připravuji ráda. Cukrárnu nevynecháme, když děláme vycházky. Dříve jsme jednu podobnou navštěvovali na Žižkově, ale teď nám otevřeli jinou blízko bydliště ve Vršovicích. Seznámila jsem se dokonce s jejím majitelem, který mě utvrdil v tom, že je odborníkem na svém místě. Všechny ty dobrůtky vyrábí z ingrediencí, které jsou pro pejsky vhodné. Moc je nesolí, nepoužívá chemii, takže nepřeplácají žaludek, nehrozí střevní potíže...
Na čem konkrétně Emilka „ujíždí“?
Samozřejmě ne každému pejskovi chutná všechno, stejně tak Emilce, proto tam chodí nejdříve ochutnávat. Vyzkoušela dortíček s játry, který je zdobený nízkotučným šlehaným tvarohem, ten jí moc chutná. Nepohrdla ani ruličkou, která vypadala, že je z čokolády, ale není. Co miluje, jsou sušenky. Pečou je v mnoha tvarech, tedy od kostiček po psí boudy, ale nejde o tvar, to je spíše lahodící oku páníčka. Pejsek uvítá, že jsou z hovězího a kuřecího masa... Výhodou téhle cukrárny je i to, že tam můžete mít psa na volno a sám upíjet kávičku...
Dali jsme vám možnost výběru pelíšku z nabídky e-shopu Reedog. Zvolila jste typ Reedog Red King ve velikosti L. Jakými kritérii jste se řídila a když byl produkt doručen, odpovídal představám?
Upřímně, nemám nejlepší zkušenosti s nákupem přes e-shop. Většinou vás osloví krásně nafocené obrázky, ale realita bývá někdy odlišná, ba i horší. Světe div se, v případě pelíšku se tak nestalo, tleskám vám. A kritéria? Asi budu působit infantilně, zlákal mě design, respektive ty malé symboly tlapiček, jsou tak roztomilé. Rovněž mi učarovala kombinace barev a srozumitelný popis. Po samotném rozbalení mě navíc překvapil potahový materiál.
Potahový materiál? To nás těší. Můžete to rozvést?
Ještě dodám, že je příjemné, že pelíšek pořád drží tvar a že je lehký, lehce uchopitelný, což je dobré na přenášení. Ale k tomu potahu... Oceňuji, že je povlak snímatelný, že se dá vyprat. Není natolik objemný jako u jiných pelíšků, mohu ho v pohodě vměstnat do pračky... Pro mě je to velmi dobrá zkušenost. Až budeme s Emilkou potřebovat nový, rádi se na Reedog zase obrátíme. Mimochodem, můžete mi prozradit, co je to vlastně za textil? Čím je pelíšek naplněný, že je tak stabilní?
Rádi... Součástí matrace je speciální tubus, který fixuje výplň tak, že zabraňuje přeležení. Jinak ten snímatelný potah se nazývá cordura a jde o třikrát odolnější materiál, než je tomu například u polyesteru, a dokonce dvakrát odolnější než klasický nylon. Jedná se o lehkou technickou tkaninu s vysokou pevností a ohebností, která se snadno udržuje a je bytelná proti oděru a protržení. Tahle látka se taky používá při výrobě bund, batohů a obuvi. A nyní zase k vám. Kde jste pelíšek umístila?
V ateliéru, kde vedu kurzy herectví. Možná mi to nebudete věřit, ale moc hezky se tam hodí, protože i on je laděný do podobných barev. Jinak není podmínkou, že musí zůstat tam. Mohu ho vyměnit za pelíšek v bytě, u maminky, případně na chatě. Ty stávající pelíšky mají totiž už něco za sebou...
Prozradíte nám, kde jste je obstarávala dosud?
Jako asi mnoho pejskařů, v obchodech s potřebami pro zvířata. A musím přiznat, že ne všechny vždy slouží k odpočívání. Někdy jsou spíš skladištěm hraček, jindy „azylovým místem“. Například u maminky má své místo také kočička. A nedejbože, že Emilka zalehne místo na jejím oblíbeném křesle. To je oheň na střeše, ukrytí v pelíšku přijde vhod. Samozřejmě se v něm musí uvelebit tak, aby viděla na televizi. Je to totiž televizní maniak.
Povídá se, že i vaši pejsci se uplatnili v hereckém oboru. Není to nějaký drb?
Není. Například fenka Andulka si zahrála ve filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku, byla to černostříbřitá kníračka. Možná si ji vybavíte. Představovala psa Beníka - malý Vašík ji tam několikrát drží v náručí. Dalším angažovaným hafanem se stala dalmatinka Cecilka, která uváděla s Míšou Dolinovou počasí na televizi Nova. No a nedávno zesnulá westička Dorotka se dostala pro změnu do titulků.
Vždycky mě doprovázela do dabingu, kde jsem nejen dabovala, ale také režírovala a upravovala dialogy. Trávila se mnou ve studiu celý den, proto jsme na popud paní produkční upravily titulky následujícím způsobem:
„V českém znění účinkovali: Radka Stupková..., dialogy a režie Dorotka Donská.“ Příjmení jsme určily podle ulice, kde jsem svého času bydlela.
A jak se jeví budoucnost poslední fenky? Taky ji zaměstnáte?
Emilka bývala živel, ale už se zklidňuje. I ona mě všude následuje, dokonce i do ateliéru, kde sami studenti hereckého kurzu navrhli, aby taky hrála divadlo. Takže zatímco si pro jednu hru nastuduje roli detektivního psa, v té druhé se promění v hafana z lepší společnosti. Jsem zvědavá, jak se toho zhostí...
Co si myslíte o tom, že Česká republika patří k populaci s největším počtem psů na obyvatele?
Co můžete chtít za odpověď od člověka, který od dětství vyrůstal se psy? Jehož tatínek navíc zakládal školu výcviku psů na vyhledávání drog... Pesan doma nechyběl, vždycky byl součást rodiny. Navíc mi žádný neublížil, na rozdíl od lidí... To zvíře vás vždy přivítá, přitulí se, je vám oddané. Víte sám, kolik je na světě zla, kterým jsme stále více obklopováni. Asi proto se ke psům více upínáme. Odměňují nás bezpodmínečnou láskou.
Možná proto jste začala propagovat canisterapii?
Kamarádka Martina Holmanová je zakladatelkou a správkyní Nadačního fondu Canisterapie, proto nebylo daleko k tomu, abych se stala jeho „tváří“. Tahle holka si mě získala nejen svými vizemi a akčností, ale i jejími dvěma border koliemi, z nichž vyzařuje neuvěřitelné fluidum, že máte potřebu se s nimi pořád mazlit. Jinak já sama tenhle typ terapie neprovádím, nicméně vím moc dobře, jak prospívá hendikepovaným a stárnoucím lidem.
V čem spatřujete její význam?
Jak asi víte, pes obecně má vyšší teplotu než člověk. Stačí, aby k vám přilehnul, nebo jste se k němu přitulil a hned se uvolňují svaly, křeče, zmirňuje tep a zklidňuje srdeční rytmus. Zbavuje vás stresu, psychické problémy jsou pryč. Pomáhá vám vracet se do života díky jednoduchému mazlení... Je to účinná a úžasná metoda. Takoví psi musejí být samozřejmě dokonale vycvičení, zvláště když je jejich majitelé doprovázejí do stacionářů, nemocnic a ústavů. Navštěvují ale také školky a školy, kde ukazují, jak se s pejskem pracuje. A nejen tam. Každý rok se s jejich výcvikem můžeme seznamovat na Dni domácích mazlíčků, který je pořádán na Praze 3 a který jsem už několikrát také moderovala.
Od moderování se dostáváme k dabingu. Dabovala jste postavy psů?
Ano. A nejen je. Veškerou zvěř... Už si z toho dělám i legraci. Tu a tam se stane, že se mě někdo třeba zeptá, koho jsem právě namlouvala. A já odpovídám: „Tak dneska to byla sova, prasátko a dvě kočičky.“ Samozřejmě pejsky dabuji ráda, dokonce nedávno jsem zpívala nějakou zlou pudlici. Těch kreslených seriálů je hodně, je tedy pořád co dělat. Navíc spolupracuji se Studiem Kamarád, kde je zvířátek také habaděj, ale mojí hlavní hrdinkou, které propůjčuji hlas, je Mufova sestřenice Fámula. Dabingu se věnuji velký kus života a pořád mě baví. Samozřejmě vedle práce v divadle, seriálech a kurzech herectví.
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně pěkných dnů s Emilkou a jejím novým pelíškem.
Text: Jiří Krest, fotografie: z archívu herečky a Evy Javůrkové