Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Recenze Aetertek AT-919C - vyladěný obojek s dosahem 1000m a cenou pod 5000,-Kč

Nový design, větší výdrž baterie, LCD displej, 100% vodotěsnost a zapínání na magnet. To je nový výcvikový obojek Aetertek AT-919C s dosahem 1000 metrů a cenovkou pod 5000,-Kč. Model AT-919C nabízí funkce - protištěkací mód, zvuk, vibrace a impuls, který je nastavitelný v 9ti úrovních. Navíc má ergonomicky tvarovanou vysílačkou, jednoduché ovládání, nabíjecí přijímač i vysílačku a možnost ovládat až 2 psy najednou. Nyní se na tento obojek podíváme zblízka a představíme vám jeho fungování, výhody i nevýhody.

 

Vybalení a přestavení produktu

Obojek Aetertek AT-919C se dodává v černé cestovní taštičce Aetertek. V obsahu balení najdete vysílačku, anténu, nastavitelný obojek o délce 25 až 65cm, přijímač, duální nabíječku (lze nabíjet přijímač i vysílačku najednou), sňůrku na krk, úchyt na připnutí k opasku, testovací výbojku, sadu elektrod (pro krátkosrsté i dlouhosrtsté psy a návod v CZ, SK a PL. 

 

 

 

Materiál, design a ovládání

Model Aetertek AT-919C je vyroben z kvalitního a tvrzeného plastu, který je odolný proti poškrábání, poškození a je plně vodostěný do hloubky 1m. Přijímač je navíc velmi dobře tvarovaný, dobře přiléhá ke krku psa a jeho nošení mu nedělá problém. Na přijímači najdete dvě eletrody a zdířku pro napájení baterie, která je chráněná gumovou krytkou. Přijímač na obojek připevníte jednoduchým provléknutím nylonového řemínku. V přijímači je navíc umístněn magnet, pomocí kterého obojek jednoduše zapnete (viz zapnutí a nastavení). Váha přijímače je pouhých 56 gramů, takže je vhodný i pro malé psy s váhou nad 5kg. Rozměry obojku jsou: šířka 7,5 x výška 4 x hloubka 3,5 cm.  Vysílačka u Aetertek AT-919C je ergonomicky tvarováná a se dobře drží v ruce. Hlavní výhodou u tohoto modelu jsou velká a pogumovaná tlačítka, která se dobře mačkají. Navíc pro každou funkci (vibrace, zvuk, impuls) je tlačítko zvlášť, což Vám zaručuje snadné a rychlé ovládaní, které je při výcviku psa velmi důležité. Nastavení síly impulzů probíhá pomocí tlačítek na boku vysílačky, které je dostatečně tuhé, takže nemůže dojít k nežádoucímu přenastavení, např. když máte vysílačku v kapse. Anténa u tohoto modelu je také velmi malá, takže nijak nepřekáží. Vysílačka má podsvícený displej  na kterém máte zobrazené veškeré ukazatele (úroveň impuslů, počet psů, stav baterie a funkce). Na zadní straně se pak nachází malé světlo, které využijete třeba při nočním venčení. Přikoupením dalšího přijímače můžete tento model rozšířit pro výcvik dvou psů najednou. Na vysílačce si pak jednoduše přepínáte mezi jednotlivými psy. Vysílačka má šířku 4cm, výšku 13,5cm, hloubku 3cm a její váha je 91 gramů.     

Zapnutí a spárování obojku s vysílačkou

Jako první je zapotřebí nabít obojek i vysílačku. To uděláte pomocí duální nabíječky, díky které nabijete obě zařízení najednou. První nabití by mělo být alespoň 4 hodiny. Ve chvíli kde je obojek i vysílačka plně nabítá, rozsvítí se na obojku modrá ikonka. U vysílačky stačí sledovat stav baterie na displeji. Nyní se společně podíváme na to jak obojek zapnout a nastavit pro správnou funkčnost. Jako první je zapotřebí nasadit anténu na vysílačku. Vysílačku pak zapnete zmáčknutím libovolného tlačítka. Zapínání obojku je také velmi jednodcuhé, než si to ale "osaháte", může vám to ze začátku dělat menší problémy. Na zadní straně vysílačky a na boční straně přijímače najdete značení v podobě kroužku, pod kterým se schovává magnet na zapínání/vypínání. Stačí přiložit vysílačku i přijímač k sobě, místami kde je vyznačené kolečko a držet u sebe min 5 vteřin. Po 5ti vteřinách obojek vydá zvukový tón a začne blikat červeně. Stejně tak i obojek vypnete. Teď, když už je zařízení zapnuté, na vysílačce si pomocí tlačítka na přepínání psů (spodní tlačítko) nastavíte kanál číslo 1 a zmáčknete jakékoliv tlačítko (např. zvuk). V tu chvíli obojek zapípá a je spárovaný. Pokud máte 2 obojky, nejprve napárujete jeden obojek a poté až zapněte druhý, na vysílačce nastavte kanál 2 a opět zmáčknete jakékoliv tlačítko (např. zvuk). Na každém kanálu pak budete mít spárovaný jednotlivý obojek.

 

 

 

Otestování funkci - vibrace, zvuk, impuls

Než začnete obojek používat na psovi, nejdřív otestujte jeho funkčnost. Obojek zapněte, spárujte (viz článek výše) a poté se pusťte do testování. Nejprve zkuste zvukové upozornění (tlačítko zvuk), potom vibrace (tlačítko vibrace) a nakonec impuls. Impuls otestujete tak, že nastavíte na vysílačce sílu impulzu např. 9 a poté přiložíte na elektrody u obojku testovací výbojku. Poté vyšlete signál tlačítkme impuls a v tu chvíli se testovací výbojka rozsvítí. Ideálně doporučujeme otestovat všechny stupně impulzu na sobě, než obojek použijete na psa. Poté co budete používat oboje na psovi, doporučujeme začínat od nejnižšího stupně a postupně přidávat. Na psovi uvidíte kdy reaguje. Měl by se otřást, pohnout hlavou, určitě ale nesmí zakňučet. Pokud pes knučí, je to pro něj bolestivé a to není účel. Psa to má jenom štípnout. Nyní když máte otestovanou funkčnost můžete obojek začít používat. Než ho ale začnete používat na Vašem pejskovi, doporučuje se ho pejskovi nasadit vypnutý alespoň na 2 dny, aby si na něj zvyknul.

 

 

Vodotěsnost

Elektronický výcvikový obojek Aetertek AT-919C je plně vodotěsný. To znamená, že je odolný proti dešti, sněhu, vlhkosti a také je ponořitelný do 1 metru vody. Je tak ideální volbou pro trénink psů ve vodě nebo extrémních podmínkách (les, bahno). Vysílačka u AT-919C je pouze odolná proti dešti a sněhu. Výrobce uvádí že je obojek vodotěsný a disponuje stupnicí IPX7, což znamená, že je odolný proti vniknutí vody a ponořitelný až do 1 metru po dobu 5ti vteřin. Více o stupnici vodotěsnosti se dozvíte v tomto článku. Sami jsme obojek testovali ve sklenici s vodou po dobu 12 hodin a po vyndání a rozmontování byl obojek naprosto suchý. Pokud by se s ním ale pes potápěl do větší hloubky a po delší dobu, díky vyšímu tlaku by se tam voda dostat mohla. V tomto případě pak doporučujeme obojek potřít vazelínou, aby si zajistila větší odolnost. 

 

 

Jaké funkce obojek nabízí?

Obojek Aetertek AT-919C disponuje funkcemi vibrace, el. statický impulz, zvuk a také inteligentním protištěkacím módem. Díky protištěkacímu módu můžete jednoduše zamezit nežádoucímu štěkání psa ve vaší nepřítomnosti. Pokud Váš pes zaštěká, obojek automaticky vyšle impulz. Protištěkací mód si můžete zapnout a vypnout pomocí vysílačky. Vibrace u Aetertek AT-919C má 1 úroveň, zvukové upozornění jeden tón a impuls má úrovní 9. Pomocí bočních tlačítek na vysílačce můžete sílu impulzu kdykoliv měnit. Tento model má navíc na zadní straně malou svítilnu, která se může hodit při nočním venčení. 

 

 

Pro jaké psy je vhodný

Přijímač Aeterteku AT-919C váží cca 56 gramů a rozměry jsou: šířka 7,5cm, výška 4cm, hloubka 3,5cm. Vzhledem k jeho velikosti doporučujeme sadu hlavně pro střední a větší plemena. Co se týče možnosti nastavení síly elektrostatických impulzů v 9-ti úrovních, je obojek vhodný pro všechny psy o hmotnosti od 5 kg až do 90 kg. Pro psy, kteří mají méně než 5kg doporučujeme model Aetertek AT-211, který je speciálně navržený pro nejmenší psy. Na základě testování lze říci, že první 4 úrovně jsou ideĺaní pro malé a střední psy a poslední úrovně lze použít na méně citlivá plemena. Obojek máme ozkoušený i na plemenech jako je bernský salašnický nebo vlčák. 

Dosah obojku a ovládání více psů

Aetertek AT-919C má výrobcem udávaný dosah 1000 metrů a je to nejvíc co obojky Aetertek nabízí. S tímto dosahem můžete cvičit psa jak v lese, tak i v zástavbě. Dosah 1000 metrů je udávaný na volném prostranstvím se vstyčenou rukou. Stejně jako u všech rádiově řízených zařízení jde především o rušení. Pokud budete obojek používat mezi zástavbou či v lese, je zapotřebí počítat s nižším dosahem. Více o reálném a udáváném rozsahu, se dočtete v tomto článku. Přikoupením dalšího přijímače můžete sadu rozšířit na ovládání 2 psů najednou. Ovládání více psů je u tohoto modelu velmi jednoduché. Na vysílačce si napárujete každý z obojků na jeden kanál a pohým přepnutím pomocí tlačítka na vysílačce si můžete měnit psy. Ovládání je u tohoto typu velmi jednoduché a zvládne ho opravdu každý. Kžadá funkce má své tlačítko.

Výdrž akumulátoru

Aetertek AT-919C má dobíjecí vysílačku i samotný přijímač. V balení je navíc duální nabíječka, kterou najdete u každého Aetertek obojku, takže můžete dobíjet oboje zařízení najednou. Vysílačka i přijímač u AT-919C jsou osazeny dobíjecím a vyměnitelným Lithium-Ion akumulátorem o kapacitě 650mAh, který se nabije během 2 hodin. Na jedno nabití vydrží vysílačka v provozu až 14 dní a přijímač 1 až 5 dní. 

 

Časté problémy

Pes štěká a obojek na to neraguje: zřejmně nemáte zapnutý protištěkací mód. Pokud ano, je zapotřebí obojek více upevnit na krk. 

Přijímač nejde zapnout: je možné, že je obojek málo nabitý. Pokud jste obojek nabíjeli a i přesto nejde zapnout, je špatný akumulátor.

Obojek má krátký dosah: v případě, že má obojek krátky dosah, může to být způsobeno podmínkami, kde ho používáte. Udávaný dosah je jiný než reálný dosah v terénu, v zástavbě apod. Na dosah má také vliv kapacita nabití baterie. 

Přijímač z ničeho nic pípne: zřejmně budete mít zapnutý protištěkací mód. Je zapotřebí ho vypnout pomocí tlačítka na vysílačce.

 

 

Technické parametry

Dosah obojku

1000 metrů

Počet psů

až pro 2 psy

Druh korekce

impuls + vibrace + zvuk 

Vodotěsnost

ponořitelný do 1 metru

Nastavení vibrací

1 úroveň

Nastavení zvuku

1 úroveň

Nastavení impulzů

9 úrovní

Protištěkací mód

ano

Displej

LCD

Délka obojku

20 až 65 cm

Doba nabíjení vysílače

2 až 4 hodiny

Doba nabíjení přijímače

2 až 4 hodiny

Výdrž vysílače

až 14 dní

Výdrž přijímače

3 až 5 dní

Rozměr přijímače

š.7,5 x v.4 x h.3,5 cm

Rozměr vysílače

š.5 x v.10,5 x h.2,5 cm

Hmotnost přijímače

56 gramů

Hmotnost vysílače

56 gramů

Napájení přijímače

dobíjecí akumulátor

Napájení vysílače

dobíjecí akumulátor

Baterie v přijímači

650 mAh

Baterie ve vysílači

450mah

Frekvence

433,92 MHz