Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Recenze Aetertek AT-918C – nový design a větší výdrž baterie

Nový design, větší výdrž baterie, 100% vodotěsnost a zapínání na magnet. To je nový profesionální elektronický výcvikový obojek Aetertek AT-918C s dosahem až 550 metrů a funkcemi - protištěkací mód, zvuk, vibrace a impuls, který je nastavitelný v 9ti úrovních. AT-918C má ergonomicky tvarovanou vysílačkou, jednoduché ovládání, nabíjecí přijímač i vysílačku a možnost ovládat až 2 psy najednou. A teď už se pojďme na tento elektro obojek podívat z blízka! 

 

Vybalení a přestavení produktu

Obojek Aetertek AT-918C se mi dostal do rukou v černé malé cestovní taštičce Aetertek. Po rozepnutí jsem měla hned jasno, co je obsahem balení.  Na jedné straně byl v přihrádce uložen přijímač, vysílačka, testovací výbojku, anténa, řemínek na krk psa (nastavitelný na 20 až 65 cm), nabíječka a šnúrka na krk, která má sloužit pro pohodlnější nošení vysílačky. Samozřejmostí byl i český a anglický návod. 

 

 

 

Materiál, design a ovládání

Značka Aetertek se pýší tím, že vyrábí pouze vysoce kvalitní výrobky, které jsou výraběny z kvalitního a tvrzeného plastu, a tak by se Vám nemělo stát, že by se Vám přijímač jen tak poškodil. Musím se přiznat, že jsem do něho nezkoušela házet kameny, a tak nemůžu říct, jak moc toho vydrží, ale materiál se zdá být pevný a kvalitní. Na přijímači najdete dvě eletrody a zdířku pro napájení baterie, která je chráněná gumovou krytkou.  Přijímač na obojek připevníte jednoduchým provléknutím nylonového řemínku. V přijímači je navíc umístněn magnet, pomocí kterého obojek jednoduše zapnete (viz Zapnutí a nastavení). U vysílačky mě zaujal její pogumovaný povrch a ergonomické tvarování, díky kterému se dobře drží v ruce. Vysílačka je malá, takže se snadno vejde kamkoliv. Jednoduché ovládaní v podobě třech velkých červených tlačítek (impulz, zvuk, vibrace) na přední straně, Vám zaručuje snadné a rychlé ovládaní obojku, které je důležité při výcviku psa, abychom mohli rychle reagovat. Přikoupením dalšího přijímače si můžete Váš obojek rozšířit pro dva psy. Na boční straně vysílačky se nachází totiž další červené tlačítko, kde si můžete přepínat obojky (psy). To, na jakého psa máte zrovna obojek nastavený, vidíte jednoduše na přední straně vysílačky v podobě čísel (1,2 nebo 00 - žádný). Sílu impulzu volíte kolečkem a nastavujete jí od 1 až do 9. Níže se můžete podívat na obrázek, kde jsou jednotlivé tlačítka vysvětleny.          

Zapnutí a spárování obojku s vysílačkou

Jako první jsem podle návodu obojek i vysílačku nechala nabít. Výhodou je, že nabíječka má rozdvojku, takže můžete obojí nabíjet zároveň. První nabití by mělo být alespoň 4 hodiny. Po necelých 4 hodinách přijímač i vysílačka začali svítit modře. Tak, a teď se konečně můžu pustit do testování! Nyní se společně podíváme na to jak obojek zapnout a nastavit pro správnou funkčnost. Nejdřív jsem jednoduše nasadila anténu na vysílačku. Zapínání obojku je v tomhle případě jednoduché. Na zadní strany vysílačky a na boční straně přijímače najdete značení v podobě kroužku, pod kterým se schovává magnet na zapínání/vypínání.  Stačí teda přiložit obojek i přijímač k sobě místami s vyznačenými magnetickým zapínáním/vypínáním a držet u sebe min 5 vteřin.  Přijímač vydal zvuk a začal blikat červeně. Stejně tak i obojek vypnete. Pro lepší pochopení jsme pro Vás připravili video návod. Teď, když už mám oboje zařízení zapnuté, na vysílačce si pomocí tlačítka na přepínání psů (na levé straně vysílačky) nastavím kanál číslo 1 a zmáčknu jakékoliv tlačítko (např. zvuk). V tu chvíli obojek zapípá a je spárovaný. Pokud máte 2 obojky, nejprve napárujete jeden obojek a poté až zapněte druhý, na vysílačce nastavíte kanál 2 a opět zmáčknete jakékoliv tlačítko (např. zvuk). Na každém kanálu pak budete mít spárovaný jednotlivý obojek.

 

 

 

Otestování funkci - vibrace, zvuk, impuls

Než jsem obojek začala testovat, nejdřív jsem vyzkoušela jeho funkčnost na testovací výbojce. Pokud teda začnete zkoušet obojek na Vašem pejskovi, vyzkoušejte testovací výbojku, zda obojek funguje správně. Nejprve jsem zkoušela zvukové upozornění (tlačítko zvuk), potom vibrace (tlačítko vibrace) - u těchto upozornění výbojku nepotřebujete. A nakonec impuls. Impuls otestujete tak, že nastavíte na vysílačce sílu impulzu např. 9 a poté přiložíte na elektrody u obojku testovací výbojku. Poté vyšlete signál tlačítkme impuls a v tu chvíli se testovací výbojka rozsvítí. Nyní když máte otestovanou funkčnost můžete obojek začít používat. Než ho ale začnete používat na Vašem pejskovi, doporučuje se ho pejskovi nasadit vypnutý alespoň na 2 dny, aby si na něj zvyknul. Přecejen je to pro něho novinka. Já ho otestovala na kamarádovi, a to hned :) 

 

 

Vodotěsnost

Elektronický výcvikový obojek Aetertek AT-918 C je plně vodotěsný. To znamená, že je odolný proti dešti, sněhu, vlhkosti a také je ponořitelný do vody. Z vlastních zkušeností a testů vím, že pes může s obojkem skočit do vody a nic se mu nestane. Je tak ideální volbou pro trénink psů ve vodě nebo extrémních podmínkách (les, bahno). Vysílačka u AT-918 C je pouze odolná proti dešti a sněhu. Výrobce uvádí že je obojek vodotěsný a disponuje stupnicí IPX7, což znamená že je odolný proti vniknutí vody a ponořitelný až do 1 metru po dobu 5ti minut. Více o stupnici vodotěsnosti se dozvíte v tomto článku. Mě však nedalo jinak, než to vyzkoušet. A jelikož jsem se zrovna nechtěla jít s obojkem koupat, ponořila jsem přijímač do sklenice s vodou. Podívejte se na video jak to dopadlo.

 

 

Jaké funkce obojek nabízí?

Obojek Aetertek AT-918 C disponuje funkcemi vibrace, el. statický impulz, zvuk a také automatickým protištěkacím módem. A co to vlastně je ten automatický protištěkací mód? Díky protištěkacímu módu můžete jednoduše zamezit nežádoucímu štěkání psa ve vaší nepřítomnosti. Pokud Váš pes zaštěká, obojek automaticky vyšle impulz. Můžete si ho nastavit sami pomocí podržení bočního tlačítka na vysílačce. Pokud se rozsvítí LED modrá indikace protištěkací mód je zapnutý a nastavený na prvního psa (dalším stlačením přepínate psa). Stejným způsobem ho i vypnete (LED indikace horního světýlka musí svítit červeně). Sílu impulzu si můžete nastavit až v 9-ti úrovních a pomocí tlačítek na vysílačce měnit v průběhu celého výcviku. 

 

Pro jaké psy je vhodný

Přijímač Aeterteku AT-918 C váží cca 56 gramů a vzhledem k jeho velikosti je sada vhodná spíše pro větší plemena. Vysílačka má šířku 5cm, výšku 10cm, hloubku 2,5cm a její váha je 56 gramů. Přijímač má šířku 7,5cm, výšku 4cm, hloubku 3,5cm a jeho váha je 56 gramů. Co se týče možnosti nastavení síly elektrostatických impulzů v 9-ti úrovních, je obojek vhodný pro všechny psy o hmotnosti od 5 kg až do 90 kg. Pro psy, kteří mají méně než 5kg doporučujeme model Aetertek AT-211, který je speciálně navržený pro nejmenší psy. Při testování obojku na mém kamarádovi, jsem měla možnost spozorovat, že hranice, kdy už mu začali být impulzy méně příjemné, začala na stupnici 7 a víc. Říkám nepříjemné, protože jak sám řekl, impulzy mu nezspůsobovali bolest, ale spíš se vždy lekl.   

Dosah obojku a ovládání více psů

Aetertek AT-918C má výrobcem udávaný dosah 550 metrů a přikoupením dalšího přijímače nabízí možnost ovládání 2 psů najednou. Dosah 550 metrů je udávaný na volném prostranstvím se vstyčenou rukou. Stejně jako u všech rádiově řízených zařízení jde především o rušení. Pokud budete obojek používat mezi zástavbou či v lese, je zapotřebí počítat s nižším dosahem. Více o reálném a udáváném rozsahu, se dočtete v tomto článku.  

 

Výdrž akumulátoru

Aetertek AT-918 C má dobíjecí vysílačku i samotný přijímač. V balení je navíc duální nabíječka, kterou najdete u každého Aetertek obojku, takže můžete dobíjet oboje zařízení najednou. Vysílačka i přijímač u AT-918 C osazeny dobíjecím a vyměnitelným Lithium-Ion akumulátorem o kapacitě 650mAh, který se nabije během 2 hodin. Na jedno nabití vydrží vysílačka v provozu až 14 dní a přijímač 1 až 3 dny. 

 

Časté problémy

Pes štěká a obojek na to neraguje: zřejmně nemáte zapnutý protištěkací mód. Pokud ano, je zapotřebí obojek více upevnit na krk.

Přijímač nejde zapnout: je možné, že je obojek málo nabitý. Pokud jste obojek nabíjeli a i přesto nejde zapnout, je špatný akumulátor.

Obojek má krátký dosah: v případě, že má obojek krátky dosah, může to být způsobeno podmínkami, kde ho používáte. Udávaný dosah je jiný než reálný dosah v terénu, v zástavbě apod. Na dosah má také vliv kapacita nabití baterie. 

Přijímač z ničeho nic pípne: zřejmně budete mít zapnutý protištěkací mód. Je zapotřebí ho vypnout pomocí tlačítka na vysílačce.

 

Vyhodnocení

Obojek Aetertek AT-918 C splnil vše, co výrobce slibuje, takže mu dávám plný počet bodů! A co vy? Máte s obojkem zkušenosti? Podělte se o ně s námi. 

 

Technické parametry

Dosah obojku

550 metrů

Počet psů

až pro 2 psy

Druh korekce

impuls + vibrace + zvuk 

Vodotěsnost

ponořitelný do 1 metru

Nastavení vibrací

1 úroveň

Nastavení zvuku

1 úroveň

Nastavení impulzů

9 úrovní

Protištěkací mód

ano

Displej

ne

Délka obojku

20 až 65 cm

Doba nabíjení vysílače

2 až 4 hodiny

Doba nabíjení přijímače

2 až 4 hodiny

Výdrž vysílače

až 14 dní

Výdrž přijímače

3 až 5 dní

Rozměr přijímače

š.7,5 x v.4 x h.3,5 cm

Rozměr vysílače

š.5 x v.10,5 x h.2,5 cm

Hmotnost přijímače

56 gramů

Hmotnost vysílače

56 gramů

Napájení přijímače

dobíjecí akumulátor

Napájení vysílače

dobíjecí akumulátor

Baterie v přijímači

650 mAh

Baterie ve vysílači

450mah

Frekvence

433,92 MHz