Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

GPS pro psy GARMIN vs. TRACKER – Kdo z koho? Dozvíte se u nás!

Hledáte GPS obojek pro psa, ale nevíte se rozhodnout jaký? Připravili jsme pro vás článek, ve kterém jsme porovnali dva největší soupeře na trhu GPS obojkůGARMIN Alpha  a TRACKER. Pro srovnání jsme si vybrali snad nejprodávanější verzi GARMINu, a to GPS obojek Garmin Alpha 100 + T5, nebo-li nový a vylepšený model GPS obojku Garmin Astro 320. 

 

A jako soupeře tohoto GPS obojku jsme si vzali nový model od finské značky Tracker Inc. lokalizační obojek SUPRA.

Je to skoro jako souboj titánů, pojďme se teda podívat na jejich hlavní vlastnosti. 

 

POVOLENÍ

Občas jsou nutná k provozu GPS zařízení pro psy povolení, a právě obojek Garmin Alpha 100 + T5 se k těmto zařízením řadí.  V České republice povolen jen pro záchranářské psy, nebo po  schválení a zaplacení licence od Českého telekomunikačního úřadu. Narozdíl od Garminu Tracker funguje na principu SIM karty, takže žádné speciální povolení nepotřebujete. Jediné za co u Trackeru platíte je SIM karta, na které máte 10 EUR kreditu, a to vám vydrží i dva roky.

 

SMART PHONE NEBO RADĚJI VYSÍLAČKA

Pokud nepatříte mezi majitele smartphonu, může být pro vás celkem nevýhodou pořízení si Tracker Supra. Ten totiž nemá speciální vysílačku, ale místo ní používáte svůj chytrý telefón. Na jednu stranu je to supr, protože mobil máte pořád u sebe a nemusíte sebou tahat ještě vysílačku. Na druhou stranu, pokud ho doma nemáte, Tracker vám je k ničemu, anebo si takový chytrý telefón budete muset pořídit. Velmi šikovnou a odolnou vysílačku dostanete ke Garmin Alpha 100 + T5. Ovládání je velmi jednoduché a přehledné, nemusíte se tedy bát, že byste si s ním neuměli rady. Navíc designově se vysílačka také velmi povedla.

 

DOSAH

Jednou z důležitých věcí při výběru GPS obojku pro psa je dosah.  Pokud hovoříme o Garmin Alpha 100 + T5 mini a TT 15 mini, je jeho dosah oficiálně 6,5km, u modelu T5 a TT15 dosáhnete vzdálenosti až 14,5km. V praxi závisí dosah hlavně od terénu a dalších překážkach jako sníh anebo hustý porost. Pokud pes zaběhne za kopec, komunikace se přeruší bohužel už i při 800 metrech.  Co se týče obojků TRACKER, mají výhodu v tom, že jsou na neomezenou vzdálenost, takže pokud máte psa, který má větší rádius hledání anebo vytrvale loví a drží stopu (zraněné) zvěři, je pro vás ideální volbou právě Tracker. Protože Tracker funguje na SIM kartu, zachytává všechny dostupné sítě, a tak nedochází k výpadkům. Navíc Tracker SUPRA má vylepšenou anténu oproti dřívějším modelům, a tak budete chytat signál všude. U GPS obojku Garmin je nově zvýšena frekvence sledování na 2,5 sekundy, u Tracker je tato funkce od 3 sekund. U obou tak získáte vždy aktuální pozici vašeho psa. Problém však nastává v případě, že byste chtěli tento interval změnit. U Garminu to totiž lze pouze v případě, že máte obojek v ruce. U Trackeru můžete změnit kdykoliv podle potřeby.

 

VÝCVIK PSA

Pokud hledáte GPS obojek i s výcvikem, určitě sáhněte po Garmin Alpha TT15 (GPS Alpha 100 + T5 tuto možnost nemá). Nejenže teda získáte GPS obojek, ale můžete díky tomuto obojku zároveň vašeho psa cvičit. Impulz je až v 18ti úrovních, takže si ho můžete nastavit libovolně tak, aby byl vhodný pro vašeho psa. Stejně tak můžete nastavit i vibraci nebo zvukové upozornění. GPS obojek Tracker SUPRA jako i G1000 MAXIMAL a G500 Black Magnum (nabízí zvukové upozornění s povelmi „K noze“ a „Fuj“. Pokud ale nemáte problém s výcvikem vašeho psa, přežijete i bez toho. Pokud však chcete kombinaci GPS obojku a výcviku, Garmin Alpha TT15 vás určitě pohladí na srdci. 

 

INDIKACE ŠTĚKÁNÍ

Pro někoho výhoda, pro někoho celkem zbytečné. Tuto funkci má však pouze Tracker. V aplikaci na vašem mobilu tak krásně vidíte, kdy vás pes štěká, a tedy snadno víte, že se v jeho blízkosti pohybuje zvěř nebo je na stopě. A nejenže vidíte, kdy štěká, ale můžete si i poslechnout, co se v jeho okolí děje a popřípadě dát psovi povely. U Garminu Alpha 100 vám bude muset postačit zvukové nebo vibrační upozornění, Garmin totiž takovou funkci zatím neposkytuje.

 

Ukázka aplikace Garmin Alpha 100 (obrazek1) a Tracker (obrazek2) 

 

 

POČET PSŮ

Co se týče počtu psů, kterých můžete pomocí těchto GPS obojků sledovat, jsou oba velmi dobře vybavení. Garmin Alpha nabízí sledování až 20 psů a to je na lov zcela dostačující. Pokud ale přijde více psů nebo psovodů s přijímačem Alpha, dochází často k rušení kanálů. Naproti tomu však Tracker dává možnost sledovat neomezený počet psů najednou bez rušení či prolínání kanálů a na jeho fungování nemá vliv členitost terénu. Navíc pokud lovíte s kamarády, můžete sledovat i jejich psy i sebe navzájem. No není to skvělé? 

 

ROZLIŠENÍ MAP

Při výběru GPS obojku je jedním z rozhodujících faktorů také rozlišení map. Donedávna to byla výhoda Garmin Alpha, který má rozlišení map 1:25 000, jenže letos na to firma Tracker Inc. šla poněkud lépe a přišla na trh s novým detailními topokartami s měřítkem, a to až 1:7 500. Takové měřítko je už zcela vynikající pro sledování psa při lovu, kdy detailně vidíte, kde se pes nachází. Dostupné jsou i kvalitní satelitní snímky. Toto měřítko je však dostupné zatím jen pro Českou republiku. Mapy se stahují automaticky přímo do aplikace a není nutné je jako u Garminu dodatečně nahrávat a přidávat mapy přes SD kartu.

 

VÁHA

A na závěr ještě pár informací o váze, protože pokud máte doma malého lovce, vždy je důležité zjistit jestli mu nebude dělat problém nosit obojek. Výhodou Garmin Alpha 100 je, že si můžete vybrat variantu pro malého psa nebo většího (T5/TT15 nebo T5/TT15 mini). Obojek váží 265g a verze pro mini pouhých 198g. Pro malého psa teda celkem vhodné. O něco více pak váží Tracker Supra a to 235g. Pokud jste majitelé menších psů, je lepší nejdřív vyzkoušet, zda psovi nošení obojku nevadí.

 

SHRNUTÍ 

Garmin Alpha 100 + T5, GPS obojek americké značky, na trhu velmi dobře známý a oblíbený mezi myslivcemi, pokud nepotřebujete neomezený dosah a v horším terénu vám stačí dosah do 800 -1500 metrů a neomezený počet psů, Garmin Alpha je skvělým řešením. Bohužel je však potřebná licence. Pro nás, žijící v Česku, celkem problém. Jestli máte však psy, kteří si rádi zaběhnou lovit až na konec lesa, chcete mít přehled o pohybu vašich psů ale i vašeho kamaráda a nevadí vám roční poplatek 59 EUR, pořiďte si Tracker. Tak už víte, která GPS je pro vás a vašeho pejska vhodná? Pokud si stále ještě nejste jistí, podívejte se na jednotlivé GPS obojky u nás na e-shopu, kde najdete spoustu dalších jejich vlastnosti, které mají. Bude to Garmin Alpha 100 + T5/TT15 nebo raději Tracker SUPRA?