Výcvik psa k dokonalé poslušnosti: Obedience v praxi
Maximální poslušnost psa je výhodná pro vás i pro vašeho psího kamaráda. Nenarušený vztah založený na důvěře, kdy pes bez otálení a odmlouvání plní vaše pokyny vám umožní trávit společně co nejvíc času. Už jen z toho důvodu, že pejska nebudete nechávat doma, protože by na procházce zase táhnul, utíkal a prováděla další rošťárny. Obedience se prostě vyplatí. Jak vycvičit psa k dokonalé poslušnosti a získat tak spolehlivého parťáka pro celý život?
Slovo obedience pochází z angličtiny a neznamená nic jiného než poslušnost nebo ovladatelnost. Psi jsou od přírody velmi učenliví, a protože nás milují, snaží se většinou vyhovět našim pokynům. Zbytek je na nás a není toho málo: důslednost, jasné pokyny, čas a vhodně zvolené odměny jsou základem každého výcviku, který psa dovede k dokonalé poslušnosti.
Naučit psa naprosté poslušnosti bývá pro páníčky často velký problém. Jsme jenom lidé a chybujeme. Většinou také podceníme své síly a pouštíme se do výcviku, o kterém toho zase tolik nevíme. I tak prosté pokyny, které by měl bez problémů zvládat každý pejsek, jako je třeba „sedni“ nebo „zůstaň“, mohou pro nás i pro naše čtyřnohé partnery představovat pořádné trápení. Proto se dnes podíváme, jaké jsou zásady výcviku, které povedou k ovladatelnosti psa a nám ušetří mnoho starostí.
Základní výcvik poslušnosti
Sedni, lehni, čekej, ke mně nebo aport. To jsou základní pokyny, které je schopen naučit se každý pes. Základní výcvik psa obsahuje právě tyto cviky poslušnosti a obratnosti. Výcvik k poslušnosti je podmínkou pro další speciální výkony, pokud je budeme po našem parťákovi požadovat. I když se nechceme pouštět do dalšího výcviku, jako je například agility, měli bychom si poslušnost a respekt u svého čtyřnohého přítele vhodným způsobem vydobýt.
Nejčastější chyby, kterých se při výcviku dopouštíme, jsou nedůslednost, kdy slevujeme z požadavků nebo pejskovi dáváme polovičaté a nedbalé pokyny, jimž prostě nerozumí. Je to právě jasná a důsledná komunikace se psem, která vede k úspěšnému výcviku, k dokonalé poslušnosti a obratnosti.
Pravidla dokonalého výcviku
Čím dřív se proutek ohýbá… Toto lidové pořekadlo lze úspěšně přenést i do výchovy psů. Je ale důležité výcvik psa k poslušnosti uzpůsobit podle stáří, schopností a výcvikových předpokladů. Výcvik psa by měl být vždy zajímavý, pes by se neměl nudit. Zároveň je třeba respektovat jeho fyziologické potřeby a nikdy ho necvičit až do únavy. Vhodné jsou přestávky, kdy si pes může pohrát a zregenerovat. Důležité je respektovat také povahové rysy psa – někteří se učí rychleji, jiní potřebují více trpělivosti a důslednosti. Zde sehrávají roli i naše kynologické schopnosti, které bychom měli zvážit už při výběru plemene.
Povely, které psa učíme, musí být jasně artikulované. Pro každý povel zvolíme jedno slovo, které jasně vyslovujeme a přidáme také pokyn rukou nebo jiné posunky. Ty musí být prováděny vždy stejně a takovým způsobem, aby je pes zaznamenal. Zpočátku je nutné opakování a trpělivost. Naším cílem by ale mělo být, aby pejsek vykonal povel přesně, rychle a na jeden pokyn. Pokud už se pejsek pokyn naučil, neměli bychom z jeho dokonalého provedení slevit. Když zaznamenáme, že cvik ještě neprovádí skvěle, vrátíme se o krok zpět a znovu ho ladíme k dokonalosti. Důležitá je přitom sebereflexe: skutečně jsme dali jasný pokyn? Není pes unavený nebo dokonce nemocný?
Odměny a tresty při výcviku
V každém kynologickém průvodci je jasně napsané toto pravidlo: za nepovedený výkon psa nikdy netrestáme! Necháme ho chvilku odpočinout a poté cvik v klidu zkusíme zopakovat. Dbáme přitom na jasně daný pokyn. Za každé zlepšení, za každý správně provedený cvik pejska naopak hodně (až přehnaně) pochválíme a odměníme pamlskem.
Tato metoda cukru, ve které ale chybí pověstný bič, představuje vlastně jakousi pozitivní motivaci pro psa. Výcviku se nebude bát (nespojí si ho s trestem) a naopak se bude snažit cvik provádět co nejlépe, protože si poslušnost spojí s odměnou – pohlazením, pamlskem a radostí svého páníčka. Přirozeností psů je totiž snaha dělat nám, lidem, radost. Jinak řečeno, úspěšný výcvik, který vede k dokonalé poslušnosti psa, je postaven na vyvolání příjemných a nepříjemných pocitů. Příjemné pocity vzbuzuje pohlazení, pochvala, odměna, nepříjemné zase pokáráním nebo trhnutí vodítkem.
Co může omezit výkon psa
Každý den je jiný a platí to i při výcviku. Jsou některé objektivní okolnosti, které mohu snižovat soustředěnost nebo výkon psa. Ostatně to známe i sami na sobě, citlivým lidem stačí změna počasí a už mohou pocítit své limity. Podobně to mohou mít i psi.
- Únava – dokola opakovaný cvik vede zpravidla k únavě, která otupuje pozornost, pes ztrácí o výcvik zájem, může být i podrážděný. Myslete proto na pravidelné krátké přestávky a odpočinek.
- Prostředí – když svého psa učíte nový povel, je vhodné zvolit místo, které zná a kde není rušen, jen tak může svoji pozornost soustředit na vás.
- Příprava – před cvičením by se měl pejsek proběhnout a vyvenčit. Není vhodné ho těsně před výcvikem krmit, protože je pak zpravidla línější a touží po odpočinku spíše než výkonu.
Desatero úspěšného výcviku
Připravte si pamlsky, obojek, vodítko a přibalte také trpělivost a pevné nervy. Při výcviku se řiďte několika pravidly, jež oceníte vy i váš pes.
- Cvičitel je jen jeden. Pes by měl mít svého páníčka, proto zvolte člena rodiny, který bude psa cvičit.
- Jasné povely jsou předpokladem úspěchu. Neměňte jejich názvy ani intonaci hlasu.
- Cvičte na známém a klidném místě, jen tak vám pejsek může věnovat svoji pozornost.
- Pejsek by měl být před výcvikem vyběhaný, ale nikoli unavený.
- Pamatujte na pravidelné přestávky mezi cvičením – výcvik provádějte asi 5 minut, potom dejte pejskovi chvíli volno.
- Svůj vztah budujte na důvěře. Pejska nebijte a nebuďte hrubí.
- Když pejsek provede povel dobře, pochvalte ho a odměňte pamlskem.
- Buďte důslední a nepolevujte.
- Nepřenášejte svoji špatnou náladu na psa, a co hůř, nevybíjejte si ji na zvířeti.
- Opakování je matka moudrosti a vede k úspěšnému výcviku.
Čtěte také: Jak naučit psa základní povely