Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Vodotěsné standardy u obojků

Ohradníky pro psy a elektronické obojky mají různé druhy vodotěsnosti. Někdo potřebuje na výcvik svého psa kompletně vodotěsný obojek, někomu postačí pouze odolný proti dešti. Jelikož se nás často zákazníci ptali co jaký pojem znamená, připravili jsme pro vás tento článek. Vodotěsnost u elektornických obojků, tzn. schopnost odolávat působení vody a vlhkosti, je definována podle mezinárodního standardu v osmistupňové stupnici IPX. Každý z výrobců má jasně stanovenou IPX hodnotu u svých produktů. Jelikož ne každý zákazník zná stupnici vodotěsnosti, zjednodušili jsme to na našem webu na 4 hlavní kategorie.

 

Bez ochrany - obojky kde je uveden výraz bez ochrany, nedisponují žádnou ochranou proti vlhkosti ani vodě. Tyto obojky tedy nesmí přijít do styku s vodou, děštěm ani vlhkostí. Poklud se tomu tak stane, je zapotřebí obojek vysušit, jinak může dojít ke korozi vnitřních součástek.

 

Voděodolné - obojky kde je uveden výraz voděodolné, disponují ochranou proti vlhkosti, dětši a stříkání vody v menším množství. Obojky jsou tedy vhodné pro venkovní použití za deště, sněhu, bahna a zhoršených podmínkách. Nejsou ale plně vodotěsné, takže s nimi pes nemůže skočit do vody a neměli by přjít delší dobu do styku s vodou.

 

Vodotěsné - obojky kde je uveden výraz vodotěsné, disponují kompletní cohranou proti vodě. Můžou přijít do styku s deštěm, bahnem, sněhem a větším proudem vody. Pejsek s tímto obojkem může skočit do bazénu nebo rybníka a obojku se nic nestane. Ponořitelné jsou ale pouze po dobu 5ti vteřin a to do hloubky až  1 metru.

 

Ponořitelné - obojky kde je uveden výraz ponořitelné, disponují maximální ochranou proti vodě i ponoření. S těmito obojky se může pejsek pohybovat v těch nejnáročnějších podmínkách za deště i sněhu a potápet do hloubky až několika metrů po dobu několika hodin. Dá se říci, že ponořitelné obojky nemají žádné omezení vůči vodě. Např. značka SportDog umožňuje potopení do hloubky 7,5 metrů a značka E-Collar až do 12,5 metrů.

 

Zde máte IPX stupnici vodotěsnosti dle mezinárodních standardů. Většina produktů z naší nabídky disponuje stupnicí IPX7. Některé značky mají dokonce i vyší ochranu než je maximální stupnice. Např. produkty značky SportDog disponují speciální technologií Drytek, díky které jsou jejich produkty ponořitelné do hloubky 7,5 metrů. Obojky od značky E-collar jsou dokonce potopitelné až do neuvěřitelných 12,5 metrů. Což zdaleka převišuje maximální stupnicic IPX8.

 

standard IPX8

 

IPX8: „Protected against water submersion”, odolné proti potápění ve vodě. Produkt je určen pro nepřetržité potápění ve vodě a je spolehlivě chráněn pro potopení až do hloubky 5m pod vodní hladinu po dobu 1 hodiny.

 

standard IPX7

 

IPX7: „Protected against water immersion”, odolné proti krátkodobému ponoření do vody. Produkt je chráněn proti krátkodobému ponoření do vody až do hloubky 1m pod vodní hladinu po dobu 5 sekund.

 

standard IPX6

 

IPX6: „Protected against heavy seas”, odolné proti silnému proudu stříkající vody. Stříkající vodou se rozumí vodní proud dopadající ze všech možných úhlů a tryskající z 12,5mm širokého ústí hadice s průtokem 100 litrů za minutu a tlakem 100kN/m2. Testováno po dobu 3 minut a na vzdálenost 3 metrů.

 

standard IPX5

 

IPX5: „Protected against water jets”, odolné proti stříkající vodě. Stříkající vodou se rozumí vodní proud dopadající ze všech možných úhlů a tryskající z 6,3mm širokého ústí hadice s průtokem 12,5 litrů za minutu a tlakem 30kN/m2. Testováno po dobu 3 minut a na vzdálenost 3 metrů.

 

standard IPX4

 

IPX4: „Protected against splashing water”, odolné proti pocákání. Jde de facto o totéž jako stupeň IPX3 (viz níže), jen s tím rozdílem, že voda může dopadat ze všech možných úhlů.

 

standard IPX3

 

IPX3: „Protected against spraying water”, odolné proti pokropení. Pokropením se míní voda dopadající ve svislém směru v rozmezí až 60 stupňů, v úhrnném množství 10 litrů za minutu a tlaku 80-100kN/m2. Testováno po dobu 5 minut.

 

standard IPX2

 

IPX2: „Protected against falling water when tilted up to 15 degrees”, odolné proti dešti a padající vodě při náklonu 15 stupňů. Totéž jako stupeň IPX1 (viz níže), jen s tím rozdílem, že přístroj je testován ve čtyřech polohách daných vychýlením o 15 stupňů v obou směrech oproti běžné provozní poloze.

 

standard IPX1

 

IPX1: „Protected against falling water”, odolné proti dešti. Odpovídá dešťovým srážkám v úhrnném množství 3-5mm za minutu a celkové délce trvání 10 minut. Přístroj je testován v běžné provozní poloze.

 

standard IPX0

 

IPX0: „No protection”, žádná ochrana. Tyto produkty nejsou odolné proti vodě ani jakémukoliv stupni vlhkosti.