Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Protištěkací obojek: Návod k použití a jeho funkce

Rozbalujete krabici s protištěkacím obojkem, který je pro vás i pro vašeho psa absolutní novinkou? Připravili jsme pro vás návod, jak s elektronickým obojkem zacházet. Dozvíte se, jak a kdy ho nasadit, jak psa na obojek navyknout, jak s ním cvičit a za jakých okolností ho používat.

obojek proti štěkání

Elektronický protištěkací obojek pracuje na jednoduchém principu. V podstatě je vaší prodlouženou rukou, která psa kárá za nevhodné chování (štěkání), a to i v případě, kdy nejste zrovna doma.

 

Asi to všichni známe: zavřeme dveře bytu a za nimi se ozve kňučení a štěkot. Žádný pes není doma rád sám. Stýská se mu, ale vy ho nemůžete vzít vždy s sebou. Možná se kolem vás množí stížnosti sousedů: váš pes štěká, ruší nás to. Co s tím, když nejste doma? Jak psa odnaučit štěkat, kňučet a výt, když jedna ze základních pouček zní, že psa máme trestat ve chvíli, kdy páchá neplechu? Je jasné, že kárat pejska ve chvíli, kdy přijdete domů a on je celý radostný a skáče na vás, protože vás miluje, je špatně.

 

S takovou situací pomáhají protištěkací obojky, které se aktivují ve chvíli, kdy pes štěká a napomenou ho – například vystříknutím spreje před čumák nebo elektrostatickým impulsem. Pes je tedy kárán přesně ve chvíli, kdy štěká nebo vyje. Samozřejmě, protištěkací obojky nejsou samospasitelné! Je na vás jako na cvičiteli, abyste svému psu důkladně vysvětlili, že po vašem odchodu nemá štěkat, výt a kňučet.

obojek proti štěkání

Když pes štěká, trénujte odchody

 

Ještě než se podíváme na konkrétní použití protištěkacího obojku, je nutné zmínit, že pokud doma máte problematického pejska, který špatně snáší vaše odchody, je nutné trénovat je a vést ho k samostatnosti. Zároveň je třeba podotknout, že každý pes je jiný – některá plemena jsou určená pro aktivní lítání po lese a zápřah. Nejsou stavěná na to, aby byla sama doma a čekala na to, až se páníček po deseti hodinách vrátí konečně domů. Na druhou stranu, přílišný zápřah může být kontraproduktivní, protože rozmazlení psi, kteří mají odmalička příliš pozornosti, si ji budou vynucovat. Ostatně, je to podobné jako s dětmi a je nutné najít zlatou střední cestu.

 

Pokud je váš pejsek lítostivý a stýská se mu, odchody trénujte. Musí být jasné, že se vzdalujete. Psa vyvenčete, věnujte mu pozornost, aportujte, hrajte si nebo trénujte základní povely. Potom se vraťte domů, převlékněte se a připravujte se na odchod. Pes je chytrý, pozná, že se chystáte k odchodu bez něho. Dejte mu jasný povel: „Čekej.“ Zvolte si jedno slovo, kterým mu dáte najevo, že odcházíte. Komunikujte s ním jasně.

 

Když psa slyšíte za dveřmi, jak vyje nebo štěká, vraťte se, ale pozor, psa ignorujte, přehlížejte, nekomunikujte s ním ani očima. V bytě se projděte, dejte psu znovu jasný povel „čekej“ a odejděte. Cílem je ukázat psu, že jeho vytí a štěkání nemá efekt, že si tím vaši pozornost nevynutí a že není nazbyt a musí počkat, až se skutečně vrátíte domů.

 

Začínáme s protištěkacím obojkem

V situaci, kdy pes štěká a vyje a vám se tréninky jeho samostatnosti nedaří, je vítanou pomůckou protištěkací obojek. Ten s úspěchem používají i zkušení kynologové. Výhodou je, že psa máte pod kontrolou, i když jste na druhé straně města. Obojek psa pokárá ve chvíli, kdy se rozštěká – například mu před čumák stříkne sprej. To není nebezpečné, ale nepříjemné. Pes by si měl rychle uvědomit souvislost mezi štěkáním a stříknutím spreje.

 

Když si protištěkací obojek rozbalíte, napřed se s ním seznamte, přečtěte si návod (každý typ je jiný a má trochu jiné funkce). Podívat se můžete také na videa, která najdete například na youtube.com. Jakmile jste se s obojkem seznámili – pořádně jste si ho prohlédli a znáte jeho funkce, můžete s ním seznámit také psa.

Klíčové je především nastavení elektronického impulsu. Odborníci i lidé, kteří už s elektronickým obojkem mají zkušenosti, doporučují začít s nejnižším možným impulsem a zvyšovat je do té doby, dokud nenajdete vhodnou intenzitu. Jak by měl pes na signál reagovat? Že je impuls účinný, signalizuje například to, že se pes otřepe, podrbe se na místě, kde má obojek, zastříhá ušima nebo jinak změní chování. Takto silný impuls je dostačující pro běžné pokárání psa. Pokud by byl impuls příliš silný, pes by kňučel nebo se lekl a trhl sebou, snižte jeho intenzitu!

Příliš velký impuls, který navíc není použitý ve správnou chvíli, může mít za následek i bázlivost psa. Zvíře se může nervově sesypat začít se bát odejít od vaší nohy, bude se střást po celém těle apod. Pes se také může leknout a utíkat jako „smyslů zbavený“. Pamatujte, že elektronický obojek není rozhodně nástroj, který má být bičem nebo tyčí, jež psa bije, ale výcvikovou pomůckou – a té se pes nesmí bát!

 

Protištěkací obojek – nasazení a použití

Psa jste s protištěkacím obojkem seznámili, osahali jste si jeho funkce. Nyní ho můžete psu nasadit a zkusit cvičně odejít. Ještě před tím byste si měli uvědomit, proč pes doma nechce být sám, co mu vadí, čeho se bojí. Na to existují celé studie. Pes je bojácný, nudí se, žárlí, teskní.

V první řadě ho před svým odchodem nechte proběhnout venku. Doma ho rozhodně vybavte některou chytrou hračkou a zařiďte mu místo, které je jen jeho (pomůže například některý z pelíšků). Použít můžete i smart kamery, které vás se psím miláčkem spojí i ve chvíli, kdy jste mimo domov. S klidným srdcem víte, že jste pro psa udělali vše, co by mu mohlo pomoci cítit se doma dobře.

Nastává čas odchodu. Vy se oblékáte. Pejskovi nasadíte protištěkací obojek – tento rituál by se společně s povelem „čekej!“ měl stát pravidlem. Psu dáte jasně najevo, že opouštíte domov. Protištěkací obojek aktivujte, zabouchněte dveře, dejte psu povel k čekání a vše už nechte na elektronickém zařízení. Pokud se pes rozštěká, obojek vyšle dle typu napřed například zvukové upozornění nebo vibraci, případně stříkne před čumák sprej, elektrostatický signál bývá zpravidla až třetí v pořadí. Výhodou je, že pejskové se rychle naučí souslednost signálů, takže nakonec k elektrostatickému impulsu ani nemusí dojít!

Zanedlouho se vraťte. Pokud je za dveřmi ticho, psa pochvalte. Pokud není, nemazlete se s ním. Dejte si oba dva pauzu a výcvik znovu opakujte.

 


Pes kňučí a my děláme chyby

V případě, že pes kňučí, vyje a štěká, se chovatelé často uchylují k trestání, které není efektivní. Nebo nepostupují správně. Vždy si pamatujte, že pes je především živý tvor, který má také své potřeby.

  • Netrestejte ho novinami! A nebijte ho v případě, že už je ticho a on vás radostně vítá. Rychle si dá do souvislosti, že ho po svém příchodu trestáte (on už neví za co, protože štěkal před půl hodinou), což pochopitelně naruší váš vztah.
  • Když odcházíte, nelučte se s ním příliš dlouho. Pohlaďte ho a místo dlouhého vysvětlování „Já tam musím a přijdu brzy“ řekněte prosté „čekej“.
  • Věnujte pejskovi pozornost! Jdete ráno do práce? Nestačí ho rychle vynést ven před bytovku a nechat ho vyčůrat a rychle zase domů. Věnujte mu alespoň půl hodiny, nechte ho vyběhat. Čeká ho přece celý den, kdy má vydržet doma.

 

 

Nejčastější chyby při používán protištěkacího obojku

  • Spoléháte se jen na zařízení a psu dostatečně nevysvětlíte, co po něm chcete. Komunikujte s ním. Buďte zřetelní a jasní. Pomůžou jednoslovní příkazy.
  • Obojek není aktivní nebo má špatný kontakt s kůží psa.
  • Obojek jste nesprávně nastavili – impuls je příliš slabý nebo naopak moc silný.
  • Pes není na obojek zvyklý. Jak dlouho si zvyká? To záleží na konkrétním psu. Seznamujte ho se zařízením tak dlouho, jak potřebuje.
  • Pes, kterému obojek nasadíte, by měl být zdravý, dostatečně vyspělý (ne štěně).
  • Pamatujte si, že je to živý tvor, který má své potřeby. Nezpůsobujte mu zbytečný stres.

Pořídili jste si elektronický obojek? Přečtěte si, jak ho používat.