Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak pečovat o srst psa - dosáhněte krásné, zdravé a lesklé srsti!

Zdraví pejsků se odráží v jejich srsti. Když mají kožíšek lesklý a hustý, vnímáme je jako zdravé a silné. Velkou roli hraje pochopitelně krmivo a vitamíny, které přijímají, ale důležitá je i vhodná péče o srst psů. Každé plemeno má přitom jiné nároky. Když se psa rozhodnete vykoupat a umýt šamponem, měli byste ho vybrat podle typu srsti i případných zdravotních potíží, jako je vyrážka, suchá kůže nebo přítomnost parazitů. 

Žádná péče, stejně jako péče přehnaná, pejskům nesvědčí. Někteří veterináři říkají, že časté koupání psů může vyvolat podráždění pokožky, proto vždy buďte vnímaví ke konkrétním potřebám vašeho pejska. Někteří psi koupání vyloženě nesnáší a do vany nebo do sprchy je dostanete jen s námahou. Respektujte náturu psa, násilím ho nepřesvědčíte, spíš se mu snažte ukázat, že ve vodě mu nic nehrozí, postupujte pomalými krůčky a odbourávejte stres a strach, nejlépe pomocí odměn a pochval.

Pejskové s dlouhou nebo kadeřavou srstí

Péče o krátkosrsté psy je méně náročná. Proto si i plemeno psa vybírejte podle nároků na péči o srst. S dlouhosrstými psy nebo se psy s kadeřavou srstí budete mít více práce. Předně byste u nich neměli podcenit česání, při tom vám budou nápomocné speciální kartáče nebo rozčesávače, které dobře fungují na zacuchanou srst. Kromě kartáčů se vyrábí také speciální rukavice s hroty, takže psa vlastně nečešete, ale hladíte.

Nejlépe, pokud si z česání uděláte příjemný rituál, který bude bavit vašeho psa i vás. Česáním odstraňujete nejen zacuchaná místa, ale kůže se prokrvuje a masíruje, což podporuje zdraví pokožky i srsti.

Péči o srst uzpůsobte jejímu typu

O hrubou a krátkou srst budete pečovat jinak než o dlouhou a kudrnatou, čemuž je třeba přizpůsobit i výběr pomůcek, ať už to jsou kartáče, šampóny nebo kondicionéry.

  • Hrubá srst – vyžaduje pravidelné kartáčování, nejlépe kovovým kartáčem, což odstraní vypadané a uvolněné chlupy, kůže se prokrví a ozdraví.
  • Dlouhá srst – lepší je řidší kartáč, případně zmiňovaný rozčesávač, který zbaví srst chuchvalců a smotanců.
  • Hladká srst – ta se udržuje velmi snadno, stačí ji čas od času vykartáčovat a otřít vlhkým hadříkem.
  • Hedvábná srst – pejskové ji mají hlavně v oblasti slabin nebo uší, vyžaduje opatrné kartáčování.
  • Kudrnatá srst – kudrnatí pejskové jsou roztomilí a mají i jednu výhodu – jejich srst nelíná, což oceníte, pokud máte psa doma. Nicméně je třeba její pravidelné a poměrně časté koupání a zastřihávání srsti.

Šampony a kondicionéry pro psy

Psa byste rozhodně neměli umývat šamponem pro lidi! Na trhu existuje celá řada kosmetiky pro psy, ze které si můžete vybrat nejvhodnější šampon nebo kondicionér. K jedničkám patří především značka Menforsan.

Psí šampon proti parazitům

Kůže a srst psů přitahuje parazity, takže správná péče je také prevencí těchto nepříjemností. Fine Dog Short Hair je funkční bylinný šampon proti parazitům pro dospělé krátkosrsté psy. Účinné detergenty a jemné složení esenciálních olejů snižuje možnost alergických reakcí kůže a zvyšuje pružnost a lesk srsti zvířete. Proti tzv. ektoparazitům je určený i šampon Fine Dog Long Hair, který je pro psy s dlouhou srstí. Další možností je Fine Dog Classic, bylinný repelentní šampon, který působí jako prevence vůči parazitům nebo létajícímu hmyzu a je vhodný i pro časté používání. Antiparazitní šampón pro psy Animology Flea & Tick zase odpuzuje klíšťata a blechy, šampon obsahuje čajovníkový olej, krásně voní a používá se s úspěchem i ve psích salonech.

Šampon a kondicionér pro zacuchanou srst

Ošetřující šampón a kondicionér pro psy (2v1) Menforsan oceníte ve chvíli, kdy vašeho pejska trápí zacuchaná srst. Při pravidelném užívání srst snadno rozčešete, a to včetně chuchvalců v srsti. Protože je součástí šamponu i kondicionér, zůstává srst po umytí lesklá. Přípravek má vyvážené pH, takže ho lze používat pravidelně.

Šampon pro suchou kůži psů

Suchá kůže psů je velmi nepříjemná, psa svědí, ten se drbe a může si způsobit až poranění. Přírodní šampon pro psy s biotinem Menforsan je určený právě pro suchou kůži nebo pro psy trpící seboreickou dermatitidou. Šampon obsahuje biotin (vitamín B7), který posiluje srst, regeneruje pokožku a zabraňuje vypadávání chlupů.

Šampon pro štěňata

Pro nejmenší čtyřnohé miláčky byl vyvinutý šampon Animology Puppy Love, který skvěle pečuje o štěněcí srst, hezky voní a je šetrný ke kůži. Série šampónů Animology představuje unikátní sadu produktů pro péči o srst pro psy a používá se zejména u provozovatelů psích salonů. Značka se stala držitelem několika ocenění.

Šampon pro psy s hojivými účinky

I psi mohou mít podrážděnou kůži, trpět ekzémem nebo vyrážkou. Léčivé účinky má šampon Menforsan, který je obohacený o Aloe Vera, jenž je bohaté na vitamíny. Aloe Vera pomáhá tlumit bolest, léčit rány a poranění kůže.

Repelentní šampon pro psy a kočky s margosou

Hmyz a paraziti občas trápí každého psa nebo kočku. Pro tyto chvíle je určený repelentní šampon pro psy a kočky s margosou, levandulí a geranioly. Tyto složky mají blahodárné účinky na stav pokožky, ničí bakterie, plísně, parazity a zlepšují imunitní systém.

Zajímáte se o zdravou srst a kůži vašeho psa? Prohlédněte si více kosmetických přípravků pro psy.