Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak odnaučit psa výt

Psi vyjí z různých důvodů. Stejně jako štěkání je pro ně vytí naprosto přirozené a rozhodně se nejedná o projev spojený s problémovým chováním. Pokud ovšem pes vyvádí příliš často, může to obtěžovat sousedy i samotného majitele. Jak takovou nepříjemnou situaci řešit?

Opakuje se to pořád dokolečka. Ať už musíte na dvě hodinky opustit dům nebo uložit pejska ke spánku, uběhne pár minut a váš miláček opět spustí svou nekonečnou písničku. Sousedé vám nechávají vzkazy na dveřích a stěžují si, kdykoliv se s nimi střetnete na ulici nebo chodbě. Vzhledem k tomu, že vytí je přirozené, násilné utlumení by mohlo být chybou, nicméně řešením je omezit tento projev v nevhodnou dobu, kdy skutečně obtěžuje okolí. Prvním krokem je najít jeho příčiny a poté zakročit.

Proč psi vyjí?

Jestliže se zaposloucháte do psího vytí, zjistíte, že jeho zvuk se odlišuje na základě dané situace. Jinak vyjí psi, kteří reagují na houkačku či sirénu, než psi, kteří jsou smutní, osamocení, svolávají členy smečky nebo si označují své teritorium.

  • Pokud váš pejsek vyje v době, kdy jste v práci, příčinou může být úzkost, stres z odloučení, stesk. Je smutný, že jste ho nechali samotného. Někdy je to sice těžké, ale velká fixace na majitele a následná změna režimu, kdy se například musíte zase vrátit do práce, bývá později velikým problémem.
  • Reaguje-li vytím na jiného psa nebo ho napodobuje, moc možností řešení této situace není. Můžete se svému psovi snažit vysvětlit, že to nemá dělat, ale ve chvíli, kdy se takto „učí napodobováním“, jedná se spíše o projev jeho inteligence než hlouposti.
  • Původcem může být také nějaký zdravotní problém nebo fyzické poranění. Spustil váš pes ze dne na den? Přesvědčte se, že po jeho zdravotní stránce je všechno v pořádku a raději ho odvezte k veterináři.

 

Jak omezit vytí?

Důležité je si uvědomit, že vytí představuje pro pejska běžnou formu komunikace stejně jako štěkání, takže se pokuste tento projev především omezit a mít pod kontrolou, nikoliv vymýtit úplně. V okamžiku, kdy houkají sirény nebo kolem domu projíždí sanitka, nic moc s tím zřejmě nenaděláte.

  • Ujistěte se, že pejskovi věnujete dostatek času. Před odchodem ho vezměte na procházku, nechte ho vyběhat, utahejte ho.
  • Někdy ani to, že mu obětujete veškerý volný čas, nestačí. Jestliže je na vás příliš fixovaný, trénujte své odchody z domu nebo bytu a postupně zvyšujte dobu své nepřítomnosti. Nejdříve se můžete například jen ztratit z pejskova dohledu tak, aby vás slyšel, a v případě, že si začne zoufat, cvičit povel Ticho!
  • Noční vytí v kotci může být pro sousedy opravdu nepříjemné. Poskytněte mu hračku, kus vašeho oblečení a hlavně prozkoumejte v noci okolí. Psa může rozptylovat kočka, ježek nebo jiný toulavý pes. Rozhodnete-li se nad ním smilovat a vzít si ho do domu, nebo začít s převýchovou, závisí zcela na vás. Rozhodnutí by však mělo být jasné, abyste svého miláčka zbytečně nemátli.
  • Vyzkoušejte elektrický obojek proti vytí. Pomohl už mnoha zoufalým majitelům. Impuls se postupně zvyšuje, nicméně většina psů to pochopí už po druhém impulsu. Výcvik pro vás bude mnohem jednodušší a efektivnější.

Pejska nebijte, netrestejte. Naopak ho pochvalte, jakmile například nácvik vašeho odchodu zvládne bez vytí. Každému zvířeti bude trvat trénink jinou dobu, a proto se snažte být trpěliví.