Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak odnaučit psa utíkat

Váš pes se to snad nikdy neodnaučí. Už opět utekl ze zahrady, takže jste s hrůzou sledovali, jak kličkuje na ulici, nebo to vzal přímo přes pole za zvěří. Jste na procházce a pes vám z ničeho nic začne utíkat a nereaguje na povely? Utíká vám pes za jinými psy, nebo za zvěří  a nevíte si už rady? Utíkání psů může přerůst ve vážný problém, který ohrožuje nejen jejich život, ale za určitých okolností i životy lidí.

 

Na mysli máme například situaci, kdy pes způsobí dopravní nehodu. Soudy přitom příliš nezajímá, že pes utekl bez vašeho vědomí, tedy zcela náhodou. Z české justice jsou tak známé případy, kdy majitelé psů, kteří utekli, museli zaplatit jimi způsobenou škodu. Podle soudů totiž za tuto škodu odpovídá majitel psa. Útěk vašeho psího miláčka ze zahrady se tak může za jistých okolností prodražit.

Zanechme ale černých scénářů. Faktem nicméně je, že utíkání psů je nepříjemné. Zvířata jsou často vedena pudy a v takové situaci, když utíkají za zvěří nebo jinými psy (např. pes za hárající fenou), nereagují příliš na pokyny. Týká se to i psů, kteří jinak nemají s poslušností problém. V podobných situacích se ale psi mohou při útěku chovat jako smyslů zbavených – jsou zaměřeni jen na jeden cíl – například dohonění zvěře. V dalším případě to jsou psy, kteří se snaží utíkat ze zahrady ve vaší nepřítomnosti. Často se setkáváme s případy, kdy pes utíká ze zahrady nebo z domu a snaží se dostat přes plot za každou cenu.  Nepříjmené je skákání na plot když jdou okolo lidí, přeskakování plotu, podhrabávání nebo i v některých případech rozpletání. 

 

Metody, jak odnaučit psa utíkat

Útěk psa řešil snad každý majitel. „Měli jsme pohodovou boxerku, která ale měla jednu špatnou vlastnost – často utíkala za zahrady. To byl docela problém, protože bydlíme hned u hlavní silnice. Jednou jsme jen bezmocně sledovali, jak jí srazilo auto. Naštěstí nebyla vážně poraněná. Tato zkušenost jí zcela odnaučila utíkat ze zahrady,“ svěřila se paní Marie v jedné z internetových diskuzí, kde majitelé psů probírají možnosti, jak je odnaučit utíkat.

Majitelé psů, kteří venku utíkají, protože jsou vedeni pachy zvěře nebo jiných psů, zkouší různé metody. Někteří z nich doporučují pamlsky, které by psa nalákaly a přivedly ho zpět ke svému majiteli. „Jakmile zavolám slovo piškotek, hned je moje fenka labradora u mě, protože jídlo prostě miluje,“ psala jedna z diskutujících na webu.

Ne vždy ale taková opatření fungují. Stává se, že pes je veden silnějšími pudy, které překonají i touhu po „sladké“ odměně. V některých případech nepomáhá ani důsledné napomínání nebo tresty. „Jsme už opravdu zoufalí. Jakmile pes zavětří zvěř, uteče. Samozřejmě jsme zkoušeli různá napomenutí, ale nic nezabralo,“ uvedl pan Miroslav v diskuzi.

Psa je možné odnaučit utíkat!

Přesto je možné odnaučit psa utíkat, ať už jde o nedovolené útěky ze zahrady, za zvěří nebo za jinými psy. Řešením jsou elektronické výcvikové obojky nebo elektronické ohradníky pro psy, které využívá stále více majitelů i zkušených kynologů. Fungují totiž mnohem lépe než zoufalé povely a křik majitelů psů, kteří často bezradně sledují, jak jejich psí miláček „bere čáru“.

Psí obojky proti utíkání spadají do kategorie elektronických výchovných a výcvikových pomůcek pro psy. Hned na začátku je třeba dodat, že se jedná o zcela bezpečné zařízení pro psa i jeho majitele a v žádném případě se nejedná o žádné nástroje týrání zvířat. „Elektronické obojky pro psy proti utíkání fungují jednoduše – pokud pes uteče a nereaguje na povel, majitel pomocí dálkového ovládání spustí nejprve zvukový signál, který psa upozorní, že by se měl vrátit zpět. Pokud nereaguje, je možné použít elektrostatický impuls. Ten psa napomene důrazně, ale neublíží mu. Nejde tedy o žádné týrání psů.. Více o použítí elektronického obojku najdete v tomto článku - Elektrický obojek pro psy - zkušenost s použitím

Elektronické ohradníky pro psy fungují na podobném principu, ale nepotřebují k tomu vaši přítomnost. Psa tak dokážete ohlídat i když jste v práci nebo mimo svůj domov. Je to velmi jednoduché. Pes nosí obojek, na němž je připevněný přijímač. Ten je propojen s vysílačem. Důležitou součástí elektronického plotu je izolovaný drát, který je veden kolem pozemku nebo zahrady (lze ho umístit pod zem, natáhnout ho kolem plotu apod.). Protože tento drát je vlastně neviditelný – zejména pokud ho zabudujete do země – říká se elektronickým ohradníkům také neviditelné ploty. V drátu je velmi nízké napětí, takže je skutečně bezpečný pro vás i pro zvíře. Položením drátu vymezíte prostor, za který pes už nemůže. To je pochopitelně vhodné doplnit pokyny, kdy mu opakovaně ukazujete, kde je jeho prostora kam už nesmí. 

Co když ale pes vymezený prostor překročí? V praxi vše funguje tak, že když se pes přiblíží do výstražné zóny (tedy blízko hranice, kterou nesmí překročit), dostane nejprve upozornění zvukovým signálem. Pokud bude pokračovat dál, dostane korekční impuls. Pes si velmi rychle uvědomí souvislost mezi zvukovým napomenutím a elektrostatickým impulsem. Takže poté stačí jen zvukový signál, aby psa v útěku zastavil. 

V čem mi elektronický obojek nebo ohradník pomůže?

  • v chůzi u nohy bez vodítka a pro spolehlivé přivolání či zastavení psa (povely „stůj“, „ke mně“, „k noze“ a „zůstaň“) odnaučení tahání na vodítku, utíkání za zvěří, jinými psy nebo lidmi
  • pro přerušení nežádoucích činností psa („fuj“, „nesmíš“) - odnaučení zlozvyků při každodenním soužití s lidmi, např. braní potravy ze stolu, skákání na lidi, hrabání, žraní exkrementů, nežádoucí štěkání, vytí apod.
  • preciznímu docvičení prakticky každého cviku, kdy jej pes musí vykonat   stejně přesně a spolehlivě, jako by byl na (až stovky metrů dlouhém!) vodítku přičemž je odstraněna nežádoucí závislost na šňůře, kterou pes velmi dobře pozná a přizpůsobuje jí své chování
  • zamezení utíkání psa ze zahrady, rozplétání plotu, podhrabávání, skákání i přeskaování plotu.

Jak používat obojek nebo ohradník proti utíkání?

Při používání elektronického obojku proti útěku psů je důležité zachovat souslednost zvukový – elektrický signál. „Pes si velmi rychle uvědomí souvislost mezi zvukem a následným elektrostatickým impulsem, takže po čase bude možné používat pouze zvukový signál,“.

Kvalitní elektronické obojky pro psy jsou zcela bezpečné pro vašeho psího miláčka i pro vás. Jsou vyráběny tak, aby mohly být používány i při deštivém počasí nebo ve sněhu (tj. ve vlhku a mokru neprobíjí). Majitelé více psů, kteří utíkají společně, mohou využít obojky pro dva psy, které mají ovšem jedno ovládání, což je praktické.

Podívejme se na použití obojku proti utíkání psa v praxi. Pejskovi jste nasadili elektronický obojek, v ruce máte dálkový ovladač a jdete na procházku. Pes na poli zavětří zvěř a dá se na útěk. Zavoláte na něho, ale pes nereaguje. „V takovém případě přichází čas na zvukový signál – zmáčknete tedy příslušné tlačítko. Pokud by pes neuposlechl, použijte elektrostatický impuls. Pes zvukový signál po čase začne dobře rozlišovat, takže bude vědět, že se má vrátit. Tento zvukový signál tedy nahradí povel ke mně,“. Psa tak dokážete zastavit už když chytne stopu a předejte tomu, že o budete muset nahánět po lese. Více o použítí elektronického obojku najdete v tomto článku - Elektrický obojek pro psy - zkušenost s použitím

Používání elektronických ohradníků je také velmi jednoduché, stačí ho pouze nainstalovat a dát pesjkovi obojek na krk. Vše už je pak plně automatické. Pro více infromací se podívejte na video.