Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak odnaučit psa štěkat v kotci

Děláte, co můžete, pejska cvičíte, věnujete se mu, ale jakmile ho zavřete do kotce, začne výt a štěkat. Ruší tím sousedy, a dokonce i vás. Co způsobuje jeho chování? Jak takovou situaci řešit?

Chodíte s pejskem na procházky, necháte ho pořádně vyběhat, vydovádět a pak to stejně zase začíná nanovo. Přijde do kotce, unavený a ospalý, nažere se, na chvíli si schrupne a potom spustí. Vydrží si zoufat třeba celou noc. Může být klidně utahaný, jak chce, ale to stejně nepomáhá. Sousedům, kteří se už dlouho pořádně nevyspali, se vlastně ani nemůžete divit, že jsou rozhořčení. Co s tím?

 

Udělali jste opravdu maximum?

V první řadě si sáhněte do svědomí, jestli se svému psovi skutečně věnujete. Udělali jste maximum pro to, aby se pořádně vydováděl a unavil? Nechte ho vyběhat, choďte s ním na cvičiště, pusťte ho do vody. Pokud nic z toho nepomáhá, hledejte důvod.

Velká fixace na majitele může být problém

Přivedete si domů štěňátko nebo psa z útulku, je vám líto, čím vším si prošel, a tak mu poskytnete veškerou lásku, necháte ho spát ve své posteli a trávíte s ním celé dny. Potom ho z ničeho nic vyženete do kotce. To může být pro zvíře velký šok.

Se psem je dobré jednat laskavě, ale nepřipustit velkou fixaci. Někdy to může být tvrdé, nicméně během převýchovy ho nenechte chodit všude za vámi. Jestliže chcete, aby byl v kotci v klidu, a nemáte v plánu ho pouštět přes noc do domu, musíte nastavit jasná pravidla.

Hračkou nic nezkazíte

Dejte svému pejskovi do kotce hračku, hlavolam plněný dobrotami nebo kus vašeho oblečení. Ne vždy to může vyřešit váš problém, ale nic tím nezkazíte.

Ujistěte se, že psa nic nerozptyluje

Prozkoumejte v noci okolí kotce. Někdy se může stát, že psa například rozptyluje ježek nebo drzá kočka, která si lehla nebo sedla před kotec, a váš miláček s tím nemůže nic dělat.

Protištěkací obojek

Jednou z variant, která pomohla už velkému množství zoufalých majitelů, je protištěkací obojek, který vydává elektrostatický impuls. Nemusíte se bát, že by ho spustil štěkot jiného psa, auto, letadlo nebo jiný zvuk, reaguje totiž na vibraci hlasivek. Impuls začíná na nejnižším a postupně se zvyšuje. Jedná se o maximálně bezpečné řešení a většina psů

pochopí, že má přestat štěkat už po druhém impulsu.

Zamyslete se nad svými možnostmi

Pokud je to možné a máte dostatek prostoru, zkuste pejskovi vyrobit výběh kolem kotce, aby se mohl protáhnout.

V případě, že skutečně nic nezabírá, zamyslete se nad tím, zda musí být váš pejsek doopravdy přes noc v kotci. Každopádně jestli povolíte a řeknete si, že je zbytečné, aby bylo psovi celou noc smutno, nebo začnete s převýchovou, to závisí zcela na vás a vašich možnostech.

Vaše rozhodování by mělo záviset na příčině problému. Někteří psi se v noci budou vždycky bát a budou vyhledávat přítomnost svého majitele. Jiní tento problém překonají celkem rychle. Je důležité myslet na svého mazlíčka, ale respektovat také sousedy a kolemjdoucí.