Jak odnaučit psa štěkat v bytě
Zatímco jste v práci, váš pejsek sám doma trpí. Štěká, vyje, škrábe na dveře a vás zase čeká řešení stížností od sousedů. Co si počít s nešťastným psem, který je celý den zavřený v bytě? Jak ho štěkání postupně odnaučit?
Štěkání je pro psa naprosto přirozeným nástrojem komunikace. Štěká, když je spokojený, vyjadřuje radost, že vás vidí nebo se snaží své majitele varovat před nebezpečím. Ne vždy je to ale žádoucí. Pokud si zvíře zoufá celý den v prázdném bytě, šťastný z toho nebude asi nikdo. Sousedé, vy, dokonce ani on sám. Jak to ale vyřešit?
Najděte příčinu štěkání
Vytí, štěkání a demolování bytu v nepřítomnosti majitele častokrát zapříčiní to, že pejsek skončí v útulku. Abyste se nemuseli uchylovat k tak drsnému řešení, v první řadě se snažte přijít na to, co způsobuje jeho chování.
Někdy může být důvodem změna režimu. Pokud se páníček svému mazlíčkovi zpočátku hodně věnuje, tráví s ním celé dny, připustí, aby byl na něj značně fixovaný, a pak začne po týdnu nebo čtrnácti dnech normálně chodit do práce, pes tento náhlý zvrat nemusí zvládnout.
Může se cítit opuštěný a znuděný. Jestliže si jednou zvykne na to, že se mu páníček věnuje celý den, v prázdném bytě trpí úzkostí a strachem, obzvlášť když není možné se ani proběhnout po zahradě.
Jak cvičit psa, aby neštěkal v prázdném bytě?
Předtím než psa necháte o samotě, je důležité ho vyvenčit a utahat. V první řadě se ujistěte, že mu například před odchodem do práce věnujete dostatek času a že se pořádně vyřádí. Znuděný a nevydováděný pes nevěstí nic dobrého. Nemá cenu začínat s výcvikem, jestliže nemá dostatek pohybu.
- V okamžiku, kdy se rozhodnete, že je nutné zakročit, důkladně se psem nacvičte povely Zůstaň! a Na místo! Neměl by si je spojovat s vaším odchodem.
- Psa rozhodně nebijte. Tím, že budete číhat za zavřenými dveřmi a zbijete ho, jakmile zakňučí, akorát podpoříte jeho strach a úzkost.
- Nechte ho zvyknout si na to, že se od něj vzdalujete. Postupně zvyšujte vzdálenost a čas vaší nepřítomnost. Jakmile zvládne cvik na pár metrů, přejděte do místa, kde na vás sice nevidí, ale slyší, můžete tedy trénovat povel Zůstaň! Takto se krůček po krůčku dostanete až za zavřené dveře. Pro začátek nechte třeba zapnutou televizi nebo rádio.
- Zabavte ho. Pořiďte mu pár hraček, aby se nenudil. Můžete vyzkoušet například smart hračky nebo smart dávkovače, které umožňují majitelům cvičit a odměňovat své mazlíčky třeba přímo z práce.
- Vsaďte na protištěkací obojek. Prostřednictvím elektrostatického impulsu nebo hlasové nahrávky bude výcvik mnohem jednodušší a efektivnější.
- Mějte vždy na paměti, že trpělivost přináší ovoce. S některými psy je výcvik snadný, jiným to může trvat déle. Rozhodně neztrácejte hlavu a poraďte se s veterinářem.