Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak odnaučit psa štěkat na lidi

„Můj pes štěká na lidi, kteří prochází kolem, je to nepříjemné a nevím, co s tím.“ Poznáváte se v tomto povzdechu? Jaké jsou příčiny takového chování? Jak odnaučit psa štěkat na lidi? Co skutečně zabírá a kde chybujete?

Strach, nejistota, agresivita, bojácnost nebo jen prosté nevychování? Důvodů, proč váš pes štěká na lidi, může být víc. Zkuste svého psa napřed poznat a zjistit, jaký je jeho důvod štěkání na lidi. Pozorujte situace, ve kterých se štěkání projevuje, a hledejte pojítko.

Proč psi štěkají?

Lidé mluví, psi štěkají. To je sice pravda a někdy dokonce psu dáváme povel „štěkej“ nebo „hlídej“, ale když si s ním vyjdete na procházku do parku, je štěkání na lidi a chodce nežádoucí.

Proč tedy psi štěkají? Třeba proto, že vás žádají o pozornost, chtějí vás upozornit na blížící se nebezpečí (chodce, cyklistu), dávají vám najevo, že si chtějí hrát. Ne vždy je proto štěkání nežádoucí. Potíž nastává až ve chvíli, kdy štěkání obtěžuje nebo se stává zdrojem konfliktů a nepříjemností s jinými lidmi.

Často může štěkání na okolí  - na lidi nebo jiné psy – souviset se špatnou socializací. Pes prostě není zvyklý na okolní ruch, a když jde najednou po ulici, štěká na lidi, co mu přijdou divní, štěká na cyklisty, na motorky nebo třeba na pohybující se kola u dětských kočárků.

Jak odnaučit psa štěkat na lidi?

Základní pravidlo zkušených kynologů zní, zakažte mu to. Buďte vůdcem smečky, který určuje, že se na lidi prostě neštěká. Trénujte poslušnost psa. Kdykoli a kdekoli to půjde. Nespoléhejte se na to, že psa štěkání na lidi jednou samovolně přejde, že z toho vyroste. Učte psa povelu „ticho“ nebo „nesmíš“ a psa socializujte.

  • Navykejte psa na podněty, na které štěká, například na cyklisty nebo projíždějící auta. Ukažte mu, že od nich nehrozí žádné nebezpečí. Poproste třeba kamaráda, aby opakovaně procházel nebo projížděl kolem vás.
  • Učte ho povelům „ticho“ nebo „nesmíš“. Dávejte je ve chvíli, kdy pes štěká na podnět. Pokud vás uposlechne, odměňujte ho a chvalte jako při běžném výcviku.
  • Zabavte psa jiným podnětem. Nabídněte mu hračku nebo pamlsek. Odpoutejte jeho pozornost od kolemjdoucích lidí.
  • Vezměte si na pomoc protištěkací obojky. Jde o výcvikovou pomůcku, jež pomohla už mnoha pejskařům, kteří si nevěděli rady se štěkajícím psem. Výcvikový protištěkací obojek je vybavený několika korekcemi (zvuk, vibrace, elektrostatický impuls), které psa upozorní na nevhodné chování právě ve chvíli, kdy se znovu rozštěká.
  • Navštivte psího psychologa. Pokud nabudete dojmu, že pes štěká z úzkosti a bojácnosti, zkuste tyto potíže řešit s odborníkem.

Vždy řešte příčinu problému. Štěkání je přirozeným vyjadřováním psa. Pes může štěkat, když se bojí, ale také když má radost nebo chce jít na procházku. Základem je pochopení svého psa a rozlišování, kdy je štěkání žádoucí a kdy už naopak obtěžuje, například lidi procházející kolem vašeho psa.