Kousání a hryzání je pro psy do velké míry přirozenou činností. Pomáhá jim prozkoumat vše, co je zajímá. Lidé mají pro podobné účely hmat a ruce, psi tlamu. Když se ale pravidelně vracíte domů s hrůzou, že váš psí miláček zase rozkousal vaše oblíbené věci nebo nábytek, je třeba psa tento zlozvyk odnaučit. Jaké metody fungují?
Abychom mohli psa odnaučit kousat věci, je napřed třeba pochopit jeho motivaci. Ta může být v různých situacích různá.
Už víme, že štěňátko kouše věci nejen proto, že je hravé, ale v určitém období proto, že mu rostou zuby. Tuto dobu je třeba přečkat a situaci zachraňovat alespoň tím, že mu budeme brát nevhodné věci a místo toho mu podsouvat kousací hračky. Nikdy neměňte pejskovi nové boty za staré, které už mu můžete dát na hraní. Těžko totiž uvidí rozdíl. Vhodné je (podobně jako u dítěte, kterému rostou zoubky) vložit hračky do mrazáku, protože studené na růst zubů pomáhá. Zamrazit také můžete psí pamlsky ve tvořítkách na led.
Jakmile se pejskovi zuby prořežou, je vhodná doba začít s výchovou a odnaučením kousání různých věcí (kromě pro hru určených hraček). Štěně je velmi učenlivé. Většinou selháváme my jako lidé, že často polevujeme a nejsme dostatečně důslední. Když štěně přistihnete, že kouše vaši botu, svetr, rohožku nebo kus nábytku, rázně a jasně ho napomeňte – zvolte si některý z povelů, jako je „ne“ nebo „nesmíš“, případně „fuj“. Více než na slově záleží na tónu hlasu. Mladého pejska můžete také zatahat za kůži na krku, pokud hned neposlechne. Když na váš povel zareaguje, přivolejte ho k sobě a pochvalte ho. Nebojte se pochvalu přehnat, zase přitom záleží na tónu hlasu. Pejska odměňte také pamlskem.
Problém je, pokud psi koušou věci i v dospělosti. Důvody mohou být různé. Většinou se může jednat o to, že pes má příliš málo podnětů a během vaší nepřítomnosti se nudí, je mu smutno. Proto ho ještě před tím, než odejdete do práce, řádně vyvenčete, nechte ho vyběhat, házejte mu aporty. Pes by se měl ideálně utahat, aby dobu, kdy jste pryč prospal.
Doporučujeme také uklidit vše, co by ho mohlo lákat ke kousání. Boty vložte do botníku, oblečení ukliďte na své místo a mimo dosah psa. Místo toho mu kupte vhodnou hračku, se kterou si bude moc užít kousání. Vhodné jsou různé uzle nebo třeba buvolí kosti, které jen tak nezdolá.
I přes různá opatření se přesto může stát, že pejsek rozkouše některou vaši věc. Ale po návratu domů bude už klidně spát na svém místě. V takovém případě psa rozhodně nebijte, ani mu nenadávejte. Pejsek totiž nepochopí, za co ho hubujete. Spoušť ukliďte a dělejte, jakoby se nic nestalo.
Jiná je situace, kdy pejska nachytáte při činu, jak okusuje věci nebo nábytek. Rázně zakročte a jasně ho napomeňte – zvolte některý z povelů, jako je například „ne“ nebo „nesmíš“, případně „fuj“. Když pejsek poslechne, hodně ho pochvalte a dejte mu také pamlsek. Vždy jde o to, aby pes pochopil, co nesmí – za co je napomínám a kárán. A co naopak smí – za co je chválen.
Pejskové, především malá štěňátka, také rádi koušou ruce. Pokud je stisk ruky jemný, hravý, není třeba se příliš znepokojovat. Podobnou zkušenost popsal v diskuzi jeden z pejskařů. „Potřeboval bych vědět, jestli má nějaký skrytý význam, když můj mi pejsek při mazlení bere ruku do tlamy, ale nestiskne. Pes se směje, válí se na zádech a najednou mi vezme ruku do tlamy, jen jí podrží, a když ho znovu hladím, tak jí zase vezme, a tak je to pořád dokola.“ V tomto případě je jasné, že pejsek je hravý, svého pána s radostí vítá.
Problém ale může nastat, pokud je stisk psí tlamy příliš silný a může dojít ke zranění. Také ne všem je podobná psí hra příjemná, a pokud by se pejsek rozhodl podobně „oblažovat“ i kolemjdoucí, mohly by snadno nastat potíže. Jak tedy psa odnaučit kousat ruce? Radu přidává další majitelka psa. „Naučila jsem našeho psa, že když mě vítá, tak nesmí skákat ani kousat. Prostě jsem ji ignorovala, dokud vyváděla, a ona si to raději rozmyslí, zůstává na všech čtyřech a zuby používá jen s mírou.“
Na rozdíl od kousání věcí, můžete při kousání ruky vašeho psího miláčka přímo napomenout, protože jste přítomní. Zvolte si některý ze zákazů – například „ne“ nebo „nesmíš“. Buďte důrazní a klidně zvyšte a zhrubte hlas. Jakmile pes poslechne, pochvalte ho a odměňte ho.
Už jste určitě zažili, když pes na vodítku skotačil a kousal ho. Takové chování samozřejmě není žádoucí. Vyzkoušet můžete následující metody.
Skutečné potíže a nepříjemnosti mohou nastat v případě, kdy pes útočí na jiné psy nebo lidi a kouše je. V takovém případě je třeba skutečně začít důsledně vychovávat a vysvětlit mu, že toto nesmí. Vhodné je navštívit cvičiště, kde se poradíte s odborníkem. Pes se zde také dokáže lépe socializovat a zvyknout si na ostatní psy a lidi.
V takové situaci vám může pomoci i výcvikový obojek. Ten funguje na jednoduchém principu – pokud pes neuposlechne váš pokyn, dostane pomocí elektronického obojku upozornění – nejdříve zvukové, potom vibrační a nakonec elektrostatické. Pejskové rychle pochopí souslednost mezi napomenutím a signály, což urychluje a usnadňuje výcvik.