Povel „lehni“ patří k základnímu výcviku, který by měl pejsek zvládnout. Začínáme s ním až v době, kdy pejsek perfektně reaguje na povel „sedni“, protože z něho budeme vycházet. Jak psa povel „lehni“ správně naučit? Který postup zvolit a jak se vyvarovat chybám?
Obecně platí, že čím dříve s výcvikem psa začneme, tím lépe. Základní povely můžeme začít učit štěňátko už od zhruba 3 měsíců věku. V této době pejska učíme základní poslušnosti, ukazujeme mu, co smí a nesmí. Zvolíme si jeden z povelů, který používáme (například „ne“ nebo „nesmíš“). Pejska také učíme povelu „sedni“, který většina psů zvládne snadno. Teprve až si pejsek tento povel zaběhne, pustíme se do povelu „lehni“.
Povel „lehni“ je o něco těžší, ale nikoli náročný. Pro trénink zvolíme klidné místo, kde se pejsek cítí dobře a nerušeně – například zahradu. Vyzbrojíme se pamlsky a pořádnou dávkou trpělivosti. Použít můžeme i pomůcky, jako jsou výcvikové obojky nebo clickery.
https://www.youtube.com/watch?v=mLWWygOPdss
Někteří pejskové si lehnout odmítají. To může být způsobené třeba už jen tím, že sed je pro ně pohodlnější než lehnutí, zejména na tvrdý povrch. Zkuste proto výcvik především v trávě nebo na jiném přirozeném povrchu. Vyberte si pro trénink skutečně klidné místo, kde je minimum rušivých podnětů. Zamyslete se nad tím, zda povel dáváte jasně – zaměřte se i na tón hlasu a gesta.
Někdy se stává, že si pejsek sice lehne, ale hned zase vstává. Využijte v tomto případě pamlsku a odměňujte pejska až ve chvíli, kdy je skutečně na zemi – klidně až po určitém okamžiku.
Postupně byste měli dojít k tomu, že pejsek v lehu vydrží. Přidejte povel „čekej“ a vzdalte se. Napřed jen kousek, a pokud pejsek poslechne, zavolejte ho k sobě a odměňte ho. Postupně vzdálenost prodlužujte a trénujte v různých rušivých prostředích. Když vše nejde podle vašich představ, nestyďte se vrátit se s výcvikem klidně o krok zpět a povely skutečně doladit.
Jak jste naučili pejska povelu „lehni“ vy? Šlo mu to hned?