Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak naučit psa povel lehni

Povel „lehni“ patří k základnímu výcviku, který by měl pejsek zvládnout. Začínáme s ním až v době, kdy pejsek perfektně reaguje na povel „sedni“, protože z něho budeme vycházet. Jak psa povel „lehni“ správně naučit? Který postup zvolit a jak se vyvarovat chybám?

Kdy začít s výcvikem povelu lehni?

Obecně platí, že čím dříve s výcvikem psa začneme, tím lépe. Základní povely můžeme začít učit štěňátko už od zhruba 3 měsíců věku. V této době pejska učíme základní poslušnosti, ukazujeme mu, co smí a nesmí. Zvolíme si jeden z povelů, který používáme (například „ne“ nebo „nesmíš“). Pejska také učíme povelu „sedni“, který většina psů zvládne snadno. Teprve až si pejsek tento povel zaběhne, pustíme se do povelu „lehni“.

 

 

Povel „lehni“ krok za krokem

Povel „lehni“ je o něco těžší, ale nikoli náročný. Pro trénink zvolíme klidné místo, kde se pejsek cítí dobře a nerušeně – například zahradu. Vyzbrojíme se pamlsky a pořádnou dávkou trpělivosti. Použít můžeme i pomůcky, jako jsou výcvikové obojky nebo clickery.

  1. Dejte pejskovi povel „sedni“ a pochvalte ho, že vás poslechl. Takto několikrát opakujte a berte to jako zahřívací kolo.
  2. Když pejsek sedí, zadejte povel „lehni“ a natáhněte mu nohy do lehu, aby pochopil, co po něm chcete. Pochvalte ho a odměňte.
  3. Trénovat můžete také s piškoty nebo jiným pamlskem – stačí jen malé kousky, kdy pejska pomocí pamlsku navádíte ze sedu do lehu.
  4. Když pejsek pochopí povel „lehni“ a zareaguje na něho, odměňte ho pamlskem a velmi ho pochvalte.
  5. Opakování je matka moudrosti, takže trénujte a buďte trpěliví.
  6. Nezapomeňte také na pravidelné pauzy, protože odpočatý pejsek bude vnímavější.
  7. Posléze zkuste trénovat i v jiném prostředí a procvičujte tento povel na různých místech s odlišnou úrovní rušivých podnětů.

 

 

Video: Jak naučit psa „lehni“ s pomocí pamlsků

https://www.youtube.com/watch?v=mLWWygOPdss

Když pejskovi povel „lehni“ nejde

Někteří pejskové si lehnout odmítají. To může být způsobené třeba už jen tím, že sed je pro ně pohodlnější než lehnutí, zejména na tvrdý povrch. Zkuste proto výcvik především v trávě nebo na jiném přirozeném povrchu. Vyberte si pro trénink skutečně klidné místo, kde je minimum rušivých podnětů. Zamyslete se nad tím, zda povel dáváte jasně – zaměřte se i na tón hlasu a gesta.

Někdy se stává, že si pejsek sice lehne, ale hned zase vstává. Využijte v tomto případě pamlsku a odměňujte pejska až ve chvíli, kdy je skutečně na zemi – klidně až po určitém okamžiku.

 

 

Výdrž v lehu

Postupně byste měli dojít k tomu, že pejsek v lehu vydrží. Přidejte povel „čekej“ a vzdalte se. Napřed jen kousek, a pokud pejsek poslechne, zavolejte ho k sobě a odměňte ho. Postupně vzdálenost prodlužujte a trénujte v různých rušivých prostředích. Když vše nejde podle vašich představ, nestyďte se vrátit se s výcvikem klidně o krok zpět a povely skutečně doladit.

Jak jste naučili pejska povelu „lehni“ vy? Šlo mu to hned?