Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak naučit psa aportovat

Zdá se to jednoduché. Pejsek sedí u vaší nohy, hodíte klacek nebo jinou hračku a dáte pokyn „aport“. Pes se rozběhne a aport přinese. Jenže v reálu je vše jinak. Váš pejsek sedí, nechce se mu. Nebo pro aport doběhne, ale už vám ho nepřinese. Naučit psa aportovat je nicméně v jeho výcviku důležité. Co děláte špatně a jak na to?

Zkušení kynologové i začínající pejskaři se shodují v jednom – aportování je potřebné, ale také těžké. Problémy přitom nemají jen lidé, kteří s výcvikem psa začínají, ale i odborníci. Dnes se proto podíváme na podrobný návod, jak naučit psa správně a dobře aportovat.

Zásady správného aportování

Podobně jako jiné povely, má i aportování svá jasná pravidla. Jeden ze zkušebních řádů, kterým by se měli řídit zejména profesionální kynologové, hovoří takto: „Ze základního postoje odhodí psovod předmět do vzdálenosti asi deseti kroků. Zvukový povel k přinesení dává, až když předmět klidně leží. Pes, který klidně sedí vedle psovoda, musí na zvukový povel "aport" rychle a přímým směrem běžet k předmětu, ihned jej uchopit a psovodu jej rychle přímým směrem přinést.  Pes si sedá těsně a přímo před psovoda a drží klidně předmět v tlamě tak dlouho, až mu jej psovod po asi 3 vteřinách zvukovým povelem "pusť" odebere. Po odebrání drží vzpřímený psovod předmět v pravé.“ Jasné, ale složité, říkáte si. Jak tedy naučit vašeho psa takto preciznímu aportování?

 

 

Aportování krok za krokem

Při učení aportu, se lidé setkávají hned s několika potížemi – k těm základním patří, že pes pro aport neběží a nereaguje, nebo naopak startuje příliš rychle, tj. nepočká na jasný signál a povel „aport“. Často se stává, že si pejsek s aportem hraje, nechce ho přinést a pustit. Chyba, jak už to při výcviku psa bývá, je zpravidla v učiteli. Pes nerozumí tomu, co po něm chceme, jsme příliš netrpěliví, málo důslední a špatně se psem komunikujeme. I to se dá ale zvládnout.

  • Vzbuďte v pejskovi zájem. S výcvikem začněte už ve štěněcích letech, protože mláďata jsou přirozeně hravá a zvídavá. Házejte pejskovi tenisák, svažte mu hadr nebo mu pořiďte speciální hračku, kterou si zamiluje. Odborníci doporučují hlavně speciální aportovací hračky s provázkem na konci. Důležité je, abyste upoutali jeho pozornost, aby předmět sledoval, zajímal se o něho. Pokud pes zájem o předmět nejeví, zkuste jiný. Určitě vhodnou hračku najdete. V případě, že si pejsek nechce hrát s míčky nebo jinou hračkou, zkuste třeba kus masa nebo ovařenou kost.
  • Hrajte si napřed s pejskem ve známém a uzavřeném prostoru, bude se tak lépe soustředit a navíc nedostane hned zálusk s aportem utéct. Protože jakmile pejsek aport chytne do tlamy, budete jej volat k sobě, aby ho přines. Na začátku nácviku se s pejskem klidně přetahujte o aport a dávejte pokyn „drž“, po chvilce řekněte povel „pusť“ a levou ruku položte na čenich shora, druhou rukou mu aport odeberte. Pejska pochvalte, odměňte ho pamlskem. Vysvětlíte tak pejskovi, co po něm chcete. Nezapomeňte na jednu věc, při přetahování, které je spíše ještě hraním než výcvikem, někdy pejska nechte vyhrát.
  • Pro trénink samotného aportování, je důležité, aby už pejsek zvládal pokyn „sedni“ – pro aport totiž vyráží ze sedu. Trénujte napřed na známém místě a pejskovi neházejte aport příliš daleko. Pro začátek zvolte pejskovu oblíbenou hračku, se kterou jste prodělali před-nácvik.
  • Napřed si s hračkou hrajte, přetahujte se jako dřív. Pak pejskovi řekněte „pusť“ a po chvíli hračku hoďte a přidejte povel „aport“. Napoprvé pejsek nebude vědět, co po něm chcete, ale protože je hračka oblíbená, pravděpodobně pro ni doběhne.
  • Když hračku chytne do tlamy, zavolejte ho povelem „ke mně“, s pejskem si chvíli pohrajte, přidejte pokyn „pusť“ a pochvalte ho. Stejně jako při jakémkoli jiném výcviku platí, že opakování je matka moudrosti. Pejsek si musí spojit činnosti s jednotlivými pokyny, a to potřebuje pravidelný výcvik a vaši trpělivost.
  • Pejska nepřetěžujte, měl by za aportem vyrážet s radostí a energií. Když je unavený, postrádá výcvik smysl. Proto ho ukončete ve chvíli, kdy má pes ještě chuť za aportem běhat.
  • Jakmile si pejsek pokyny s činností spojí, což bude u různých psů trvat různě dlouhou dobu (týdny či měsíce), můžete aportování vyladit. To znamená, že pejska si posadíte k noze povelem „sedni“, hodíte aport a poté dáte pokyn „aport“. Pejska, který je příliš horlivý, můžete zpočátku držet za obojek, zatímco psa, jemuž se nechce, zase pobídněte vícekrát. Zavolejte na pejska „ke mně“ nebo „přines“ (podle toho, jaký pokyn při výcviku zvolíte) a když přinese, měl by si sednout – dejte mu proto pokyn „sedni“ a po nějaké chvilce „pusť“. Pejska pochvalte, odměňte ho – hlasem, pohlazením pamlskem.

 

 

Podporujte svého psa při aportování

Jak jsme už řekli, aportování je těžké. Pro cvičitele i čtyřnohé cvičence. Pejsky proto podporujte a maximálně trpělivě vysvětlujte, co po nich chcete. Nutná je opravdu velká dávka vaší trpělivosti a vstřícnosti.

Podívat se také můžete na video

https://www.youtube.com/watch?v=7nsDHuohuhQ