Když si přivezete domů štěňátko nebo už odrostlejšího pejska z útulku, jakmile se u vás zabydlí a trochu si zvykne na nové prostředí, je třeba začít s postupným výcvikem. Jen vycvičený a poslušný pes vám bude spolehlivým parťákem, kterého s sebou můžete vzít do lesa i do společnosti. Jak cvičit psa a naučit ho základním povelům?
Cvičit psa vyžaduje disciplínu a trpělivost ze strany lidí. Když se výcvik nedaří, chyba většinou není v pejskovi, ale v nás, ačkoli je těžké si to připustit. Jakmile s výcvikem psa začneme, musíme dodržovat některá pravidla a především být důslední – jen tak docílíme úspěchu a oboustranné důvěry, která je základem zdravého vztahu mezi psem a jeho páníčkem.
Platí, že zhruba do 4 měsíců bychom neměli štěně příliš zatěžovat. Pejsek roste a vyvíjí se, takže nadměrná zátěž by mu mohla způsobit komplikace. Přesto je vhodné alespoň se základním výcvikem a socializací začít.
Zkušení kynologové říkají, že pokud pes nepřiběhne na zavolání, není možné pokračovat v dalším výcviku. Povel „ke mně“ začněte proto cvičit už v útlém štěněcím věku. Napřed pejska oslovte, získejte jeho pozornost a následně přidejte pokyn. Základem úspěchu je vysvětlit pejskovi, co od něho povelem „ke mně“ vlastně žádáte.
Udělejte napřed jen několik kroků od pejska, oslovte ho a přidejte pokyn. Když za vámi přijde, odměňte ho, aby věděl, že vše udělal správně. Vzdálenost prodlužujte. Když k vám pejsek na zavolání přijde, nikdy ho nekárejte za něco, co udělal před tím. Nespojí si totiž tyto souvislosti. Psa ihned po přivolání nepoutejte, ale napřed ho odměňte a pohlaďte. Nebude si tak spojovat přivolání s připoutáním na vodítko.
Asi od 4. měsíce bychom měli začít s výcvikem důležitého povelu, totiž s chůzí u nohy. To se trénuje napřed na vodítku a posléze bez vodítka. Pes by měl jít ideálně na prověšeném vodítku a neměl by tahat. Pozor, vždy trénujeme chůzi u levé nohy! Pravé rameno pejska by mělo stále udržovat úroveň nohy páníčka a pes by se měl přizpůsobit rychlosti chůzi.
Jak na to? Napřed si pejska zavolejte k sobě. Přidejte povel k noze a nasměrujte ho tak, že ho zezadu kolem nohou přitáhnete ke své levé noze. Kousek popojdeme a znovu psa zavoláme a přidáme povel „k noze“. Takto několikrát opakujeme a vždy pejska pochválíme a odměníme, pokud k noze přijde. Pejska poté můžeme připnout na vodítko a začít trénovat chůzi u nohy. Opakujeme povel „k noze“ a pomocí vodítka korigujeme jeho chůzi. Ideálně by měl pejsek posléze přestat potřebovat vodítko a poslušně kráčet u naší nohy. Pozor, ani při tomto cviku nezapomínejte na přestávky.
K vůbec základním povelům, na které by měl pes reagovat, patří „sedni“. Psa opět oslovte a přidejte povel „sedni“. Pokud stojí, můžete mírně zatlačit na jeho zadek nad ocasem a ukázat mu, co povelem myslíte. Pochvalte ho a odměňte. Poté zase opakujte. Naučit psa povelu „sedni“ není složité. Buďte důslední, trpěliví a nezapomeňte pejska chválit.
Kromě povelu „sedni“ by mělo štěně zvládnout i povel „lehni“. Ten je už těžší, ale rozhodně patří k základnímu výcviku, který můžete zvládnout. Tento povel navazuje na pokyn „sedni“, takže byste s jeho učením měli začít až v době, kdy pejsek zvládnul předchozí povel. Psu nejprve řekněte, aby si sedl, vyslovte povel „lehni“ a natáhněte pejskovi přední nohy tak, aby si skutečně lehl – když pejsek zůstane ležet i bez vaší pomoci, následuje pochvala. Následně trénujte povel „lehni“ už bez vaší pomoci.
K základnímu výcviku psů patří i povel „zůstaň“. Využijete ho mnohokrát v praxi, takže se vyplatí věnovat mu pozornost. Psa nejprve usaďte povelem „sedni“ a přidejte pokyn „zůstaň“. Odejděte několik kroků. Pokud pes čeká, přivolejte ho k sobě a pořádně ho pochvalte a odměňte. Postupně vzdálenost i čas přivolání prodlužujte. V pokročilejší fázi výcviku odejděte třeba za roh a poté se vraťte. Takto vychovaný pejsek na vás potom dokáže počkat třeba před obchodem, protože bude vědět, že se mu jeho páníček vrátí.
Dnes jsme si v článku ukázali, jak cvičit psa a naučit ho základním povelům. Jednotlivým povelům se budeme detailně věnovat ještě v samostatných článcích.