Jak vybrat pelíšek pro psa
- Dejte si záležet na správné velikosti. Aby si pes pelíšek oblíbil, musí se v něm cítit pohodlně a bezpečně. S tím mají co do činění právě rozměry. Zohledněte nejen velikost psa, ale i jeho návyky, například polohu, ve které často a rád spí (stočený do klubíčka nebo natažený). Příliš těsný pelíšek nebude pejskovi vyhovovat, stejně jako příliš veliký.
- Zohledněte materiál pelíšku, aby byl pohodlný vašemu pejskovi i vám, kteří se o jeho čistotu budete starat. Vyberte takové pelíšky, které jsou snadno pratelné. Plyš je sice roztomilý materiál, ale bude se na něm držet víc chlupů než na koženém pelíšku.
- Pelíšek, který bude položený na studené podlaze v garáži nebo v předsíni by měl mít silné dno, jež dobře izoluje. Pro starší psy, kteří trpí na bolesti kloubů nebo mají otlaky, vyberte speciální ortopedické matrace. Řešením jsou také pontony.
- Zamyslete se také nad tvarem a designem psího pelíšku. Některým plemenům bude vyhovovat oválný tvar, jiní pejskové dají přednost například iglú, boudy nebo kukaně.
Výběr pelíšku pro psa krok za krokem
Každý pes by měl dostat svůj pelíšek. Jen tak ho můžete odkázat „na místo“. Pelech pro psa je nutný kvůli psychické pohodě vašeho čtyřnohého kamaráda. Zajišťuje mu pocit bezpečí, místa, kde může nerušeně odpočívat. Proto dobře vyberte nejen tvar, velikost a materiál pelíšku, ale také místo, kam ho umístíte.
Právě rozmyšlením, kde pelíšek vašeho psa bude, byste měli začít. Podle toho se totiž budou odvíjet i další parametry psího pelíšku. Příliš nedoporučujeme rušná místa, například předsíň, kde pořád někdo prochází a pejsek se tak nemůže oddat nerušenému spánku po vydatné procházce. Nabídka psích pelíšků je dnes velmi široká, takže svému miláčkovi můžete pořídit pohodlný pelíšek, kvalitní matrace nebo stále oblíbenější iglú pro psy.
Při výběru pelíšku pro psa se vždy zamyslete nad těmito otázkami.
- Kam pelíšek umístíte? Bude uvnitř, nebo venku?
- Jaký materiál je vám a vašemu pejskovi sympatický?
- Jakou údržbu bude pelíšek vyžadovat?
- Jaké jsou zdravotní potíže a návyky vašeho psa?
- Jaká velikost je pro vaše plemeno optimální?
Pelíšek pro psa vyberte s ohledem na místo
Budete pelíšek pro psa umisťovat do studené garáže nebo do místa, kde je průvan? Myslete na to už při jeho výběru. Dno pelechu, který přijde na studenou podlahu, by mělo být vyšší a dobře izolované. Odolávat by mělo případné vlhkosti, aby nezačalo plesnivět. Před průvanem ochrání hřbet psa vyvýšené okraje pelíšku. Zvažte také pořízení iglú pro psy, které vašemu kamarádovi poskytne příjemné zázemí.
Na materiálu psího pelíšku záleží
Praktické jsou především snadno omyvatelné materiály, například nylon nebo kůže. Takové materiály oceníte například na matracích, které umístíte do kotce, nebo je položíte před vchod vašeho domu. Pokud vybíráte pelíšek do bytu, můžete zvolit módní plyš, který také dobře vypadá. V každém případě dejte přednost kvalitním pelechům, které myslí nejen na pohodlí psů, ale i majitelů, takže mají snadno snímatelný potah, který vyperete v pračce. Tím dbáte o hygienu a snižujete riziko, že se do kožíšku vašeho pejska nastěhují paraziti.
Velikost pelíšku pro psa je klíčová
Jen ve správně velikém pelíšku se bude pejsek cítit dobře a snadno ho navyknete na jeho místo. Pokud bude pelíšek příliš velký, nebude se v něm pes cítit bezpečně. Stejně tak když zvolíte příliš malý pelech, bude mu nepohodlný. Pejska si proto změřte, když bude odpočívat ve své oblíbené poloze. Stačí vám k tomu klasický krejčovský metr. Pes musí mít v pelíšku cca 10 až 20 cm místa navíc, aby se mohl pohodlně přetáčet. Pamatujte, že velikosti pelíšků jsou udávané včetně rantlů. A malá nápověda: malý pejsek velikosti jorkšíra si bude lebedit v pelíšku o průměru kolem 40 až 50 cm. Větší plemena, například zlatý retrívr, potřebuje pelíšek o rozměrech cca 70 x 100 cm.
Zohledněte i zdravotní stav a psychiku
Pejskové jsou různí. Stejně jako my, lidé. Některým budou vyhovovat uzavřené prostory, například psí iglú, jiní potřebují mít i při spánku jasný výhled, protože plní svoji povinnost hlídače. Měli byste proto znát povahu svého pejska. A stejně tak i jeho zdravotní stav. Především u starších pejsků nastupují bolesti kloubů nebo páteře, objevují se otlaky na loktech. V takovém případě dejte přednost zdravotním ortopedickým pelíškům, které pejskům uleví a zmírní zdravotní potíže. Je to podobné jako v případě, kdy si lidé pro bolavá záda pořídí speciální zdravotní matrace.
Seznamte psa s pelíškem
Dali jste si s výběrem pelíšku dost práce. Stál vás dost peněz. A váš pejsek si do něho ani nevleze? Nehubujte ho, netlačte na něho, ale napřed ho s novým pelechem seznamte! Nechte ho pořádně si očuchat své nové místo. Pokud bude pelíšek příliš cítit novotou, vyperte ho, použijte například jemu známý prací prostředek. Nechte pelíšek zdomácnět. Vložte do něho například pejskovu oblíbenou deku, která je nasáklá jeho pachem. Ukažte mu, že v pelíšku nehrozí žádné nebezpečí, a když si do něho vleze, odměňte ho pamlskem.
Vybavte se na cesty se psem
Pokud se psem cestujete, oceníte vy i on vybavení do auta, například cestovní tašky, deky nebo potahy na sedačky, které zabrání jejich poškození. Kompletní nabídku cestovatelského sortimentu pro psy si můžete prohlédnout tady.