Trápíte se s výcvikem svého psa? Je to únavné pro vás i pro něho? Pejsek nereaguje, utíká za zvěří, neposlouchá povely a vy si říkáte, že by se hodila účinná výcviková pomůcka? Elektronické obojky, které jsou často nesprávně označované jako elektrické, používají s velkým úspěchem začínající pejskaři i pokročilí kynologové. Jak elektronický obojek pro psy vybrat? Jaké druhy a značky existují? Jaké jsou zkušenosti uživatelů s výcvikovými obojky?
Elektronické obojky jsou určené pro všechny velikosti a plemena psů. Většina elektronických obojků dostupných na trhu vyhovuje psům od nějakých 5 do 50 kg. Vyrábí se ale i speciální obojky pro velmi malá (mini) plemena, stejně jako obojky pro velmi velké psy. Správným výběrem elektronického obojku proto získáte výcvikovou pomůcku, která bude vyhovovat vám i vašemu psímu příteli.
Jde především o sílu výchovných impulsů – například vibrace nebo elektrostatického impulsu, které rozhodují o tom, jak a zda pes na povel zareaguje. Kvalitní obojky nabízejí hned několik úrovní nastavení korekce, takže můžete snadno zvolit takový impuls, na který pejsek bude reagovat, ale nebude pro něho bolestivý (v takovém případě by zareagoval například kňučením).
V nástroj týrání se může proměnit i obyčejná tyč. Smyslem elektronických obojků rozhodně není být nástrojem týrání. Jsou vyráběné jako výcvikové pomůcky a podle toho je s nimi také třeba zacházet. Psa s novým výcvikovým obojkem seznamujeme postupně a zkoušíme intenzitu elektrostatického impulsu. Měli bychom dojít do roviny, kdy pejsek na signál reaguje – tj. uposlechne pokyn (například přestane provádět určitou činnost, zareaguje na zavolání apod.), ale impuls mu nezpůsobuje bolest. Právě proto kvalitní výcvikové obojky nabízejí až sto úrovní impulsů.
Důležité je naučit se elektronický obojek správně používat. Většina moderních elektronických obojků využívá tři stupně upozornění. Prvním je zvukový signál, druhým vibrace a třetím elektrostatický impuls. Upozornění používáme vždy s konkrétním, jasně artikulovaným povelem (například nesmíš, sedni, k noze). Psa oslovíme, zadáme povel, pokud nereaguje, povel znovu opakujeme a použijeme první, zvukový signál. V případě neuposlechnutí následuje opět povel a vibrační signál, případně povel a elektrostatický impuls. Protože psi jsou učenliví, snadno pochopí souslednost upozornění, takže nakonec při výcviku stačí používat například jen první dva.
Výcvikové obojky pro psy lze vybírat podle řady parametrů, například dle typu korekce, který nabízejí. Na trhu se můžeme setkat především s následujícími typy.
Při výběru elektronického obojku hraje podobně jako u jiného zboží roli i značka, která je zárukou určité úrovně, kvality, životnosti a spolehlivosti. K nejčastěji dostupným elektronickým obojkům na českém trhu patří následující značky.
Na trhu samozřejmě najdete i další značky elektronických obojků pro psy. K těm kvalitním a prověřeným patří ještě například Dogtra, Pet at School, Reedog, Ecollar nebo Garmin.
Výcvik psa není jednoduchý. To víme všichni, kdo jsme si čtyřnohé kamarády pořídili. Každý pes je jiný a úspěšný výcvik vyžaduje důslednost, trpělivost, jasné pokyny ze strany cvičitele. Někdy se i přes veškerá doporučení a rady i těch nejzkušenějších kynologů nedaří psa vycvičit. A to je problém, protože neposlušný pes se může snadno ocitnout v ohrožení života (utíkání) nebo ho přinejmenším nemůžete brát mezi ostatní lidi a psi, což je omezující pro obě strany.
Výcvikové elektronické obojky představují uznávanou pomůcku, pro kterou neváhají sáhnout ani zkušení kynologové. Úspěchem je správné používání výcvikového obojku, kdy společně s povelem přichází i korekční signál. V čem konkrétně vám může výcvikový obojek pomoci?
Není nad osobní zkušenost. Jenže vy s výcvikovými obojky teprve začínáte, takže pátráte po tom, jaké jsou zkušenosti ostatních pejskařů. Co člověk, to jiný názor. Například Helena v jedné diskuzi o elektronických obojkách napsala: „Nejdřív jsem elektronický obojek považovala za krajní možnost, ale s naším pejskem jsme se při výcviku hodně natrápili. Až náš soused nás přesvědčil, že výcvikový obojek je v pořádku. A opravdu funguje, jsme spokojení. Dokonce už ani nepoužíváme elektrostatický impuls. Stačí jen zvuk nebo vibrace.“
Chovatelka psů Denisa používá elektronický obojek už druhým rokem a nedá na něho dopustit. „Vůbec se mi do toho nechtělo, bála jsem se obojek pejskovi nasadit. Vybrali jsme obojek Aetertek, který má velkou škálu úrovní impulsů. Vyzkoušela jsem si na ruce nižší stupně a bylo to úplně v pohodě. Pejsek už konečně reaguje na zavolání, zvládá základní povely a odnaučil se některé zlozvyky,“ napsala v jedné z diskuzí.
Při výběru elektronických obojků mohou být recenze konkrétních značek například na webu Heureka. Vybrali jsme hodnocení obojku Aetertek, který patří k nejpopulárnějším značkám. Jedna ze spokojených uživatelek obojků Aetertek napsala například toto: „Na naši tvrdohlavou teriérku fugnuje. Stačilo párkrát použít vibrace a je z ní pejsek, který si hlídá paničku, a procházky se staly pohodou oproti dřívějšímu tažnému běhu. Po 14 dnech chodíme i bez klasického vodítka! Elektrický šok jsem použila párkrát v případě konzumace nechtěného. 100 % úspěch a už se na smraďochy nevrhá.“
Elektronické obojky vám podle typu nebo značky poskytnou různé funkce, liší se rozsahem impulsů, dosahem, ale třeba také vodotěsností. Když budete elektronický obojek vybírat, ujasněte si, co od něho očekáváte. Budete ho používat pro běžný výcvik na zahradě nebo v parku? Nebo hledáte spíš profesionální výcvikový obojek, který bude mít dosah až několik kilometrů, odolá vodě i námaze a budete ho moci použít pro výcvik více psů?