Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Elektronický výcvikový obojek - jak vybrat?

Trápíte se s výcvikem svého psa? Je to únavné pro vás i pro něho? Pejsek nereaguje, utíká za zvěří, neposlouchá povely a vy si říkáte, že by se hodila účinná výcviková pomůcka? Elektronické obojky, které jsou často nesprávně označované jako elektrické, používají s velkým úspěchem začínající pejskaři i pokročilí kynologové. Jak elektronický obojek pro psy vybrat? Jaké druhy a značky existují? Jaké jsou zkušenosti uživatelů s výcvikovými obojky?

Elektrický obojek pro malé, střední i velké psy

Elektronické obojky jsou určené pro všechny velikosti a plemena psů. Většina elektronických obojků dostupných na trhu vyhovuje psům od nějakých 5 do 50 kg. Vyrábí se ale i speciální obojky pro velmi malá (mini) plemena, stejně jako obojky pro velmi velké psy. Správným výběrem elektronického obojku proto získáte výcvikovou pomůcku, která bude vyhovovat vám i vašemu psímu příteli.

Jde především o sílu výchovných impulsů – například vibrace nebo elektrostatického impulsu, které rozhodují o tom, jak a zda pes na povel zareaguje. Kvalitní obojky nabízejí hned několik úrovní nastavení korekce, takže můžete snadno zvolit takový impuls, na který pejsek bude reagovat, ale nebude pro něho bolestivý (v takovém případě by zareagoval například kňučením).

 

 

Elektronické obojky psů jako nástroj výcviku

V nástroj týrání se může proměnit i obyčejná tyč. Smyslem elektronických obojků rozhodně není být nástrojem týrání. Jsou vyráběné jako výcvikové pomůcky a podle toho je s nimi také třeba zacházet. Psa s novým výcvikovým obojkem seznamujeme postupně a zkoušíme intenzitu elektrostatického impulsu. Měli bychom dojít do roviny, kdy pejsek na signál reaguje – tj. uposlechne pokyn (například přestane provádět určitou činnost, zareaguje na zavolání apod.), ale impuls mu nezpůsobuje bolest. Právě proto kvalitní výcvikové obojky nabízejí až sto úrovní impulsů.

Důležité je naučit se elektronický obojek správně používat. Většina moderních elektronických obojků využívá tři stupně upozornění. Prvním je zvukový signál, druhým vibrace a třetím elektrostatický impuls. Upozornění používáme vždy s konkrétním, jasně artikulovaným povelem (například nesmíš, sedni, k noze). Psa oslovíme, zadáme povel, pokud nereaguje, povel znovu opakujeme a použijeme první, zvukový signál. V případě neuposlechnutí následuje opět povel a vibrační signál, případně povel a elektrostatický impuls. Protože psi jsou učenliví, snadno pochopí souslednost upozornění, takže nakonec při výcviku stačí používat například jen první dva.

Druhy výcvikových obojků pro psy podle korekce

Výcvikové obojky pro psy lze vybírat podle řady parametrů, například dle typu korekce, který nabízejí. Na trhu se můžeme setkat především s následujícími typy.

 • Elektrické obojky – elektronické výcvikové obojky využívají jako typ korekce elektrostatický impuls. Kvalitní obojky dávají na výběr až ze stovky úrovní elektrostatického impulsu, kterým lze pejska upozornit na nevhodné chování, přimět ho reagovat na zavolání nebo na povel. Elektronické obojky jsou bezpečné, snadno se ovládají a nabízejí zpravidla i další typy upozornění (vibrace, zvuk apod.).
 • Vibrační obojky – tento typ výcvikových obojků pracuje s vibrací, která je pejskovi nepříjemná, ale nikdy by ho neměla bolet. Vibrační obojky od předních výrobců mají až sto úrovní vibrací, takže je lze perfektně nastavit na potřeby vašeho pejska. Podobně jako elektronické obojky i ty vibrační pracují zpravidla s ostatními typy signálů (zvuk, elektrostatický impuls apod.).
 • Zvukové obojky – zvukové upozornění bývá při výcviku používáno jako první, poté následuje vibrace, případně elektrostatický impuls. Zvukový obojek nabízí i další typy upozornění, zpravidla je to vibrace a elektrostatický impuls.
 • Ultrazvukové obojky – tento typ výcvikového obojku pracuje s ultrazvukem, který je pejskovi nepříjemný a lze ho tak snadno upozornit na to, že provádí nesprávnou činnost nebo opakuje chybu (tzv. záporný signál).
 • Sprejové obojky – výcvikový obojek používá jako korekci sprej, který je pejskovi vstříknutý pod čumák. V některých případech je lepší než korekce pomocí impulsu nebo vibrace a pro psa je také mnohem šetrnější.

 

Značky elektronických obojků

Při výběru elektronického obojku hraje podobně jako u jiného zboží roli i značka, která je zárukou určité úrovně, kvality, životnosti a spolehlivosti. K nejčastěji dostupným elektronickým obojkům na českém trhu patří následující značky.

 • Elektronické obojky Aetertek – patří k jedničkám na trhu a určují trendy v oblasti elektronických obojků pro psy. Vyznačují se kvalitou zpracování, vypracovanými funkcemi a nabízejí hned tři stupně upozornění (zvukové, vibrační, elektrostatické). Design a provedení výcvikového obojku usnadňuje ovládání a tedy i výcvik psa. Jednoduché ovládání obojku bylo vyvinuto ve spolupráci s jeho uživateli. K dalším výhodám elektronických obojků Aetertek patří možnost nastavení síly impulsu. Tuto značku lze doporučit pro různé rasy i velikosti psů.
 • Elektronické obojky SportDog – také elektronické obojky SportDog jsou mezi uživateli oblíbené, a to hned z několika důvodů. Jsou kvalitní, mají dlouhou životnost, dobře se ovládají a poskytují řadu funkcí, které usnadňují výcvik.
 • Elektronické obojky Petrainer – kvalita, spolehlivost, povedený design a snadné ovládání. Tyto vlastnosti charakterizují elektronické obojky Petrainer, které jsou určené pro malá, střední i velká plemena. Pracují se třemi typy korekcí (zvukové, vibrační, elektrostatické).
 • Elektronické obojky EasyPet – k oblíbeným elektronickým obojkům se řadí i značka EasyPet, která přináší standard mezi moderními výcvikovými obojky. Využít můžete tři typy korekce (zvuková, vibrační, elektrostatické). Ovládání tohoto obojku je snadné a zvládne ho i méně zkušený pejskař.
 • Elektronické obojky PetSafe – také tyto elektronické obojky jsou vyhledávané, a to hned z několika důvodů. Nabízejí hned několik druhů korekcí (zvuk, vibrace, elektrostatický impuls) a použít je lze při výcviku malých, středních i velkých plemen.

Na trhu samozřejmě najdete i další značky elektronických obojků pro psy. K těm kvalitním a prověřeným patří ještě například Dogtra, Pet at School, Reedog, Ecollar nebo Garmin.

 

 

Jak funguje a v čem pomáhá elektronický obojek

Výcvik psa není jednoduchý. To víme všichni, kdo jsme si čtyřnohé kamarády pořídili. Každý pes je jiný a úspěšný výcvik vyžaduje důslednost, trpělivost, jasné pokyny ze strany cvičitele. Někdy se i přes veškerá doporučení a rady i těch nejzkušenějších kynologů nedaří psa vycvičit. A to je problém, protože neposlušný pes se může snadno ocitnout v ohrožení života (utíkání) nebo ho přinejmenším nemůžete brát mezi ostatní lidi a psi, což je omezující pro obě strany.

Výcvikové elektronické obojky představují uznávanou pomůcku, pro kterou neváhají sáhnout ani zkušení kynologové. Úspěchem je správné používání výcvikového obojku, kdy společně s povelem přichází i korekční signál. V čem konkrétně vám může výcvikový obojek pomoci?

 • Zvládání základních pokynů – vycvičit psa k základní poslušnosti vyžaduje zvládnutí povelů, jako je například přivolání psa, k noze, sedni, lehni apod. Je prokázáno, že s výcvikovým elektronickým obojkem reagují a lépe se učí i psi, u nichž se při běžném výcviku objevují potíže.
 • Utíkání ze zahrady, za zvěří apod. – pokud váš pejsek patří k typickým „útěkářům“, kteří když zavětří zvěř nebo jiného psa, mizí rychle z dohledu, je elektronický obojek tím správným řešením. Psa zavoláte, a pokud neuposlechne, přidáte nejprve zvukový, potom vibrační anebo elektrostatický impuls. Výhodou je, že dosah elektronických obojků je třeba až několik kilometrů, takže psa máte stále pod kontrolou.
 • Nevhodné chování a štěkání – elektronické obojky pro psy pomáhají psa odnaučit také nežádoucí zlozvyky, kdy pomocí korekce zvíře upozorníte na opakující se chyby (například nereaguje na povel: nesmíš, vrhá se na exkrementy, skáče na lidi apod.). Existují i specializované elektronické obojky, které samy od sebe upozorní psa na nevhodné štěkání třeba během vaší nepřítomnosti doma.

 

 

Recenze a zkušenosti s elektronickými obojky

Není nad osobní zkušenost. Jenže vy s výcvikovými obojky teprve začínáte, takže pátráte po tom, jaké jsou zkušenosti ostatních pejskařů. Co člověk, to jiný názor. Například Helena v jedné diskuzi o elektronických obojkách napsala: „Nejdřív jsem elektronický obojek považovala za krajní možnost, ale s naším pejskem jsme se při výcviku hodně natrápili. Až náš soused nás přesvědčil, že výcvikový obojek je v pořádku. A opravdu funguje, jsme spokojení. Dokonce už ani nepoužíváme elektrostatický impuls. Stačí jen zvuk nebo vibrace.“

Chovatelka psů Denisa používá elektronický obojek už druhým rokem a nedá na něho dopustit. „Vůbec se mi do toho nechtělo, bála jsem se obojek pejskovi nasadit. Vybrali jsme obojek Aetertek, který má velkou škálu úrovní impulsů. Vyzkoušela jsem si na ruce nižší stupně a bylo to úplně v pohodě. Pejsek už konečně reaguje na zavolání, zvládá základní povely a odnaučil se některé zlozvyky,“ napsala v jedné z diskuzí.

Při výběru elektronických obojků mohou být recenze konkrétních značek například na webu Heureka. Vybrali jsme hodnocení obojku Aetertek, který patří k nejpopulárnějším značkám. Jedna ze spokojených uživatelek obojků Aetertek napsala například toto: „Na naši tvrdohlavou teriérku fugnuje. Stačilo párkrát použít vibrace a je z ní pejsek, který si hlídá paničku, a procházky se staly pohodou oproti dřívějšímu tažnému běhu. Po 14 dnech chodíme i bez klasického vodítka! Elektrický šok jsem použila párkrát v případě konzumace nechtěného. 100 % úspěch a už se na smraďochy nevrhá.“

 

 

Vlastnosti elektronických obojků

Elektronické obojky vám podle typu nebo značky poskytnou různé funkce, liší se rozsahem impulsů, dosahem, ale třeba také vodotěsností. Když budete elektronický obojek vybírat, ujasněte si, co od něho očekáváte. Budete ho používat pro běžný výcvik na zahradě nebo v parku? Nebo hledáte spíš profesionální výcvikový obojek, který bude mít dosah až několik kilometrů, odolá vodě i námaze a budete ho moci použít pro výcvik více psů?

 • Dosah elektronického obojku – na trhu jsou dostupné obojky s dosahem od nějakých 300 metrů až do několika kilometrů. Pro trénink v členitém terénu (např. les) je vhodnější zvolit delší dosah.
 • Typ korekce – obojky zpravidla používají zvukový, vibrační a elektrostatický impuls. Existují i obojky s dalšími typy korekce, jako je například ultrazvuk nebo sprej.
 • Vodotěsnost – pokud budete cvičit psa v extrémních podmínkách nebo ve vodě, je vhodné zvolit vodotěsný obojek (přijímač) i vodotěsnou vysílačku.
 • Počet psů – existují elektronické obojky umožňující výcvik nejen jednoho, ale třeba i dvou nebo tří a více psů najednou (stačí jen přikoupit elektronický obojek navíc, ovládání je přes jednu vysílačku).
 • Baterie a nabíjení – rozmyslete si také provozní náklady spojené s obojky. Levnější zařízení pracují na klasické baterie, zatímco kvalitnější obojky jsou vybavené Lithium-Ion akumulátorem, který lze snadno dobít během krátké doby a baterie vydrží v provozu až několik dní.

 

Video: Jak používat elektronický obojek (povel ke mně)