Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Elektrický ohradník pro psy: Jak vybrat neviditelný plot?

Už zase váš pejsek utekl ze zahrady a vy jste jen s hrůzou v očích sledovali, jak kličkuje mezi auty? Naštěstí se nic nestalo. Jenže příště může být vše jinak. Ucpali jste v plotě každou díru, ale on se protáhne i neuvěřitelně malou skulinou. Bojíte se nechat ho samotného na zahradě a musí být stále pod kontrolou? Ničí vaši zeleň nebo úrodu na zeleninové zahrádce? Řešení přináší elektronický ohradník pro psy. Jak funguje a jak ho vybrat?

Svého psa milujete. Jen je to nenapravitelný útěkáč, který se rád toulá. Jednou ho přivede jeden soused. Podruhé jiný. A vždy vám připomenou, abyste si takového hezkého pejska hleděli. Vždyť vy se tak snažíte! Napomínáte ho, cvičíte ho. Ale nic nepomáhá a tak vás přepadá zoufalství. Naštěstí vše můžete vyřešit snadno a elegantně prostřednictvím elektrického ohradníku pro psy. Jde o prověřenou výcvikovou pomůcku, která pomohla v podobných případech i ostatním pejskařům a zkušeným kynologům.

Elektronický ohradník pro každého psa

Elektronické ohradníky je možné použít pro malá, střední i velká plemena. Jsou uzpůsobené tak, abyste vám pomohly v případě, kdy vám utíká malý pejsek, jako je třeba jezevčík, stejně jako když se plotem s maximálním úsilím protahuje velký německý ovčák.

Neviditelné ploty pro psy přitom neohrožují vašeho čtyřnohého kamaráda ani nikoho z vaší rodiny včetně dětí. Fungují na propracovaném principu korekčního upozornění v několika stupních. A rozhodně je nelze srovnávat s nepříjemným drátem, který je neustále pod napětím a je natažený kolem výběhu s dobytkem.

 

 

Jak funguje neviditelný plot

Jak tedy elektronický ohradník pro psa funguje? Velmi jednoduše. Klíčovou součástí neviditelného plotu pro psy je izolovaný drát, který vede kolem plotu nebo pozemku. Umístit ho můžete buď několik centimetrů pod zem, nebo ho jen natáhnout kolem hradby. Pejsek je pak vybaven obojkem s přijímačem, který je propojený s vysílačem. V kabelu je velmi nízké napětí, proto je bezpečný pro lidi i pro zvířata.

Pokud se pejsek posléze přiblíží k plotu nebo k hranici, kde vede drát, je napomenut výstražným signálem (zvukem). Poté následuje další napomenutí (vibrace) až po dalším neuposlechnutí je obojkem vyslán elektrostatický impuls. Kvalitní neviditelné ploty mají nastavitelné úrovně signálů, takže lze vybrat přesně takovou úroveň, aby pejsek na napomenutí zareagoval, ale nebylo pro něho bolestivé (kňučení). Současně je důležité pejska s novým zařízením seznámit! Proto je nutné s ním prostor projít, jasnými povely mu ukázat, kam ještě může a kam už ne.

 

 

Rozdíl mezi elektrickým a elektronickým ohradníkem

Pro psy je vhodný především tzv. elektronický ohradník, jehož princip jsme už popsali výše. Druhou možností jsou tzv. elektrické ohradníky, které se podobají zařízením pro dobytek, jen jsou pod slabším napětím.

Elektrické ohradníky lze doporučit spíše výjimečně. V tomto případě je totiž nutné po celém pozemku táhnout lanko, které je stále pod napětím. Na rozdíl od elektronického neviditelného plotu, kdy je natáhnut izolovaný drát, jenž nevydává při dotyku výboje. Elektrické ohradníky fungují na tom principu, že jakmile se k nim zvíře přiblíží, dostane výboj, který je slabý, ale upozorňuje, že tudy cesta nevede.

Samostatnou kategorii potom tvoří tzv. bezdrátové ohradníky pro psy, které se obejdou dokonce bez izolovaného drátu. Tato zařízení pracují na důmyslném principu, kdy do určitého okruhu vysílají signál a vymezují tak prostor, ze kterého už se pes nesmí vzdálit.

 

 

V čem pomáhá elektronický plot pro psy?

Neviditelný plot pro psy je možné doporučit ve všech případech, kdy pejsek utíká ze zahrady nebo nerespektuje zákaz vstupu do některých částí pozemku. Konkrétně se jedná třeba o následující případy.

  • Utíkání psa ze zahrady.
  • Podhrabávání psa pod plotem.
  • Skákání nebo přeskakování plotu.
  • Ničení zahradní zeleně nebo záhonů.
  • Utíkání psa za lidmi nebo zvířaty.

 

Pro jaké zahrady a délku lze elektronický ohradní použít

Elektronické neviditelné ploty lze použít pro všechny druhy a velikosti pozemků – ať už máte malou zahradu u městského rodinného domu, nebo naopak vlastníte velký pozemek na venkově.

Délka elektronického ohradníku záleží především na konkrétním modelu a značce. Zvolit můžete ohradník o délce několika desítek metrů, stejně jako neviditelné ploty pro pozemky o obvodu až 2 kilometry

Typy a značky elektronických obojků pro psy

Neviditelné ploty dodává dnes na trh celá řada výrobců. Jen některé značky jsou přitom zárukou kvality, bezpečnosti a funkčnosti. Patří k nim především značky PetSafe, Pet at School nebo Reedog.

  • PetSafe – už v názvu tahle značka slibuje, že váš miláček bude v bezpečí po všech stránkách. PetSafe dodává neviditelné ploty pro malé, střední i velké psy. Jejich výhodou jsou propracované funkce elektronického ohradníku. Bezpečnost je zajištěna kvalitou výroby. Výhodou je dlouhá životnost a odolnost přijímače i vysílače.
  • Reedog - jedná se o českého výrobce s velmi kvalitními a propracovanými  ohradníky. Jako jediný na trhu nabízí kombinaci výcvikového obojku a ohradníku v jednom. Je to nejprodávanější produkt na trhu. 
  • Pet at School – elektronické ohradníky Pet at School jsou oblíbené hned z několika důvodů. Tyto neviditelné ploty přinášejí největší množství funkcí na trhu. Nabízejí více úrovní impulzů a nastavení zón pro zvukové i elektrostatické upozornění.
  • Petrainer – tato značka nabízí základní elektronické ohradníky pro psy za dobrý poměr kvalita:cena. Tyto neviditelné ploty jsou vhodné spíše pro méně citlivá plemena nebo větší psy.

K dalším značkám, které na trh přináší elektronické ohradníky pro psy, patří třeba Canifugue, iTrainer, Dogtra nebo NumAxes 

 

Recenze a zkušenosti s neviditelnými ploty pro psy

Je jasné, že se těžko pořizuje věc, kterou neznáte. Jako na potvoru ale nemáte ve svém okolí nikoho, kdo elektronické ohradníky pro psy používá, abyste se ho mohli zeptat, nebo se rovnou přijet podívat. Naštěstí se o své zkušenosti s neviditelnými ploty dělí i uživatelé internetových diskuzí a fór.

S neviditelným plotem značky iTrainer jsem spokojen, funguje spolehlivě. Na naší fenku Malamuta fungoval, dokud měla zhruba do 25 kg, když vyrostla, impulzy které ji měly zastavit/ varovat ji nic nedělaly. Problém je v tom, že síla impulzu nelze nastavit. To by nevadilo u menšího plemene. Kladně hodnotím citlivost a nastavení varovných zón, kdy je tento přístroj citlivější než třeba i výkonnější a dražší přístroje. Celkově jsem spokojen, svou práci přístroj odvedl výborně,“ uvedl na webu Heureka.cz pan RK.

Na stejném fóru uvedla svoji zkušenost s elektronickým plotem značky PetSafe i paní Kamila Řezáčová. „Mám bernského salašnického psa a denně mi likvidoval kolem 15 keřů a i stromků. Tento týden, co mám v zemi neviditelný plot, tak nechybí ani jeden. Perfektně splňuje mé očekávání.“

 

Vodotěsnost, počet psů a další kritéria elektronického ohradníku

 Výběr elektronického ohradníku pro psy je třeba přizpůsobit velikosti vašeho pozemku, velikosti (citlivosti) psa i požadavkům na funkce. Jednotlivé elektronické ohradníky se liší technickými parametry, obsahem balení nebo příslušenstvím. Důležitou vlastností neviditelných plotů je odolnost přijímačů vůči vodě. Některé přijímače jsou odolné jen vůči dešti nebo sněhu, jiné jsou plně vodotěsné a zvládnou i ponoření do vody.

Sledujte také možnosti napájení obojku (přijímače). Zejména levnější modely elektronických ohradníků jsou většinou napájeny pomocí obyčejných baterií. Jiné jsou naopak napájeny pomocí zabudovaného akumulátoru, který jednoduše dobijete přes USB kabel nebo ze sítě. Pokud doma máte více psů, zvolte zařízení, které zvládne dva, tři nebo více psů najednou (v takovém případě stačí pořídit jen další přijímač).

Je instalace neviditelného plotu složitá?

Montáž elektronického ohradníku pro psy sice není hotová mávnutím kouzelného proutku, ale za odpoledne ji zvládnete. Náročnost se odvíjí od toho, zda budete izolovaná drát pokládat do země nebo ho připevníte na plot. Pokud bude drát zakopávat, počítejte s tím, že vám to zabere zhruba jeden den při instalaci do 400 m.

Samotné zapojení ohradníku je potom už jednoduché. Zapojíte vysílací generátor do sítě a z něj vyvedete drát, kterým ohraničíte celý pozemek nebo jen určité části, které potřebujete. Potom stačí zapnout generátor, nastavit si vzdálenost a nasadit pejskovi obojek. Před tím, než psovi nasadíte obojek, doporučujeme projít celou zahradu s obojkem a otestovat správnou funkčnost zařízení.

Pokud se vám nechce dělat náročná instalace, můžete si objednat naše techniky. Máme vyškolený tým profíků, který se specializuje pouze na instalace ohradníků. Za sbou máme již přes 200 různých instalací. Cenu instalace najdete zde : instalace ohradníků.  

 

 

Video: Elektronický ohradník v praxi