Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Jak často a kdy chodit k veterináři?

Pokud chcete správně pečovat o zdraví svého domácího mazlíčka, jsou nezbytné průběžné návštěvy veterináře. Minimum je každoroční prohlídka, která se netýká pouze očkování. Jednou nebo dokonce dvakrát ročně by měl váš pes podstoupit vyšetření krve, moči a trusu, což umožňuje včasné odhalení nemocí. Včasné rozpoznání onemocnění má důležitý vliv na jeho rychlé zotavení. Pravidelné návštěvy také umožňují vašemu zvířeti zvyknout si na návštěvy u veterináře, což v případě onemocnění usnadňuje veterináři přesnější diagnostiku problému.


Racionální volba veterináře. Nezapomeňte, že zdraví a délka života vašeho domácího mazlíčka závisí na efektivitě vaší spolupráce s veterinárním lékařem! Základem této interakce je vzájemná důvěra. Veterinární lékař musí vědět, že mu podáváte správné informace a že chápete, že cílem veterináře je pomoci, nikoliv jen získat finanční zisk. Na jedné straně byste si neměli myslet, že několik článků z internetu (nebo dokonce několik desítek) může nahradit roky odborného školení. Proto bychom neměli bezdůvodně zpochybňovat odbornost veterinárního lékaře jen proto, že jsme něco četli nebo slyšeli (ale položení otázky nebo žádost o vysvětlení předpisu je vítána). 


Pozorováním chování svého psa můžete odhalit případné změny, které mohou naznačovat zdravotní problémy. I když se někdy může jednat o obyčejný horší den, nechutenství, snížená žízeň a stažení vašeho zvířete by měly být důvodem k obavám. Pravidelným pozorováním trusu psa můžete odhalit možné zažívací problémy, jako jsou časté průjmy nebo potíže s vyprazdňováním, které mohou být známkou nemoci nebo nutnosti změny stravy. Za sledování stojí také stav srsti a kůže, protože zarudnutí kůže a nadměrné škrábání mohou ukazovat na potravinové alergie nebo alergické reakce na pyl. Ačkoli je škrábání normální, nadměrné škrábání může signalizovat přítomnost blech, alergií nebo bakteriálních či plísňových infekcí. Nadměrné škrábání může také vést k infekci, protože rány způsobené škrábáním se mohou zanítit.Jaké jsou nejčastější nemoci domácích zvířat? Kterým nemocem je váš pes nebo kočka vystaven? Mezi nejčastější nemocí psů patří zubní kámen, zánět spojivek a rohovkové vředy, začervení, zánět ucha horečka, průjem, zvracení. Nejčastější kočičí nemoci, zánět dolních močových cest, blechy, vnitřní paraziti, průjem, oční problémy, kočičí cukrovka.


Zejména na jaře je třeba pravidelně kontrolovat kůži svého psa nebo kočky. Sezóna klíšťat obvykle začíná v březnu nebo dubnu, i když pokud je teplejší zima, můžeme si klíště přinést i mnohem dříve. Po procházce v lese si často dáváme pozor na klíšťata, ale ta přenášejí nemoci méně často než klíšťata městská. Klíšťata ve městech jsou nakažená boreliózou častěji než ta v lese, infikované téměř každé druhé klíště. Vyšší nakaženost se vysvětluje specifickým biotopem městských lesoparků, ve kterém se zvířatům přenášejícím boreliózu dobře daří. Klíště prochází srstí, přibližuje se ke kůži a hledá vhodné místo k zakousnutí. Klíšťata obvykle preferují místa na těle, kde je kůže tenká a méně ochlupená. Nejčastěji se vyskytují v okolí čenichuušípodpažítřísel a také na bezsrsté kůži na břiše. Pokud chcete vědět, jaké je nebezpečí, že se venku nakazíte klíštětem, sledujte předpovědi aktivity klíšťat na internetu.