Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Elektronické výcvikové obojky pro psy - mýty a fakta!

K napsání článku mě inspirovaly dvě události. Kamarádka mi jednou večer řekla: Já to neschvaluji, ale můžeš mě přesvědčit o opaku. To se mi ten večer nepovedlo, ale z hlavy náš rozhovor už asi měsíc a půl nemohu dostat. Druhým bylo „lajknutí“ stránky slečny Fialové, lovkyně žiraf, kde v komentářích byla spousta nenávisti a negace vůči slečně, ale žádný logický argument, co je na jejím počínání špatně (focení s mrtvou žirafou může být pro někoho nevkusné, ale to není to, za co ji odsuzují). Ale už začínají převládat pozitivní komentáře a lidé se jí zastávají. Takže jsem se rozhodl, je na čase ohradit se proti odpůrcům.

Moje Bella, Bígl x Šarpej , věk 2 roky :)

Vy psa netrestáte?

Pravděpodobně každý chovatel svého psa nějakým způsobem cvičí k poslušnosti. Někdo více, někdo méně. Ale většina k tomu používá jak odměny, tak fyzické tresty. Doposud se nad tím nikdo nepozastavoval. Co je divného na tom, že pes dostane přes zadek, když neposlechne? Nic. Co se tedy změnilo s příchodem elektronických obojků? Po jejich vstupu do České republiky se majitelé psů rozdělili do dvou táborů. Někdo je odsuzuje, někdo schvaluje. Všude ve světě je to stejné, poměr se zdá být tak 50:50.

Jaké mohou být důvody odpůrců elektronických obojků? Hledal jsem na internetu, čerpal z dotazů zákazníků. Motáme se pořád kolem strachu o bezpečnost a strachu z neuváženého použití.

Použil někdo k týrání psa elektronický obojek?

 Ne, většina k tomu používá vlastní ruce….

Zabil nebo zmrzačil psa někdy elektronický obojek?

Ne, jak by mohla někomu ublížit tří voltová baterie…

Může špatné užívání obojku způsobit újmu na zdraví?

Pravděpodobně ano. Stejně jako jiné nadměrné trestání. Jednoduše řečeno, pokud psa nadměrně trestáte, vystavujete ho stresu, který může vést ke zhoršení funkce některého orgánu, například slinivky.

 

Bella s kombinovaným GPS a výcvikovým obojkem (Sportdog TEK 2.0)

Použití elektronického obojku nezkušeným uživatelem je týrání. Lidé ho používají špatně apod.

Toto tvrzení vychází z představy, že elektronický obojek nějakým způsobem ubližuje. Ano bolí. Ale bolí i trest rukou. Pokud psa trestáte ve špatnou chvíli, tak jsou oba dva způsoby týráním. Myslím ale, že se tomuto u elektrických obojků naopak předchází. Jediný protiargument jsem nalezl u jednoho psího psychologa – reflexní oblouk (doba, než si pes uvědomí, že mu něco přikazujete). Je to hloupost. Sledoval jsem toto u uživatelů a nikdo nedává impuls po tom, co pes neposlechne na povel za vteřinu. Ani ti, co nepoužívají varování, nejsou tak rychlí, aby tlačítko zmáčkli pod 3 vteřiny – vy totiž nevíte, že vás pes v určitou chvíli neposlechne, vzniká tedy taky prodleva.

Naopak jsem sám při výcviku přišel na to, že tento argument lze velmi snadno obrátit PRO používání výcvikových obojků. Důvod je jednoduchý a každý, kdo má psa s tím chtě nechtě přijde do styku: Pes neuposlechne – uteče, nelze jej odvolat – za kratší či delší dobu k vám přijde. A co teď, uhodíte ho za to, že neuposlechl před deseti minutami? Pes sice ví, že vás neposlechl, ale když ho potrestáte ve chvíli, kdy k vám přijde, spojuje si to s tím, že k vám přišel. Nikoliv s tím, že neuposlechl. Osobně tedy psa v takovém případě netrestám, nemá to smysl. Někdo trestá, a pak se diví, že pes se půl hodiny schovává pod autem.

Pokud ale mám v ruce vysílačku a pes obojek na krku, je komunikace (trest) okamžitá. Vydám povel, pokud pes neuposlechne (mohu použít varování), vyšlu impuls, který je mu spíše nepříjemný, než bolestivý, ale připomene mu, že dělá něco špatně. Až ve chvíli, kdy pes nereaguje na slabší impulz, pošlu impulz silnější, který už jej zabolí (asi stejně jako když ho plácnu přes zadek).

Pro všechny, kteří mají zájem, jsme přeložili instruktážní videa, kde se lze naučit výcviku jednotlivých povelů. www.youtube.com/elektroobojky.

Impulz… nebudu přece do psa pouštět proud…

Jak už jsem psal výše, zařízení je napájeno bateriemi od 3 do 9 voltů. Nejsem sice elektrikář a neumím vysvětlit, k čemu přesně dochází při impulzu (myslím, že to je vysoké napětí o nízkém proudu tvořené transformátorem), ale těch zařízení mi prošla pod rukami spousta a všechny jsme na sobě dobrovolně či nedobrovolně testovali. Pocitově asi nejblíž je rána od nabitého zábradlí. Slabší či silnější podle typu či nastavení intenzity. Ty z těch slabších mi připomínají třeba slabší píchnutí špendlíkem (nikoliv propíchnutí kůže).

Použití může změnit povahu psa

Tohle je ale zase na vás. Pokud se k psovi chováte nevhodně, tak z něj asi vyrovnaného jedince neuděláte. A elektronický obojek bohužel může sloužit jako nástroj.

Při použití obojku je to o dost více vidět, než v jiných případech (například když psa mlátíte hlava nehlava holí).

Jedno z vysvětlení může být v asociativní paměti psů, která je nejvíce vyvinuta pro sluch a čich. Obojky vydávají zvuky – buď pípání v podobě varování, ale i při impulzu obojek zabzučí. Pokud tedy psa nadměrně (rozuměj bezdůvodně, špatně nebo schválně) obojkem trestám, tak bude při podobném zvukovém vjemu reagovat ustrašeně (moc podobných zvuků naštěstí není).

Argument, se kterým bych naopak nepracoval, je v tom, že je to pro psa nepřirozené, nemá s vámi kontakt apod. To si nemyslím, pro psa je v našem světě nepřirozené úplně vše, a přesto s tím nemá problém.

Mnohem blíže je druhá varianta, kdy si pes impulz nedokáže s ničím spojit. Jeho chování se po nasazení obojku změní, má totiž strach – to je ale přesně to bezdůvodné trestání. Nemá cenu zde zase omílat, že stejně vystrašený bude z obyčejné hole, pokud ji uvidí. Nebo z čehokoliv jiného, co mu bezdůvodně způsobilo bolest. Jediný rozdíl je v tom, že pes si v případě elektronického obojku nespojuje trest s vámi.

Nejedná se tedy o změnu povahy, ale o strach z něčeho, co zvířeti způsobilo bolest.

Já elektronický obojek sám používám, sice jen zřídka, protože Bella to nepotřebuje, ale na vychytání některých neduhů je to účinné (ráda žere výkaly a chytejte si ji s ušpiněným kapesníkem v puse po sídlišti). Ale k věci, nikdy se mi nestalo, že by Bella odmítala nasazení obojku, nebo se její chování nějak změnilo. Tedy kromě toho, že je poslušnější, když už cítí, že mi dochází trpělivost a mohl bych ji chtít dát impulz. A to musím podotknout, že nejsem profesionální cvičitel a Bella je můj první pes. Pokud používáte elektronický obojek s rozumem, nelze udělat chybu. Nebo úplně stačí, když máte svoje zvíře rádi, a tudíž jej logicky nemáte zájem týrat.

Když tedy čtu komentáře ve stylu „viděl jsem člověka s elektrickým obojkem, pral do psa jak, mohl a pes z toho byl mimo“, tak je mi z vás spíš špatně. Místo toho, abyste odsoudili člověka, vyskočili ze své zóny pohodlí, a dali mu přes držku (nebo alespoň vynadali), tak brečíte na internetové diskuzi, že je špatné používat elektro obojek.

 

Nepořizujte si psa když na výchovu nemáte (aneb kupuji elektronický obojek pro řešení problémové situace)

„Inteligentnější“ reakci jsem asi nenašel. Jasně, najdou se případy nezodpovědných lidí, ale myslím, že to jsou výjimky. Denně hovořím s desítkami lidí, kteří řeší nějaký problém. Nejčastěji hovor začíná:

Mám psa z útulku – no tak co kdybychom postavili pár dalších útulků a nechali tam ty psy pochcípat v klecích. U slepic a krav to nikomu nevadí.  Zachráníte psa, protože to někdo před vámi vzdal, a nakonec posloucháte od anonymních chytráků něco o neschopnosti psa vychovat. Pokud je zde problém, tak na klasické metody je pozdě.

Pes utíká za zvěří – tohle je základní pud. Jako jídlo, jako páření. U některých je silnější, u některých slabší. S tímhle si nemusí poradit ani ten nejvášnivější diskutér na emiminu.

Pes utíká z pozemku – většinou pudové pohnutky, ve vsi hárá fena, kolem prošla srnka.

Pes štěká v bytě, když je sám – to je podle mě nejsmutnější případ, pes štěká, protože se bojí, že se páníček nevrátí.  Bohužel, tohle taky dopředu neodhadnete, snadno podceníte a hlavně, každý pes je jiný a někdy to ani nemusí být chyba majitele.  Nicméně je pořád lepší protištěkací obojek než útulek. Tam sice štěkat může, ale páníček už se asi nikdy nevrátí.

Téměř každý se ale ptá, je to bezpečné? Nemůže se mu nic stát? Všichni mají o své psy starost. Každý si psa pořídil s dobrou vírou. A proto věřím, že 99,9 % našich zákazníků a uživatelů elektronických obojků je používá s uvážením.

Jsem tedy zastáncem použití elektronického obojku i v těchto problémových situacích a jsem hrdý na to, že pomáhám s rozšířením této pomůcky. Nepřímo ulevujeme útulkům, přímo pomáháme majitelům tvrdohlavějších pejsků, spoustě jejich sousedů se díky nám lépe spí, ale hlavně pomáháme držet psy v bezpečí umožňujeme jim žít spokojený život doma.

Existuje jiné řešení problému

Když tedy pominu to, že většina kupujících již vyzkoušela všechno, pořád se dokola otáčí téma, že se elektronický obojekpořizuje pro problémové psy. Ano, v mnoha případech to tak je. Nicméně elektronické výcvikové obojky byly vyvinuty jako pomůcka pro výcvik loveckých psů – například právě kvůli zmiňované okamžité komunikaci se zvířetem. Považuji je tedy za standartní pomůcku pro výcvik.

Odborníci říkají…

Na světě je mnoho zkušených kynologů, jejichž názory se dost různí. Někdo elektronické obojky schvaluje, jiný ne. Teď se předhánějí, kolik desetiletí cvičí psy, jaké studie studovali, nebo napsali. Ty studie jsem nečetl. Ani nejsem ostřílený kynolog, který cvičí psy 3 desetiletí. Ale prodal jsem cca 10 000 elektronických obojků.  Od spousty zákazníků máme zpětnou vazbu. Nezažil jsem, že by měl někdo jakýkoliv problém se zdravím psa nebo jeho psychikou. Pak si přečtu článek o elektronickém obojku, kde autor zmíní „zkušení kynologové způsobili zdravotní potíže psům, aniž by použili elektronický obojek“. Snaží se tím říct, že pokud je pes ve stresu, může to mít vliv na funkci slinivky. Jenže tím jen potvrdil můj názor, představa o zlém elektronickém obojku je mylná. Jsou to zas jen zlí lidé.

Mimochodem, většina těchto odborníků propaguje své metody. Ony se totiž ty knihy a metody samy neprodají. Takže jejich úsudek je vždy ovlivněn, stejně jako ten můj (jakožto prodejce elektronického obojku). Tady nezbývá než říct, že metod je spoustu, jsou různě účinné a je jen na člověku, kterou zvolí.

Základní souhrn PRO a PROTI elektronickým obojkům

Sepsal jsem ve zkratce, jaká pozitiva může používání elektronických pomůcek přinést. Plánoval jsem vypsat i nějaká negativa, ale vznikly z toho spíše případy, ve kterých elektronický obojek.

Pozitivní přínosy elektronického obojku pro vás i pro psa:

  • Okamžitá komunikace se psem, pes má okamžitou odezvu o špatném chování
  • Vyšší bezpečí pro psa – neuteče, nesrazí ho auto, nesežere, co nemá, nezastřelí ho myslivec
  • Vyšší bezpečí pro okolí – nenapadne, nepokouše, nezakousne
  • Větší volnost pro psa – vodítko můžete nechat ležet doma, kotec na zahradě už nemusíte zavírat
  • Menší frustrace na obou stranách v problémových částech výcviku – pes se nebojí přijít, protože se bojí výprasku
  • Ušetříte peníze za odchyt

 

Proč a kdy elektronický obojek zásadně nepoužívat?

  • Záleží vám, co si o vás myslí pár zakomplexovaných chytráků
  • Máte psychickou nemoc a chcete si na psovi zvyšovat ego

 

Závěr

Pokud uvažujete o koupi elektronického obojku, přečtěte si návod, podívejte se na instruktážní videa. Pak nemůžete nic zkazit.

Zdroje neuvádím, vše je na Googlu, kdo chce, najde a alespoň se seznámí s problematikou více.