Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Nejčastější nemoci psů: Příznaky, projevy, léčba

Když si domů přivezete malé vitální štěňátko, které baví poznávat svět a srší pozitivní energií, jen těžko si budete představovat, že v dospělosti může tento krásný pejsek onemocnět. Bohužel, nemocí psů přibývá. Jaké jsou ty nejčastější? Jak poznat, že pejskovi není dobře? A kdy byste měli zajet k veterináři?

Smutné psí oči, horký čumák a nechutenství k jídlu. To jsou hlavní příznaky, že s vaším pejskem nemusí být něco v pořádku. Ne vždy se přitom musí jednat o závažné onemocnění – stejně jako nám, lidem, nemusí být pejskům každý den do „štěkotu“. Jenže my si umíme říct, že nám není dobře a že se z toho nevyspíme, takže raději zajedeme k lékaři. Pejsek nám ale nepoví, co ho bolí nebo trápí. O to víc musíme umět rozeznat příznaky nemocí psů.

Příznaky nemoci u psů

Pokud se vám pejsek „nezdá“, je bez energie, nechce si hrát, nevítá vás tak radostně, přesvědčte se, zda se u něho neprojevují některé z následujících příznaků.

  • Teplota – zdravý pes má čenich studený a vlhký. Změnu teploty poznáte právě podle čenichu, při horečce je suchý, horký a může být i rozpraskaný. Normální teplota u zdravého psa je kolem 37,5 až 39°C, nad 39,5°C hovoříme o horečce.
  • Nechutenství – nemocný pes zpravidla nemá velkou chuť k jídlu, dokonce potravu může odmítat, a to je opravdu varovný signál, který by vás měl neprodleně přivést na veterinu.
  • Dech – dušnost, sípání nebo velmi rychlý dech je dalším z příznaků některé psí nemoci, například nachlazení nebo otočení žaludku.
  • Oči – zkontrolujte pejskovi oči, pokud trpí výtoky, má oči zakalené, změnila se barva sliznice (běžně je růžová), zajeďte raději k veterináři.
  • Chování – malátnost, netečnost, podrážděnost, apatie. Jakákoli změna chování u psa může být signálem nemoci.
  • Potíže s trávením – zvracení, průjem, zácpa jsou další z příznaků některého onemocnění psů.
  • Kůže – také pejskové mohou trpět vyrážkou, ekzémy nebo kožními vředy. Příznakem nemoci je i nadměrné vypadávání srsti.

10 nejčastějších nemocí u psů

Příznaky nemocí, změny chování psa a další signály, že něco není v pořádku, by vás měly přivést do ordinace veterináře, jemuž důvěřujete. Je vhodné mu hned na začátku vysvětlit příznaky, které jste na psu vypozorovali, což pomůže se stanovením diagnózy. Ačkoli nyní žijeme hodně v zajetí rizika vážných onemocnění, pejska pravděpodobně bude trápit některá méně závažná choroba, na kterou existuje lék.

Zácpa nebo průjem

Zažívací potíže trápí zvířata stejně jako lidi. Stačí, že pes něco olízne a může dostat průjem nebo střevní chřipku. Odborně akutní katar žaludku. K příznakům patří snížená chuť k jídlu, průjem, někdy i zvracení. Lze ho léčit živočišným uhlím, pokud jsou potíže závažné, může veterinář doporučit i antibiotika. Stejně nepříjemná je i zácpa, kdy má pes problém vytlačit stolici, ačkoli se o to opakovaně pokouší, zácpa může být provázena horečkami.

Zánět hltanu a hrtanu

Ani pejskům se nevyhýbá nachlazení – stačí, když promoknou, uřítí se, skočí do studené vody nebo se zchvácení napijí z potoka. Pokud není pes otužilý a nemá silnou imunitu, nachlazení na sebe nenechá dlouho čekat. Může ho doprovázet zahlenění, kašel, zvýšená teplota. Vhodné je navštívit veterináře, aby se běžné nachlazení nerozvinulo v zápal plic.

Zánět očních spojivek

Častým onemocněním psů je zánět očních spojivek. Jeho příčinou jsou většinou infekce nebo podráždění oka (poranění, nečistota). Zánět očních spojivek poznáte snadno podle hnisavého výtoku z oka. V tomto případě je také vhodné navštívit veterináře, který pravděpodobně doporučí antibiotické kapky.

Zánět análních žlázek

Pokud si pes často vykusuje oblast zadku, šoupá jím o podlahu, škrábe se, pravděpodobně vám ukazuje, že má zánět análních žlázek. Nejde o závažné onemocnění, ale je třeba nechat mu žlázky vyčistit, což je možné samozřejmě u veterináře. Zanesené žlázky by se mohly rozvinout v zánět.

Artróza

Především starší pejskové se mohou potýkat s onemocněním pohybového aparátu. Často se může jednat o artrózu, tedy onemocnění kloubů. Poznáte ho tak, že pejska bolí pohyb – do schodů, nezvedá tolik nohy, jde pomalu. Návštěvu lékaře neodkládejte, kromě toho že podá utišující léky na bolest, naordinuje také kloubní výživu, která pejskovi uleví.

Začervení

Pejskové mohou, podobně jako třeba kočky, trpět parazity. Začervení je pro ně nepříjemné. Nejčastěji se objevují škrkavky, které poznáte ve stolici. Vhodné je zajistit prevenci a pejska dvakrát ročně odčervit.

Blechy

K cizopasníkům, kteří mohou znepříjemnit psí život, patří blechy. Poznáte je snadno – pejsek se drbe, je podrážděný, v srsti najdete malé černé tečky, případně i blechu. K veterináři přímo nemusíte, ale opatřete vhodné antiparazitikum. Nutná je i desinfekce psího pelíšku.

Otočení žaludku

Toto onemocněn psů je závažné a problém je, že přichází náhle a může vést až ke smrti. Týká se hlavně větších plemen – psovi se zvětší břicho, dáví se, ale nezvrací, zrychleně dýchá. Je nutné bezodkladně navštívit veterinu nebo pohotovost, protože bez včasného zásahu zvíře zemře.

Toxoplasmóza

K dalšímu závažnému onemocnění psů patří toxoplasmóza. Akutní podoba této nemoci se objevuje hlavně u mladých psů, mají teplotu, zvrací, potýkají se s krvácivými průjmy.  Pes rychle hubne. Je nutná okamžitá návštěva veterináře!

Psinka

Tato toto obávané onemocnění psů se objevuje hlavně u mladých pejsků. Psinka má několik podob (kožní, plicní, střevní a nervová). Prvním příznakem onemocnění je zvýšení teploty, objevuje se nechutenství a skleslost. Důležité je tyto příznaky, ačkoli jsou nepatrné a často dochází ke zlepšení stavu, nepodcenit. Protože předpokladem úspěšného léčení je včasné zahájení léčby.