Pozor! Na Velikonoční pondělí tu nebudeme. Těšíme se na Vás v úterý. 🥳
Zavolejte nám (Po 9-17, Út 8-16, St 10-18, Čt-Pá 7-15)

Rýma u kočky může končit smrtí. Chraňte vašeho mazlíčka včas!

Jak nepříjemné jsou příznaky obyčejné rýmy určitě dobře znáte. Na rozdíl od té lidské však rýma u kočky vede k závažným  následkům. Mnoho chovatelů přitom stále její léčbu podceňuje. Péče a prevence není nijak náročná, stačí mít informace a komplikacím předcházet včas.

 

 

Co je to rýma u kočky a jak ji poznám?

Vodnatý sekret z nosu, slzení očí, zvýšená teplota, kýchání, únava, nechutenství - tak obvykle začíná zatím nekomplikovaná rýma. Při důsledné péči  dochází k odeznění příznaků cca do 10ti dnů. Kočičí rýma přechází v závažný stav až v momentě komplikací způsobených sekundární nákazou.

 

Původci a zdroje nákazy: jak k tomu moje kočka přišla?

Kočičí rýmu má na svědomí několik původců - tzv. komplex kočičí rýmy - a to kaliciviróza a kočičí herpes (viry) a dále chlamydióza, mykoplazmóza (bakteriální původci). Zvláště u oslabených koček se často k původní infekci přidává další, sekundární infekce - záněty vedlejších nosních dutin, poruchy metabolismu nebo dokonce zápal plic. A právě kombinace infekcí  kočičí rýmu komplikuje a může končit až smrtí.

 

Váš kočičí mazlíček se může nakazit od jiných koček kapénkami: sliny, kýchání, sekret z nosu, kočičí výkaly, a to i od koček, které nemají viditelné příznaky, nebo kontaminovanými předměty. Původci se rovněž mohou vyskytovat třeba na vaší bundě či obuvi, ve kterých přijdete z venku.

 

Nejohroženější nákazou jsou kočky s oslabenou imunitou (stres, věk, hygiena, prostředí, jiné onemocnění), kde také roste riziko vzniku sekundárních infekcí. Hrozbu představuje stres a pobyt v chladu. Nakažlivost pro ostatní kočky je vysoká a nevyhýbá se ani kočkám chovaným v bytě. 

 

Nejzodpovědnějším krokem je nechat kočku pravidelně očkovat. Po úvodní vakcinaci je nutné nechat kočičího mazlíčka každý rok přeočkovat.

 

Kritické příznaky a následky neléčené rýmy. Jak odhalit riziko včas?

  • Hnisavý sekret, slinění nebo krvácení - když se čirý sekret změní na hustý žlutavý hlen, jde o znak zanícení v oblasti nosních dutin, a tedy šíření sekundárních infekcí
  • Nechutenství až anorexie, odmítání tekutin - Odmítá vaše kočka i nejoblíbenější stravu a nechce ani pít? Anorexie vede k podvýživě, následnému odčerpání živin a celkové dehydrataci organismu, dochází k poruchám metabolismu, hrozí selhání jater,  ledvin a životně důležitých funkcí - život ohrožující stav
  • Apatie, horečka, omezená pohyblivost - je alarmujícím signálem vyčerpání organismu, který nemoc nezvládne, klouby jsou bolestivé, organismus neodvádí správně toxiny z těla a kočka se pomalu tráví
  • Vředy na rohovce a v dutině ústní, slinění - velmi bolestivé, někdy i krvácivé vředy v dutině ústní, které kočce znemožňují jíst, vředy jsou při popraskání infekční a virus se rychle šíří
  • Při neléčené rýmě nebo přehlížení příznaků dochází k trvalým následkům např. v důsledku podvýživy nebo postižení důležitých orgánů - chronická rýma, potíže s dechem, oslepnutí, doživotní narušení funkce jater či ledvin

 

 

Jak mohu své kočce pomoci?

Pokud rýma propukne, je nutné zavést léčebný režim: uzdravení vyžaduje dostatečné teplo, klid, příjem potravy a podporu imunity. Nenechávejte kočku v chladné místnosti či průvanu. Kontrolujte příjem stravy a tekutin a udržujte nos průchozí otíráním výtoku. Ke krmení můžete podávat konzervovanou stravu, která je aromatičtější, bude tak větší šance, že kočka ucítí vůni a bude mít do jídla větší chuť, případně lze krmit také stříkačkou. Pokud se i přes vaši péči příznaky do 3 dnů nezlepší nebo naopak pozorujete zhoršení, konzultujte stav s vaším veterinářem.

 

Diagnóza a Léčení kočičí rýmy

Přesnou diagnózu stanoví veterinární lékař analýzou výtěru z postižených sliznic  a rozhodne o nasazení vhodných antibiotik a další léčbě.

Někdy je nutné zahájit infuzní terapii, asistovanou výživu nebo může být nutná až hospitalizace. Vyhněte se domácí lékárničce, léky určené pro lidi jsou kočkám nebezpečné!

 

 

Prevence a doporučení: jak předejít rýmě u kočky?

Jde vlastně o pár běžných pravidel, na která dohlédnete. Péči je třeba zvýšit, pokud již kočka podobné onemocnění prodělala.

1) Posilujte imunitu - teplem, stravou i láskou: že vyvážená strava je základem dobré kondice není žádné tajemství. Dopřejte kočce vhodnou stravu z kvalitních živočišných surovin, ale i vitamínů a minerálů. Vhodné jsou byliny pro imunitu a zdraví - rizikové jsou ledviny, močové cesty a játra. Důležité je udržovat zdravou mikroflóru ve střevech, kterou u koček ohrožuje zejména vznik bezoárů. Trávicí trakt udržujte podáváním kočičí trávy nebo krmivem proti vzniku bezoárů.

2) Nepodceňujte léčbu a prevenci - v dobré kondici je především ta kočka, která je dobře zabezpečená: důležité je nechat kočku každoročně proti původcům rýmy očkovat a v případě příznaků včas zareagovat.

3) Kočka by měla mít vhodné prostředí s dostatkem klidu - k prevenci patří i důsledná hygiena prostředí včetně vhodné teploty, obzvláště v zimním období. Jestliže váš mazlíček už onemocnění prodělal nebo je riziko nákazy vyšší z jiných důvodů, zabezpečte kočce hřejivý pelíšek. Vhodným řešením jsou také pelíšky s termoregulací, které umí samostatně udržovat optimální klima. Odhlučněné odpočívadlo navíc chrání kočku před stresem z okolních zvuků.

4) Bez stresu jde všechno líp - kočka patří k nejcitlivějším domácím mazlíčkům, jejich psychická kondice má na zdraví přímý vliv. Problém spočívá v tom, že tito úžasní zvířecí společníci trpí zásadně potichu. Vaše kočka tak může být ve špatném stavu dříve, než to vůbec poznáte. Její projevy bolesti nepatří mezi ty hlasité, buďte proto k jejímu zdraví a pohodě maximálně pozorní. To se vám rozhodně vyplatí.

Přečtěte si také Jak chovat kočku v bytě bez obav.